Siirt’te 2.si düzenlenen gastronomi festivalinde asırlık tariflerle Türk mutfağı yarışmasında büryan kebabı ustası Murat Kayaalp, sunumu ve hazırladığı büryan kebabıyla festivale damga vurdu.
Yaklaşık bir asırlık tarihiyle önemli bir kültür haline gelen Siirt büryan kebabının lezzetini tüm dünyaya yayılmasında büyük emekleri olan büryan kebabı ustası Murat Kayaalp Siirt’te 2.si düzenlenen gastronomi festivalinde asırlık tariflerle Türk mutfağı yarışmasına sunumu ve hazırladığı büryan kebabıyla damga vurdu.
Özel yapılan kuyularda ateşte yaklaşık 1 buçuk, 2 saatte pişirilen ve gün ağarmadan satışa sunulan büryan kebabına yurt dışından da yoğun talep gösteriliyor.
Büryan ustası Murat Kayaalp, 3 metre derinliğinde ve bir metre genişliğindeki kuyularda kuzu etinin 02.30'da yakılan odun ateşinde 2 saat pişirilmesiyle hazırlandığını söyledi.
Yaklaşık 30 yıllık büryan ustası Murat Kayaalp, kebabı kuzu etinden yaptıklarını ve büryanın her mevsim tercih edilen lezzetlerin başında geldiğini dile getirdi. Kayaalp, “Dördüncü nesil olarak bu işi yapmaktayız. Gün geçtikçe büryan kebabımıza rağbet artıyor. 2003 yılında Patent Endüstrisi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda patenti hak kazanmış ilimiz Siirt. Büryan kebabının ana vatanı Siirt. Ülke genelinde, yurt dışından hemşerilerimiz var orada, bu hemşerilerimizde büryan talebinde bulunuyorlar, bizde onlara büryanı kargoyla, otobüsle göndermek için elimizden gelen bütün imkânları seferber edip bu lezzeti onlara da tattırıyoruz. Gün geçtikçe büryana rağbet artıyor” dedi.
"Yurt dışından talep her geçen gün artıyor"
Kayaalp, yurt dışından talebin her geçen gün arttığını belirterek, “Özellikle bu tadı tadan bir daha bu lezzeti unutamıyor. Yurtdışından Siirt’te gelen çok sayıda turist büryan yedikten sonra iletişim numaramızı alıyor, aylar sonra dönüş sağlayıp büryan sipariş veriyorlar. Bizde aldığımız siparişleri paketleyip gönderiyoruz. Siirt büryanının lezzeti dünyaya yayıldı. Bizde bu durumdan çok memnunuz” diye konuştu.