banner356

banner350
23 Ağustos 2017 Çarşamba

Baykan Çamur ve Toza Mahkum

Güneydoğu Anadolu bölgesini ve Doğu Anadolu bölgesini bir birine bağlayan ve bir geçit noktası olarak kullanılan, en yoğun göç veren Baykan ilçemizde yapmış olduğumuz araştırmada ilçenin en büyük sorunu Kara yolu olduğunu tespit ettik.

23 Nisan 2010 Cuma 14:43
Bu haber 993 kez okundu
Baykan Çamur ve Toza Mahkum
banner207

Esnaf\'ın karayolundan en büyük şikayeti ilçe merkezinden geçilecek olan çevre yolun ilçe dışına alınması vatandaşların sorunu ise 3 yıldır Karayolların Siirt Baykan arasında yapmakta olduğu Duble yol çalışmaları nedeni ile Toza ve çamura mahkum olduklarını ifade ettiler. Şoförler odası karayolların ilçe merkezinde yaptığı çalışmaların rahatsız edici derece olduğunu ve kafadan salma şekilde yapıldığını ifade ettiler.

Baykan ilçesi Muş Dağları ile Kavusşahap Dağlarının uzantılarından olan 1.600 m. yüksekliğinde bir plato üzerinde kurulması ve İlçenin kuzeyini, güneydoğu - kuzeybatı doğrultusunda uzanan Muş Dağlarının yüksek kesimleri, kuzeydoğu - güneybatı uzantısında Kavuşşahap Dağları engebeli olması ilçenin gelişimini etkilediği gibi ilçenin ortasından geçen Bitlis Çayı ilçenin ikiye bölünmesine neden olmuştur. İlçenin bitki örtüsü ormanlarla kaplı olması ve bu ormanlarda özellikle çam ağaçları bulunması yaz aylarında orman yangınları kaçınılmaz bir hal alıyor. 

Vatandaşlar yetkililerden orman yangınlarına karşı etkili bir birimin oluşturulması, karayolların ilçe dışında geçecek olan çevre yolu projesinin iptal edilmesi, Bitlis caddesi üzerinde yapılan kaldırımların tekrardan gözden geçirilmesi, Baykan - Siirt duble yol çalışmaların bir an önce bitirilmesi ve ilçede yol üstünde ekonomiyi canlandıracak bir sanayi sitesinin kurulmasını istiyorlar.
           
BAYKAN ESNAFININ DERDİ SEYAR SATICILAR

İlçenin gelişmesine engel olan çalışmalar ile ilgili gazetemize açıklamada bulunan Baykan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Gülümser \"Esnafın bir çok alanda çekmiş olduğu sıkıntılar var. Özellikle bu sıkıntıların başında dışarıdan gelen  seyyar satıcıların ilçede gelişi güzel  tezgah açması; ilçede vergisi ödeyen, kirasını elektriğini ödeyen, işçi çalıştıran esnaflarımızı zor durumda bırakıyorlar. Öncelikli isteğimiz dışarıdan gelen bu insanlara farklı bir pazar yerinin oluşturulması o arkadaşlarımızın orada satışlarını gerçekleştirmesidir. Bu esnafımızın bir nebze de olsa rahatlamasını sağlayacaktır.
 
BAYKAN ESNAFI KREDİLERLE AYAKTA KALIYOR

Esnafımızın diğer bir sıkıntısı da bağ-kur ile ilgilidir. Esnafımızın çoğu bağ-kur primlerini ödeyemiyorlar. Uzun yıllardır ticaretle uğraşan esnafımız bağ-kur borçları ile ilgili bir iyileştirmeyi istemektedir. Bu konuda çıkacak bir af esnafımızın rahatlamasını sağlayacaktır. 2009  yılında bütün dünyada gerçekleşen ekonomik kriz ve bu krizin ülkemizde oluşturduğu hasar sonucunda bir çok esnaf arkadaşımız 2009 yılında uğradığı zararı uzun yıllar kapatamayacaktır. Hükümet bu konuda bazı iyileştirmeler yapmaya çalıştı. Örneğin can suyu projesini devreye koydu. Can suyu projesinde ilk etapta imalatçıya yönelik bir kredi gündeme geldi. Fakat imalatçı arkadaşlarımızın çoğu bu krediden faydalanamadı. bunun sebebi de şuydu; esnaf krediye başvurduğunda banka ve merkez bankası istihbaratına bakıldı. Bu istihbaratları olumlu olsa bile bankalar bu esnaflardan çok farklı teminatlar istedi. Bu sebeple arkadaşlarımız bu projeden gerektiği gibi faydalanamadı. KOSGEB kredileri ile de hem imalatçıya hem de diğer esnafa kredi sağlanmaya çalışıldı. bu da esnafımızı esasında tatmin etmedi. çünkü arkadaşlarımız bunda da yine teminat şartlarına takıldılar. Böyle olunca kredi kefalet kooperatifinden esnaflarımızın kredi ihtiyaçlarına cevap vereye çalıştık. Şu ana kadar ilçemizde 60-70 kadar esnaf ve sanatkarımıza yaklaşık 1 trilyona yakın kredi sağladık. İlçe esnafı kredilerle ayakta duruyor ve esnaf ziyaretlerinde bazen arkadaşlarımızın çaylarını bile içmekten imtina eder olduk. Tabi bu yeterli bir çözüm oldu diyemeyiz. Çözümün olabilmesi için mutlaka çok düşük 1 yada 2 yıl ödemesiz bir kredi şeklinin ortaya çıkması gerekiyor. Zaten il merkezine  yakın oluşumuz bizim için ayrı bir dezavantaj. Halkımızın özellikle de memur kesiminin önemli bir kısmı çevremizde bulunan yakın illere örneğin Batman, Siirt, Bitlis gibi hafta sonları buralara gidip alışverişlerini buralarda yapıyorlar. Bu ilçe esnafını olumsuz etkiliyor.

Yapılan çevre yolu da sıkıntı yaratmaktadır.  Çevre yolunun ilçe içerisinden geçmesi durumunda Bitlis Caddesindeki yol çalışmaları için de esnafımız yeni yolun ilçenin içinden geçmesini istememektedir. Zira bu durumda oradaki işyerleri büyük bir değer kaybına uğrayacaktır. Esnafımız buna karşı işyerlerinin istimlak edilmesini ve yolun böyle genişletilmesini ve kendilerine de farklı bir yerde dükkan yapılmalarının sağlanmasını istemektedirler. Böylece Bitlis Caddesindeki esnaf da mağdur olmaktan kurtulmuş olacaktır. Bir küçük sanayi sitesinin de acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Biz bunun için ilgili kurumlarla irtibata geçtik. Amacımız bu yol güzergahında küçük de olsa bir sanayi sitesini kurulmasını sağlamaktır. İşyerlerinin burada toplanması ilçemizdeki görüntü kirliliğini de ortadan kaldıracaktır. Ayrıca yeni yapılan kaldırımlar da yolu iyice daraltmıştır. Engelliler için bir tane bile bir kaldırım düzenlemesi yapılmamıştır. Bu da işin ne kadar acemice yapıldığını ortaya koyuyor.

Diğer taraftan nakliyeci ve minibüsçü esnafımızın çekmiş olduğu ciddi anlamda büyük sıkıntılar büyük sorunlar var. Bunların başında özellikle mazot problemi geliyor. Mesela baktığımızda bir çiftçiye mazot desteği veriliyor, bir uçak firmasına ya da deniz taşıtlarına mazot desteği veriliyor fakat bu ülkenin ciddi anlamda bütün yükünü taşıyan hem minibüsçüler olsun hem kamyoncular olsun bunlara da bir mazot indiriminin verilmesi gerekiyor. Daha önceki yıllara baktığımızda bugün nakliyeci kan ağlıyor. Önceleri işleri en iyi olan kesim nakliyeci kesimiydi. Bizim ilçemizde körfez krizinden önce yaklaşık 400 yakın nakliyeci esnafımız vardı. Körfez krizinden sonra bu esnafların büyük bir kısmı İstanbul\'a yerleşti. İstanbul\'da toplu taşıma işine girdiler. Burada kalan arkadaşlarımız da geçimlerini sağlayamayacak duruma geldiler. Bizim istediğimiz ve çoğu zaman konuştuğumuz ama bir sonuç alamadığımız şey bir mazot indiriminin yapılmasıdır. İnşallah önümüzdeki aylarda veya yıllarda bir çözüm getirilir.

İlçemizde bugüne kadar bir pazar yerinin olmayışı büyük bir eksiklikti. Şubat ayında yaptığımız genel kurulda bunu gündeme getirdik. Şu an ufak da olsa bir pazar yeri oluşturuldu. Bu pazarın daha da genişleyebilmesi için şunu önerdik; genç kızlarımızın kendi evlerinde ürettikleri o pazarda satmalarına imkan tanınabilir. Genç kızlarımızın kendi çeyizlerin hazırlarken ailelerine yük olmadan bunu yapmalarını sağlamış olacağız. Diğer taraftan köylünü kendi meyvesini, sebzesini, yoğurdunu ve yumurtasını pazarlayabileceği bir yer yaratılmış olur. Bütün bunlar ilçemizi zamanla tüketici konumdan belki üretici konuma getirecektir. 

BAYKAN\'DA FAİLİ MECHUL HIRSIZLIKLAR BAŞ GÖTERDİ

İlçemizde ayrıca bir otopark sorunu var. Araçlarımızın büyük bir kısmı gelişi güzel bir şekilde park edilmektedir.  Bunlar bizim için sıkıntı oluyor. Dışarıdan gelen yabancı insanlar bu park durumunu bilmediklerinden bir çoğu trafik cezası ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Biz bunun için de bir öneride bulunduk. PTT\'nin karşısında yıkılan lojmanların geçici olarak bir park alanına dönüştürülmesini talep ettik. bu otopark alanının hayata geçirilmesi ilçemizi ve ilçemizdeki araç sahiplerini rahatlatacaktır. 

Öte yandan ilçemizde son zamanlarda küçük çaplı da olsa hırsızlık olayları yaşandı. Bu hırsızlık olaylarının hiçbiri aydınlatılamadı. bu da bu ilçe halkını ürkütüyor.  Gece işyerleri soyuluyor, internet Cafeler soyuluyor evlere giriliyor. bunun için biz yine bir öneride bulunduk. İlçemizde bir kamera sisteminin kurulması bu tür olayları sonlandıracaktır.\"şeklinde konuştu.
 
BAYKAN\'IN GELİŞMESİ İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

İlçenin sorunlarına yönelik çözüm önerilerinde bulunan Baykan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Gülümser \"Buna karşın ilçemizin bir çok alanda avantajı var. İlçemiz ufak, kontrolü kolay ve yol güzergahı üzerinde olduğundan Türkiye\'nin her yerine istediğiniz saatte gidebilme imkanınız var. Hal böyle iken ilçenin bir fakülte veya bir meslek yüksek okuluna ihtiyacı var. Dışarıdan gelen öğrencilerin beraberinde getirdikleri o kültürü ilçemiz halkına yansıtmaları durumunda belki çok farklı projeler çok farklı yatırımlar meydana getirecektir. İnşallah bunlar zamanla hayata geçer. Söylediklerimiz ilgili yerlere ulaşır. Burada yaşanan göçü engelleyen her türlü yatırımıda, uğraşıda birlikte çalışmaya hazırız. Yeter ki göçü tersine çevirebilelim. 

Karayolları şu anda yolun tamamını ilçeden çıkaramıyor. Suyun öbür tarafı yani afet lojmanlarının olduğu tarafa yolu almaya çalışıyor. Derenin öbür tarafına yol alındığı zaman o bölgede ne konut yapabilirsiniz ne de işyeri yapabilirsiniz. Bitlis\'ten Diyarbakır\'a giden araçlar da ilçe içinden geçecek deniyor ama bununla ilgili net bir bilgi almış değiliz. Böyle bir yol yapılacağı veya böyle bir çalışma yapılacağı zaman ilçe halkının bir araya gelmesi ve bir komisyon oluşturması yapılacak yolun ilçe halkına faydaları ve zararların belirlenmesi gerektiğine inanıyorum.\"dedi.

ÇEVRE YOLU ESNAFI BİTİRİR

Çevre yollunun ilçe esnafına ciddi oranda zarar vereceğini belirten esnaf Ali Eroğlu \"Çevre yolu ilçe dışında yapılırsa esnaf tamamen ölür. Zaten halihazırda esnaf çok zor durumda. Geçimimizi ancak idame edebiliyoruz. Çevre yolunun şehre fayda getirmeyecek bir noktadan geçmesine karşıyız.\"dedi.

3 yıldır devam eden Baykan - Siirt Duble yol çalışmalarına tepki gösteren vatandaşlardan Mehmet Esen\"Yol çalışmaları pek düzenli değil. 3 yıldır devam eden ve bir türlü bitirilemeyen Baykan- Siirt duble yol çalışmaları bir bahar bulutu gibi bir bulut oluşur yağmur yağar ardından güneş açar çalışmalarda bu şekilde bir hafta bir bakarsınız tüm araçları buraya yığmışlar hummalı bir çalışma yapılıyor 2 gün sonra çalışmalar duruyor. 3 yıldır kış ayında ilçe merkezi çamurdan geçilmiyor. Yaz aylarında da toz içinde kalıyor.  Buna bir çare bulunmasını istiyoruz. Yapılan çalışma hiç kaliteli değil kalıcı olacağını da düşünmüyoruz.\"dedi.

Habercinim.com

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner90
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Siirt Manşet - Siirt Haber - Siirt Haberleri - Son Dakika Siirt Haberleri - Siirt Haberler - Siirt Kurtalan Haberler - Siirt Haber - Siirt Son Dakika Haberleri - Siirt Son Dakika - Siirt Manşet Haber - 19 Mart 2012Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV