Bu haber kez okundu.

Demirkıran; Göç, Herkesi İlgilendirir
Siirt Milletvekili Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Afif Demirkıran 7-8 Haziran tarihlerinde “Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi” kapsamında Hatay’da düzenlenen “Göç Yönetimi Sempozyumunun ilk başlığı olan “Türkiye’de ve AB’de Göç Yönetimi Politikaları başlığı altındaki “Göçle ilgili Politikaların Belirlenmesinde STK’ların Rolü” konulu 1. oturumun açılış konuşmasını yaptı.

Toplantının Hatay gibi çok kültürlü bir kentte yapılmasını anlamlı bulduğunu belirten Demirkıran; Hatay’ın medeniyetler ittifakının sembolü, Doğu ile Batı’nın kesiştiği, kültürel alışverişte bulunduğu Anadolu ile Orta Doğu arasında bir köprü olduğunu ifade etti.

Demirkıran yaptığı konuşmada; “Ülkeler arasında artan insan hareketleri, göç olgusunu siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutları ile önemli bir politika haline getirmiştir.

Türkiye, coğrafi, stratejik, kültürel ve siyasi konumu nedeni ile, tarih boyunca önemli göç akımları ile karşı karşıya kalmıştır. Öte yandan, Türkiye’nin artan ekonomik gücü ülkemize yönelik göç hareketleri için bir çekim unsuru oluştururken, yer aldığımız coğrafyada devam eden siyasi istikrarsızlıklar da Türkiye’ye yönelik göçü teşvik eden bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göç sadece bir bölgenin, bir kişinin veya bir toplumun meselesi değildir. Göç, dünyamızın tamamını ilgilendiren acil çözüm bekleyen önemli bir meseledir. Göç, her yönüyle beşerî bir meseledir ve herkesi ilgilendirmektedir.

Sivil Toplum Kuruluşlarına göç konusunda büyük görevler düşüyor. Göç yönetiminde, değişik nedenlerle, devletlerin hareket sahaları zaman zaman sınırlı ve kısıtlı olabiliyor. Ancak STK’lar her sahaya giriyorlar ve çalışıyorlar. STK’lar göçmenlerin yiyecek, içecek, giyim, korunma ve barınma ihtiyaçlarını karşılama noktasında çok önemli işler yapıyorlar. Aynı zamanda göçmenlerin geldikleri topluma entegre olmaları için gönüllü dil eğitimi, mesleki eğitim, psikolojik destek, sağlık hizmetleri gibi konularda çalışmalar da yaptıklarını biliyoruz.

Ülkemizde, göç sorunlarını etkin olarak yönetebilecek, göç alanında strateji ve politikalar geliştirebilecek kurumsal bir yapının oluşturulmasını da içeren "Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanun Tasarısı"nın TBMM'nin gündeminde olduğunu da burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Sempozyumumuzun, Ülkemizde Göçmenlerle ilgili mevzuatın gündemde olduğu bir zamana denk gelmesini de çok anlamlı buluyorum. İnanıyorum ki burada bulunan parlamenter arkadaşlarımız sempozyumda ortaya konacak görüşlerden de yararlanarak adı geçen kanun tasarısına katkıda bulunacaklardır.

Öte yandan komşumuz Suriye’deki acımasız siyasi ve fiili baskılar yüzünden Türkiye’ye ve Türk sınırına yığınlar halinde kardeş ülkenin insanları birikmiş bulunmaktadır. Bunların barınma, yiyecek, içecek, giyinme, sağlık ve kaliteli yaşam standartlarının oluşturulması ile birlikte can güvenliğini sağlamak da önem taşımaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’nin bu zor ve acil göç sorununa her anlamda destek olmaları gerektiğine inanıyorum.”
dedi.

Demirkıran bugün de Ordu'da gerçekleştirilecek olan 26. Reform İzleme Grubu (RİG) toplantısına katılacak.

Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359