Siirt Barosu ile Siirt Belediyesi arasında, "Baro ve Belediye İş Birliği ile Adli Yardım Projesi" kapsamında protokol imzalandı.

Barodan yapılan açıklamayla göre, hazırlanan protokol Siirt Barosu Başkanı Muhammed Alptekin ile Siirt Belediye Başkanı Sofya Alağaş tarafından imzalandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Alptekin, dezavantajlı ve ekonomik şartlar nedeniyle korunmaya muhtaç, avukat tutamayan ve savunma hizmetlerinden yeterince yararlanmayan vatandaşların hak arama hürriyetini kullanabilmesine katkıda bulunmayı hedeflediğini belirtti.

Adli yardım konusunda adalete erişimi gittikçe zorlaşan vatandaşlara barolardan ücretsiz avukatlık hizmeti verdiklerini dile getiren Alptekin, şunları söyledi:

"Son zamanlarda sadece yapabildiğimiz şey, şiddete uğrayan kadınlara hukuki desteklerini sağlayabiliyorduk. Son ekonomik gelişmeler karşısında avukat görevlendirmesinde yetersiz kalıyoruz. Bize başvuran kadınlara da avukatlık hizmete veremez duruma geldik. Böyle olunca Belediyelerin hatta Özel İdarelerin bu adli yardımda destek vermesinde yasal zemin olduğunu farkedince bu kapsamda Siirt Belediyesi ile görüşerek iş birliği protokolü hazırladık. Siirt'teki tüm belediyelerle ve il özel idaresiyle de görüşmelerimizi sürdürüp olumlu dönüşler olacağımızı düşünüyorum."

Siirt Belediye Sofya Alağaş ise yapılan protokolle maddi durumu olmayan, özellikle avukat ihtiyacı olan kadınlara büyük kolaylık sağlanacağını söyledi.

Editör: Admin Admin