Bu haber kez okundu.

Demirkıran: 28 Şubat'ın İzlerini Siliyoruz
Türkiye - AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı, AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, geçen hafta mecliste görüşülüp kabul edilen 4+4+4 kanun tasarısı ile ilgili olarak Avrupa Parlamentosu (AP) Raportörü Ria-Oomen Ruijten ile Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Helene Flautre’a hitaben bir mektup yazdı.

Mektupta “28 Şubat postmodern darbesinin izlerini siliyoruz.” diyen Demirkıran, Mevcut Türk eğitim sisteminin çok merkezli, kalıplaşmış ve güncelliğini yitirmiş bir sistem olduğunu, mevcut işleyişiyle toplumun ihtiyaçlarına cevap veremediğini, bu sistemin 28 Şubat ‘postmodern’ darbesi sonucu ortaya çıkmış zorlama bir sistem olduğunu, bunun Türkiye’nin ilerleme ve küresel rekabet gücü doğrultusundaki hedefleriyle uyuşmadığını belirtti.

Demirkıran, Tüm Avrupa Parlamentosu üyelerini İnsan haklarını temel alan, demokratik mekanizmaları güçlendirecek, çoğulcu, demokratik, liberal ve şeffaf bir sistem olarak 21. yüzyılın gereklerine cevap verecek olan yeni eğitim reformunu desteklemesi çağrısında bulundu.

Demirkıran yazdığı mektupta özetle şu görüşlere yer verdi:

Türkiye’nin eğitim yolculuğunda dönüm noktası olan bu reform Türkiye’nin demokratikleşme ve modernleşmesinin bir göstergesidir. Bu çok önemli ve kayda değer davada Avrupa Birliği’nin statükoyu savunanları değil eğitim reformunu ve reformu yapanları destekleyeceğine inanıyoruz.

Özellikle ikinci kademe öğrencilerin daha özgür bir birey olarak sivil toplum ve demokratik devlet anlayışı gereğince eğitim süreçlerinde özgürce karar verme ve verdiği kararı değiştirme hakkına sahip olmalarına fırsat verecektir.

Türkiye’de eğitim ve yetenek seviyeleri bugün itibariyle, AB ülkeleri de dâhil olmak üzere uluslararası standartların gerisindedir. Eğitim kalitesi ve eğitime erişim de cinsiyet, sosyal statü, coğrafi konum ve ekonomik durum gibi şartlara göre önemli boyutlarda eşitsizliğe sebep olmaktadır.

Türkiye’nin AB’ye girişi ve bütünleşmesinin anahtarı eğitim erişimi ve öğrenci performansının tüm eğitim kurumlarında artırılmasına bağlıdır.

Bu sistem meslek okullarına özel bir önem vermektedir. Her bireyi kendi kapasitesi doğrultusunda yetiştirerek bu bireyleri üretime dâhil etmek gibi bir sorumluluk bilinciyle hareket etmemiz uluslararası alandaki başarılarımız için gereklidir.

Yeni sistemle tercih devletin değil öğrencilerin ve velilerin olacaktır. Devlet bireylerin haklarını kısıtlamak yerine onların istek ve hayallerini gerçekleştirmelerine yardım edecek ve destek olacaktır.

Dünyada 197 ülkeden 111’inde ilkokula başlama yaşı 6’dır. 130 ülkede zorunlu eğitim yaşı 9-14 yaş arasıdır. Tüm dünyada 197 ülke arasında 8 yıllık zorunlu eğitim sadece İrlanda’da var.

AB standartlarına ulaşabilmek için her alanda olduğu gibi eğitim alanında da özellikle reforma ihtiyaç vardır. Türkiye’nin AB’ye girişi ve entegrasyonu, “Zorunlu Eğitim” sistemine bağlıdır. Bu sebeple tüm Avrupa parlamentosundaki meslektaşlarımı bu eğitim reformunu desteklemeye davet ediyorum.

Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362