Engelli çocuklarına gözleri gibi bakan anneler var. Siirt’te yaşayan Nazı Erdoğmuş engelli çocuklarına özveriyle bakmakta.

Nazı Erdoğmuş, 10 çocuğundan 7’sini engelli olarak büyütürken, çocuklarının sağlık ve ihtiyaçlarını karşılamak için büyük bir çaba sarf etmektedir. Devletin sağladığı desteklerle birlikte, çocuklarının mutluluğu için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Siirt’te, doğduktan bir süre sonra gelişen hastalık nedeniyle 10 çocuğundan 3’ünü kaybeden Nazı Erdoğmuş 4’ü engelli 7 çocuğuna, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Behiye Ürün de 3’ü engelli 10 çocuğuna hayatını adadı.

Siirt’te yaşayan Nazı Erdoğmuş’un 10 çocuğundan 7’si doğduktan bir süre sonra gelişen rahatsızlık nedeniyle yaşamını bedensel ve zihinsel engelli olarak sürdürdü.

Çocuklarından 3’ünü kaybeden Erdoğmuş, sağlıklı 3 çocuğu ile zihinsel ve bedensel engelli Diyar (17), Mücahit (22), Mehmet (26) ve Leyla’ya (29) özveri ile bakıyor.

Fedakar anne, eşi Mehmet Erdoğmuş’un da yardımıyla çocuklarının beslenme, temizlik gibi her türlü ihtiyacını özenle karşılıyor.

Erdoğmuş, çocuklarının sağlık durumunu takip etmek için kış aylarını kent merkezinde, yaz aylarını ise Pervari ilçesindeki köylerinde geçirdiklerini belirtti.

Engelli çocuklarının bakımında eşinin ve sağlıklı bir oğlunun kendisine destek olduğunu anlatan Erdoğmuş, çocukları ile sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar ilgilendiğini, onların yanında uyuduğunu ifade etti.

Nazı Erdoğmuş, şunları söyledi:  “Gece kalkıyor, onlara su veriyorum, onları çeviriyorum. Onlar her şeyi biliyor, hissediyor. Hasta olduğumda üzülüyor, hatta ağlıyorlar. Hastaneye gitmem gerektiğini söylüyorlar. Allah devletimizden razı olsun. Engelli maaşı alıyoruz, hiçbir sıkıntımız yok, sadece evimiz yok, ondan zorlanıyoruz. Küçük ve müstakil bir evimiz olsaydı çocuklarımı bahçeye çıkarabilirdim. En büyük mutluluğum çocuklarımın mutluluğudur. Onların mutlu olması ve yüzlerinin gülmesi için elimizden geleni yapıyoruz."

Editör: Admin 02