Bu haber kez okundu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!
Tarihçe

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.


Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

SİİRT VALİSİ MUSA ÇOLAK'IN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme, kadına ayırdığı yer ve ona duyduğu saygı, verilen hak ve sorumluluklarla ölçülür. Ülkemizin her kesiminde giderek güçlenen ve sesini duyuran Türk kadını, uygar ve gelişen ülkemizin temel dokusudur.

Kadının ihmal edildiği bir toplumun varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesinin mümkün olmadığına inanıyorum. Hükümetimiz, toplumun temel taşı olan kadınlarımıza karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması konusunda, son yıllarda önemli yapısal ve yasal düzenlemeler yaptı. Avrupa Birliğine üyelik sürecini yaşayan ülkemiz, kadın erkek eşitliği ve kadının insan hakları konularında önemli ilerlemeler kaydetmiştir. yapılan yapısal ve yasal düzenlemeler ile, aile bütünlüğünün korunması, şiddete uğrayan kadınlarımızın, şiddet ortamından uzaklaştırılması ve güvenceye alınmasının sağlanması gibi yasalarımızda, kadın lehine birçok düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

Hedef, üreten ve eğitilmiş kadınların sayısını çoğaltmak olmalıdır. Kadın her şey den önce annedir. Hem inancımızda hem de kültürümüzde anne çok önemli bir yere sahiptir. Toplumun temel taşıdır. Bundan dolayı sağlıklı kuşakların yetişebilmesi için öncelikli konular arasında kadınların eğitimi yer almalıdır. Bu konuda resmi kurumların yanında, sivil toplum örgütleri ve toplumu oluşturan tüm katmanlara büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

“Dünya Kadınlar Günü”nü kutlar, kendilerine sağlık ve mutluluklar dilerim.


SİİRT MİLLETVEKİLİ AFİF DEMİRKIRAN'IN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

8 Mart, tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük, daha iyi yaşam ve çalışma koşulları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin sembol günüdür.

Kadınlarımızın günümüzde sosyal, siyasal ve ekonomik alanda daha iyi temsil edilmesi, bireysel hak ve özgürlükler konusunda bilinçlendirilmesi, hepimizin görevi olmalıdır.

Özgürlüklerin yaygınlaşmasını istiyorsak, öncelikle zihinlerin ve düşüncelerin özgürleşmesini savunmalıyız. 

Daha demokratik, daha özgür, insan hak ve hürriyetlerine bağlı bir ülke hayal ediyorsak; Siyasete, yönetime, çalışma hayatına daha çok kadın elinin değmesini sağlamalıyız.

Yaratılmışların en seçkinini insan olarak kabul eden bir kültürden gelen bireyler olarak 21.yüzyılda kadınlarımıza hak ettiği değeri verebilmeliyiz.

AK Parti iktidarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı”nı TBMM’ye sunması kadınlarımıza verdiğimiz değerin en güzel örneklerindendir.

Bu duygu ve düşümcelerimle tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nu kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


SİİRT MİLLETVEKİLİ OSMAN ÖREN'İN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI 

“Cennet Anaların Ayakları Altındadır” Hadisinin muhatabı olankadınlarımızın

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, bu günün anlamının hergün yaşandığı bir

dünya temenni ediyorum.


SİİRT EMNİYET MÜDÜRÜ RECEP GÜVEN'İN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI  

8 Mart Dünya Kadınlar günü, tüm dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.

Toplumumuzda ailenin temel taşı olarak görülen kadınlarımız, hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil etmekte; toplumların geleceğinin şekillenmesinde değerli katkılarda bulunmakta ve yeni nesilleri karşılıksız sevgi ve hoşgörüyle yetiştirerek geleceğe hazırlamaktadırlar.

Bu vesile ile tüm Siirtli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü şahsım ve teşkilatım adına kutlar;

Saygılar sunarım.


STSO BAŞKANI GÜVEN KUZU'NUN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Çocuklarımızın cefakar ve vefakar anneleri, yuvalarımızın mimarı, çalışma hayatımızın tüm zorluklarını yaşayan kadınlarımızın içinde yaşadığı sıkıntıları yürekten paylaşıyor, 8 Mart dünya kadınlarının bu önemli gününü kutluyorum.

Ancak bugün eğitimden sağlığa, siyasal yaşamdan iş yaşamına kadar pek çok alanda kadınlarımız hala çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu sorunların çözümünde toplumda yaşayan herkesin sorumluluğu bulunmaktadır. Kadınlarımızın eğitim alanında, ekonomik alanda ve sosyal alanda güçlendirilmesi, karar mekanizmalarında yer alması gerekmektedir. Bizlerden desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.


Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362