Siirt'te Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri huzur ve güven içerisinde gerçekleşti.

Siirt il genelinde yüzde 83.73 katılımla gerçekleşen ve 284 okulda kurulan 745 sandıkta 201 bin 853 seçmenin 173 bin 278'i oy kullandı.

Siirt İl Seçim Kurulu Başkanı Erhan Obut'un öncülüğünde gerçekleşen seçimlerde, Merkez İlçe Seçim Kurulu ile İlçe Seçim Kurullarının titiz çalışması, kentte seçmenlerin huzur ve güven içerisinde sandık başına gitmesini sağladı.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu'nun il genelinde sandık ve seçim güvenliğinin sağlanması için yaptığı önemli çalışmaların yanı sıra güvenlik güçleri ve sandık görevlilerinin fedakarca görevini yerine getirmesi de 14 Mayıs'ı uhulet ve suhuletle seçimlerin yapıldığı şölen gününe dönüştürdü.

Sandık görevlilerinin gerçekleştirdiği zarfların tasnifi ve oy sayımının ardından seçim torbaları, geniş güvenlik önlemleri altında Siirt Adliyesi'ndeki ilgili kurullara teslim edildi.

Seçim kurullarının çalışmaları, sandık görevlilerinin gayretleri ve alınan önlemlerle kentin en ücra köşesinden en merkezinde kurulan sandıklarda sandığa giderek iradesini sandığa yansıtan seçmenler, huzur ve güven ortamının sağlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vatandaşlardan Zeki Eren, seçimlerin Siirt'te demokrasi şöleni havasında gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Seçimlerin Türkiye'ye hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Eren, "Ben de 18 Mart İlkokulu 1025 numaralı sandıkta oyumu kullandım. Çok şükür ilimizde seçimler sorunsuz bir şekilde yapıldı ve hepimiz sandık başına gittik. Bu huzur ve güven ortamının sağlanmasında büyük emek veren İl Seçim Kurulu Başkanlığı, Merkez İlçe ve tüm ilçe seçim kurulu başkanlıklarına teşekkür ediyorum." dedi.

Şirvan'ın Ormanlı köyünde ailesiyle birlikte sandığa giden Mahfuz Akpolat da seçimlerin hayırlı olmasını diledi.

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Siirt'te de huzur ve güven ortamının hakim olduğunu aktaran Akpolat, "Demokrasilerde en önemli koşulların başında seçimler geliyor. İlimizde yüksek bir katılımla seçimlerin yapılması ve herkesin sandığa tercihini yansıtması önemlidir. Biz de ailemiz ve köylülerimizle seçimlere katıldık ve huzur içerisinde oyumuzu kullandık." diye konuştu.

Pervari merkez Pervari Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde 1005 numaralı sandıkta eşiyle oy kullanan Adnan Işık, "Demokrasi şöleni havasında sandığa giderek oyumuzu kullandık. Hiçbir baskı altında herkes sandığa gitti. Allah emek veren herkesten razı olsun. İnşallah 28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Seçimi'i de aynı şekilde gerçekleştirilecek." şeklinde konuştu.

Siirt'te 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti'den Mervan Gül ile Yeşil Sol Parti'den Tuncer Bakırhan ve Sabahat Erdoğan Sarıtaş Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmeye hak kazandı.