Siirt'te çiftçiler, 40 dereceyi bulan sıcaklıklara rağmen bahçelerde aşılama çalışmalarına devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında, yüzde 75'i hibe, yüzde 25'i üretici katkısıyla temin edilen Siirt fıstığı aşı kalemleri, aşı ustalarının elleriyle bahçelerde uygulanıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Fıstıkçılık Birimi saha ekibi sorumlusu Ziraat Mühendisi Abdulhamit Kireç, fıstık üretimine yönelik merkez ve köylerdeki bahçeleri gezerek, çiftçilere aşılamanın doğru zaman ve tekniklerini öğrettiklerini belirtti. Kireç, "2018'de kurulan Fıstıkçılık Birimi'nde görevli ziraat mühendisleriyle sürekli bahçeleri gezerek üreticilere tekniğine uygun yöntemleri anlatıyoruz. İlkbahardan itibaren doğru gübre kullanımı, aşılama, budama, hastalık ve zararlılarla mücadele konusunda hizmet veriyoruz," dedi.

Kireç, aşılama işleminin ürün verimini önemli ölçüde artıracağını vurguladı ve şunları ekledi: "Siirt’te 400 bin dekar alanda üretimi yapılan Siirt fıstığında, her yıl hasat döneminde elde edilen ürünün yüzde 30-40'ı boş tanelerden oluşmakta. Bu durum, üreticilerimizin emek ve masraflarının önemli bir kısmını heba etmektedir. Bu nedenle ilimizde yürüttüğümüz projelerle, son 3 yıldır Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen Siirt fıstığı tozlayıcısı atlı tozlayıcı erkek aşı kalemleri, fıstık bahçelerinde ustalarımızın elleriyle aşılanmaktadır."

40 Bin Dekardan 400 Bin Dekara Fıstık Üretimi
Siirt'te 2002'de 40 bin dekarda yapılan fıstık üretiminin, 2024'te 400 bin dekara çıkarıldığını belirten Kireç, ürün kalitesinin artırılması için çiftçilere verilen desteklerin devam edeceğini söyledi.

Siirt fıstık üreticisi ve aşı ustası Hüseyin Gül, sıcaklıklara rağmen çiftçilerle birlikte bahçelerde aşılama çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Gül, "Fıstık aşılama verim için çok önemlidir. Genellikle ilimizde bazı çiftçiler babadan gördüğü teknikle aşı yapıyor. Ancak İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün seminer ve eğitim çalışmalarıyla doğru teknikleri öğrendik. Siirt'in yanı sıra Diyarbakır, Mardin, Batman, Hakkari ve Şırnak'a kadar gidip oradaki bahçelerde aşı yapıyoruz, aşı ustaları gönderiyoruz. Ancak son zamanlarda artan sıcaklıklardan dolayı aşı ustası bulmakta sorun yaşıyoruz," dedi.

Editör: Admin Admin