Maliye Bakanlığının kayıt dışı ekonomi ile mücadele çalışmaları ülke genelinde devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Siirt Defterdarlığı tarafından çok yönlü denetim çalışmaları başlatıldı.

Defterdar. Mustafa Yılmaz Şimşek başkanlığında yürütülen çalışmalarda denetimlerde cezai işlemlerin yanı sıra vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

Vergi Ödemek Bir Vatandaşlık Görevidir diyen Defterdar Şimşek herkesin duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Şimşek “Ülkemizin daha çok kalkınması, kamu hizmetlerinin vatandaşa daha etkin ulaşması ve aydınlık geleceğimizin teminatı gelecek nesillerin daha müreffeh bir ortamda yaşaması; vergi gelirlerinin zamanında ve sağlıklı toplanmasıyla mümkündür.

Fiş, alınan hizmet ve ürünlerin karşılığında üzerinde alışverişin yapıldığı tarih saat ve çeşitli bilgileri barındıran KDV oranının da belirtildiği fatura çeşitleri arasında yer alır. Fişler, alınan ürün ve hizmetlerin resmi bir belgesidir.

Üzerinde belirtilen KDV oranının da ödenmiş olduğunu belgeler.

Devlet tarafından alınması gereken vergilerin kaydının tutulabilmesi de yine fişler sayesinde mümkün olur.

Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi müşteri istesin veya istemesin satıcıların fiş vermeleri yasal bir zorunluluktur.

2024’te fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu, serbest meslek makbuzu, perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi, giriş ve yolcu taşıma bileti, swevk irsaliyesi, yolcu listesi, günlük müşteri listesi ile Maliye Bakanlığınca düzenleme zorunluluğu getirilen belgelerin düzenlenmemesi, kullanılmaması veya bulundurulmaması, verilmemesi, alınmaması, belgede yazılması gereken meblağın % 10’u; her bir belge için ise en az 3.400 TL ceza kesilir.

Müşteri tarafından alınan hizmet veya ürünlerin karşılığında müşteriler istesin veya istemesin, işletme tarafından fatura veya fiş verilmesi bir zorunluluktur.

Fatura veya fiş kesmemek işletmelerin vergi kaçağı yapmaları gibi kanunsuzlukları doğurabilir.

Fatura veya fiş kesmeyerek kanuna uygunsuz işlerin yapılmasını engelleyebilmek adına para cezası getirilmiştir.

Bir vatandaşlık görevi olarak fiş kesmeyen işletmeleri şikayet ederek kanunsuzlukların önüne geçmek oldukça değerlidir. “ dedi.

Vatandaşların fiş kesmeyen işletmeleri şikayet etmeleri gerektiğini belirten Şimşek bu konuda ne yapılması gerektiği konusunda da bilgi verdi.

Şimşek “Bu yüzden fiş kesmeyen işletmeleri tespit ettiğinizde nasıl şikayet edeceğinizi bilmeniz iyi olur.

Şikayet bildiriminin iki farklı yolu vardır.

• Birincisi, bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek bir şikayet dilekçesi yazarak ilgi işletmenin bildirilmesidir.

• İkincisi ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın VİMER (Vergi İletişim Merkezi) 189 numaralı telefonunu tuşlayarak müşteri hizmetlerine ulaşmak ve şikayetinizi bu yolla oluşturmaktır.” Dedi.

Defterdar Şimşek, denetim ve bilgilendirme çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüleceğini belirtti.