banner356

banner350
23 Ağustos 2017 Çarşamba

Yeni Mahalle Muhtarı Mahmut Çevik, Siirt Manşet'e Konuştu

Muhtarlar Konuşuyor köşemizin ilk konuğu, 3 dönemdir Yeni Mahalle Muhtarı olan Mahmut Çevik.

02 Ocak 2011 Pazar 12:10
Bu haber 5008 kez okundu
Yeni Mahalle Muhtarı Mahmut Çevik, Siirt Manşet'e Konuştu
banner207
Siirt Manşet Ailesi olarak Muhtar-Halk işbirliğini sağlamak ve sürekli geliştirmek adına bir adım daha atarak ilimize hizmet sunan kişilerin pencerelerinden kendilerini ve sundukları hizmetleri değerlendirme adına muhtarlarımızla röportaj yapacağız.
 
Vatandaşla devlet arasında köprü vazifesini gören muhtarlık müessesesi dünyada sadece ülkemizde uygulanması açısından özellik arz etmektedir. Muhtarlık sıfatı, anıldığı her ortamda halkımızın yoğun olarak ilgi gösterdiği bir kurum olarak göze çarpıyor. “MUHTARLAR KONUŞUYOR” köşemizin ilk konuğu Yeni Mahalle Muhtarı Mahmut Çevik.

RÖPORTAJ: Siirt Manşet - Reşit Çakır
 
Kendinizi tanıtır mısınız?
 
1966 Siirt doğumluyum, evli, 3 çocuk babasıyım. Üç dönemden beri Yeni Mahalle Muhtarlığı görevini yapmaktayım. Ticaret Lisesi mezunuyum. Şiir yazıyorum. Birçok siyasi partiden teklif almama rağmen mahallemizdeki güzel insanları bırakıp da siyasete girmeyi düşünmedim.
 
Niçin muhtar adayı oldunuz?
 
Muhtar olmak istememin en büyük sebebi, özellikle hasta ve yaşlı vatandaşlarımıza hizmet etmektir. Siirt'te bazı şeylerin aşılması lazım, bunlar aşıldığı takdirde daha duyarlı bir toplum olacağız. O zaman Siirt'imiz daha güzel yaşanılacak bir il olacaktır.
 
Seçilmenizde ki en büyük etken neydi?
 
Bir sabah evde otururken bir kaç mahalleli benim muhtar adayı olmamı istediklerini söylediler ve bende kabul ettim. Benim seçilmemde mahallelilerin isteği ve arzusu olduğunu düşünüyorum.
 
Mahalleniz hakkında bize bilgi verir misiniz?
 
Siirt'in en büyük mahallerinden biridir. Kürt, Türk ve Arap kesimlerinin kardeşçe ve birbirine saygılı olarak iç içe yaşayan bir mahalledir.
 
Şu ana kadar mahallenize neler kazandırdınız?
 
Ben muhtar olmadan önce en büyük sorun bir ilkokuldu. Bazı caddelerin yapılmasında katkımız oldu. Özellikle çöp konusunda her zaman sorunları dile getirmiş ve çözmeye çalışmışım. İlk muhtar olduğum günden bugüne kadar mahallede pek çok değişiklikler oldu. Bu değişiklikleri gördükçe mahallem adına çok mutlu oluyorum.
 
Mahallenizin en önemli sorunu nedir?
 
İl Jandarma Komutanlığının arkasında yaklaşık 10-12 sokağımız var. İbn-i Sina İlköğretim Okulu  ve çevresi olarak oradaki cadde ve sokaklarımıza el atılmadığı ve gelen yönetimlerin yabancı kesimin gitmediği yerlere yardım etmemektedir. Siirt sadece, Kurtalan yolu, Güres caddesi, Aydınlar caddesi ve Cumhuriyet caddesinden ibaret değildir. Gelen tüm belediye başkanları maalesef  her zaman buralara el atmaktadır. Çok mücadele etmemize rağmen İbni-Sina ve çevresindeki yolları yetkililere bir türlü yaptıramadık ama Belediye Başkanımız Selim Sadak'tan oraya hizmet getireceğine dair söz aldık. Eğer Belediye Başkanımız Selim Sadak verdiği sözü tutarsa ki ben O’nun sözüne güveniyorum, mahallemiz daha temiz bir mahalle olacaktır.
 
Peki, yapamadım dediğiniz bir iş oldu mu?
 
Tek yapamadığım iş, İbni-Sina İlköğretim Okulu ve çevresidir. Bunu da yaptığım takdirde emellerime ulaşacağım.
 
Mahallenizle ilgili bulduğunuz eksiklikler nelerdir?
 
Şu anda benim mahallemin bir sağlık ocağına ihtiyacı vardır. Özellikle Hastane caddesinde park halinde duran araçların kaldırılması gerekir. Hastane caddesinde bulunan kaldırımların da yeniden tadilattan geçilmesi lazım diye düşünüyorum.
 
Mahalle sakinleri ile aranız nasıl? Ne tür olumsuzluklar yaşıyorsunuz?
 
Bir sorun yaşamış değilim. Mahalle sakinlerinden çok memnunum ve onların da benden memnun olduklarını düşünüyorum.
 
Sizden önce ve sizden sonra mahallenizde ne tür farklılıklar oldu?
 
Yeni mahalle sürekli gelişen bir mahallemizdir ve geliştikçe mahallemiz büyüyor. Temizlik bakımından iyiye doğru gidiyor. Caddeler genişledi ve apartman sayılarımız arttı.
 
Mahallenizin nüfusu ne kadardır?
 
20-22 bin arasında olan bir nüfusumuz var. 10 bine yakın da seçmenimiz var.
 
Mahallenizde cami, okul, sağlık ocağı ve park gibi sıkıntılarınız var mı?
 
Belirttiğim gibi, 1 tane sağlık ocağına ihtiyacımız var. İl Jandarma Komutanlığı arka tarafına çok acilen bir sağlık ocağı yapılmalıdır. Çocuk parkları konusunda eksikliğimiz var. Özellikle bunu belirtmek istiyorum. Eski odun deposu dediğimiz yerde eskiden çöpler ve molozlar dökülmekteydi. Oranın bir yeşil alana çevrilmesini istiyorum. Ağaçlandırılmasını istiyorum. Hiç olmazsa vatandaşların hafta sonu beraber geçireceği bir piknik yeri olur.
 
Mahalleyi yönetmek kolay mı? Ne tür zorlukları vardır?
 
Bir mahalleyi yönetmek, o mahallenin sorunlarına bağlıdır. Bir mahallede ne kadar sorun olursa o kadar işiniz zorlaşır. Aslında bizim en büyük zorluğumuz yetkililerin mahalle muhtarlarının sorunlarına eğilmemesi ve ilgi göstermemesidir. Eğer yetkililer mahalle muhtarlarının sorunlarını çözerse daha güzel bir Siirt elde edeceğimizi düşünüyorum.
Bizim Siirt'te maalesef batıda olduğu gibi muhtar gözüyle bakmıyorlar. Batıda bir mahalle muhtarı kendi sorunlarını bir telefonla çözerken, biz yetkililere belki 10 kere gidip sorunlarımızı anlatmamıza rağmen maalesef  sorunlarımıza çözüm bulamıyoruz.
 
Siirt Belediyesi beklentilerinize cevap verebiliyor mu?
 
Daha önceki belediyelerden biz hiç bir destek göremedik. Şimdiki Belediye Başkanımız Selim Sadak göreve gelirken belediyeden 2 yıla kadar bir şey beklememizi söyledi ama yinede bazı sorunlarımıza el attı. Belediye Başkanımızın sorunlarımıza çözüm bulacağı inancındayım.
 
Sorun yaşadığınız ya da destek göremediğiniz kurumlar var mı?
 
Kurumlarla hiç sorunumuz yok ama hiç bir destek de alamıyoruz. İnşallah bundan  sonra bütün kurumların sorunlarımızla ilgileneceğini  umut ediyorum.
 
Muhtarlıktan ne kadar ücret alıyorsunuz? Sizce bu ücret yeterli mi?
 
345 TL maaş alıyorum, bu paradan 320 TL Bağkur'a yatırıyoruz. Elimizde 25 TL gibi bir para kalıyor. Biz yetkililerden maaşlarımızın düzeltilmesini istiyoruz. Sosyal sigortalarımızın devletin karşılamasını istiyoruz. Bunlar gerçekleşirse mahallemize daha bir şevkle hizmet edeceğiz.
Bilindiği gibi muhtarlık dünyada başka herhangi bir yerde örneği yok. Sadece ülkemizde bulunması sebebiyle çok önemli bir müessesedir. Muhtarlık hakkında neler söylemek istersiniz?
 
Mahalle Muhtarlığı devletin bir insana verdiği görevdir. Vatandaş, sorunlarını muhtar vasıtasıyla devlete ulaştırmasını ister. Muhtarlık, vatandaşların sorunlarını devlete ulaştırarak çözülmesine yardımcı olan bir kurum gibidir. Muhtarlık, belediye ile vatandaşın arasında köprü görevini yapar.
 
 
Tekrar muhtar adayı olmayı düşünüyor musunuz? 
 
Mahalleli ile aramızda bu iyi bağ sürdükçe, mahalleli bizden memnun olduğu sürece ben muhtarlık görevini devam ettireceğim.
 
Son olarak Siirt Manşet aracılığıyla Yeni Mahalle sakinlerine neler iletmek isterdiniz?
 
Özellikle çöp konusunda vatandaşların gelişigüzel çöp dökmemelerini istiyorum. Bir mahalleli olarak mahallede gördükleri eksiklikleri bize bildirmelerini istiyorum. Herkes kendi çevresini temiz tutarsa daha güzel bir mahalleye sahip olacağımızı bilmelerini istiyorum. Bizim herhangi birine yardım verme yetkimiz yoktur. Sosyal yardım almak isteyen kim varsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvursunlar. Bizim amacımız, mahalleye hizmettir. Nerede olursa olsun, kim mahalleye hizmet yaparsa ben mahalle muhtarı olarak ona destek olacağıma dair söz veriyorum. Son olarak da mahallemize yapılan hizmetlerde emeği geçen tüm kurumlara huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • kadir demir 4 yıl önce yorumlandı

   muhtar bey yeni mahalleye hiç birşey artık son dönemindir oraya iş yapacak adam lazım

  • baran 7 yıl önce yorumlandı

   sayın muhtar cengiz topel caddesinden nie söz etmiyorsun
   köstebek yuvası gibi
   senin oturduğun evin sokağı bile geçilmiyor çukurlardan
   nawala kasabaya dökülen çöp moloz harfiyat vede kalorifer küllerinden nie söz etmiyon sayın muhtar
   hiç nawala kasabaya doğru yürüdünmü oranın içler acısını gördünmü
   birde güvenlik için sayın emniyet müdüründen nie bir möbesse kamera kurulmasını istemedin o sokaklara orda serserisi sarhoşu
   kavgalar başıboş kişilerin gezdiği nawala kasabayı nie dert edinmiyorsunuz ilaki orda acı olaylar olacak ondan sonramı orayı ıslah etmeye çalışacaksınız
   yurtların bulunduğu yerlerdede güvenlik alınsın
   o caddelerde asfaltan nasibini alsın
   sayın muhtar lütfen bu yazdıklarım için benden kızma
   bu yazdıklarım tüm siirt halkının çilesidir
   bu yazdıklarım diğer mahallerde olan sorunlar içinde geçerlidir
   saygı ve sevgilerimle

  banner90
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Siirt Manşet - Siirt Haber - Siirt Haberleri - Son Dakika Siirt Haberleri - Siirt Haberler - Siirt Kurtalan Haberler - Siirt Haber - Siirt Son Dakika Haberleri - Siirt Son Dakika - Siirt Manşet Haber - 19 Mart 2012Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV