Siirt mutfağının öne çıkan lezzetlerinden biri olan tescilli büryan kebabı, ramazan ayında da sofralarda vazgeçilmez bir yer ediniyor.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 21 yıl önce tescillen, sütten kesilmiş kuzu etinden hazırlanan, 3 metre derinliğinde ve 1 metre çapındaki kuyularda hazırlanan büryan, iftar sofralarını süslüyor.

Gün ağarmadan servis edilmesi nedeniyle "uykudan feragat ettiren lezzet" olarak anılan, ramazan aylarında ise iftar vaktinde hazırlanan büryan, hem restoranlarda sunuluyor hem de paket olarak evlere servis ediliyor.

İftarda bu lezzeti tatmak isteyenler, genellikle bir gün öncesinden sipariş vererek büryanı iftar sofrasında geleneksel tatlarla buluşturuyor.

Bahattin Büryan Sarayından meşhur büryan ustası Murat Kayaalp, gazetecilere yaptıı açıklamada, özel kuyularda pişirilen ve tamamen doğal yöntemlerle hazırlanan büryanın hiçbir katkı maddesi içermediğini söyledi.

Ramazan ayında da büryanı özenle hazırladıklarını dile getiren Kayaalp, "Temin ettiğimiz etleri butlardan ayırıp sadece gövdesini kemikli ve kemiksiz olarak ayırıyoruz. Odunlarımızı 3 metre derinliğinde 1 metre çapındaki kuyularda köz haline getiriyoruz. Kemikli etleri kazanda, kemiksizleri de çengellere asıp tandıra bırakıyoruz. Etlerimiz yaklaşık 2 ile 2,5 saat arasında bu kuyularda nar gibi kızarıyor. Ramazan ayında siparişlerimizi genelde bir gün öncesinden alıyoruz." dedi.

Ramazan ayında büryanın sadece kentteki adreslere değil il dışında da ilgi gördüğünü belirten Kayaalp, bu ayda Diyarbakır, Batman, Ankara, Kocaeli başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yerine sipariş gönderdiklerini anlattı.

"Etin en güzel hali olan büryanda kesinlikle kuyruk yağı bulunmadığı için her mevsimde rağbet görüyor. Şu an biz siparişlere yetişmeye çalışıyoruz. Büryan doğal bir yemektir. Doğal ortamda pişiyor, içinde hiçbir katkı maddesi olmadığı için kuyuya sarktığımız et lezzetli olarak çıkıyor. Tuzunu da sonradan ekliyoruz." ifadelerini kullanan Kayaalp, oldukça sağlıklı olan büryanın öne çıkan lezzetler arasında yer almayı başardığını aktardı.

- "Bizim de büryanımız meşhur"

Vatandaşlardan Mesut Karanfil de diğer zamanlarda sabahları tükettikleri büryanı ramazan ayında ise akşam tükettiklerini belirtti.

Bazı vatandaşların iftarlarını restoranda açtığını, bazılarının da büryanı paket yaptırarak evlerinde aileleriyle birlikte tüketmeyi tercih ettiğini aktaran Karanfil, "Ramazanda da büryan ustalarının hizmet vermesi güzel. Burada aynı zamanda paket servisi de oluyor. Büryana gelemediğimiz zamanlarda sipariş veriyoruz, evlere kadar sıcak şekilde servis ediliyor." dedi.

Zeki Eren de yaklaşık 8 aydır bulunduğu Bursa'dan kente döndüğünde büryanın tadına baktığını söyledi.

"Her ilin meşhur yemeği var. Bizim de büryanımız meşhur. Büryan, her zaman lezzetini koruyor ve ramazan ayında servis edilmesi oldukça güzel. Çok sağlıklı bir yemek, herkese tavsiye ediyorum. İftarda da büryanı tüketiyoruz." diyen Eren, büryanın tüm dünyaya tanıtılması gerektiğini kaydetti.

Sabahattin Sunayoğlu da Tillo ilçesinden büryan almak için Siirt'e geldiğini dile getirdi.

10 yaşından beri sağlıklı bir yemek olduğu için büryanı tercih ettiğini aktaran Sunayoğlu, "Aileme paket büryan götürmek için geldim. Büryanla iftarımızı açacağız. Siirt'e özgü bir yemek ve çok lezzetli ve sağlıklı. Onun için yiyoruz ve tavsiye ediyoruz. Kendimi bildim bileli hem tüketiyoruz hem misafirlere ikram ediyoruz." diye konuştu.

Unknown 8

Unknown 5

Unknown 6

133312

Unknown 7

Editör: Admin 02