Bu haber kez okundu.

Siirt Manşet Yazarı Yolbaş'tan Doktorlara Seminer!
Kısa adı GUSAF olan Güneydoğu Uluslararası Sağlık Federasyonu (Southeast International Health Federation) tarafından düzenlenen seminerde Siirt Manşet Yazarı Yrd. Doç. Dr. İlyas Yolbaş, "Yenidoğan Beslenmesi, İlaç Kullanımı ve Takibi" konusunda Siirt'te görev yapan doktorlara seminer verdi.

GUSAF'a bağlı Siirt Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER) tarafından düzenlenen seminerde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Siirt Manşet Yazarı Yrd. Doç. Dr. İlyas Yolbaş, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Özler ve Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cem Uysal; Yenidoğan Beslenmesi, İlaç Kullanımı ve Takibi, Gebe Takibi ve Takipte Önemli Noktalar ve Hekimlerin Hukuki Sorumluluk ve Problemleri konusunda bilgi verdi. Düzenlenen programa Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür ve Siirt'teki doktorlar katıldı.

Siirt Manşet Yazarı Yrd. Doç. Dr. İlyas Yolbaş, Doğumda Yenidoğana Yaklaşım konusunda 1. kademede bebeğin doğar doğmaz önce ağız ve yüzden başlanarak sıcak bir bezle tüm vucut silinmesi gerektiğini belirterek "Bu işlem hem bebeğe takdil uyarı ile solunumu stimule eder hemde bebeğin ısı kaybını engeller. Eğer ağzında sekresyoın yoksa (ki % 90 nında sekresyon yoktur) ağız aspirasyonu yapılmayabilir. Veya solunum rahatladıktan sonra yapılır. Gereksiz, erken ve agresif aspirasyon bebeğin solunumunu deprese eder." dedi.

2. Kademe hakkında da bilgi veren Yolbaş, "Bebek mekonyumla kaplı ise (yeşil renkle boyalı) silindikten 10 sn sonra önce ağız daha sonra burun deliklerinden aspire edilmeli ve gereğinde derin trakeal aspirasyon yapılmalıdır. Eğer çocuğun spontan solunumu yoksa en geç 30 sn (yoksa beyin hipokside kalır ) içinde maske ile ağız ve burun kapsayacak sekilde bastırılarak oksijen takılı ambu ile ambulanmalıdır. Düzgün bir ambulama ile bebebeklerin % 95’nin 3-5 dk içinde spontan solunumu başlar. Spontan solonum başlamassa bebek entübe edilmelidir. Sezeryanda anestezik maddeye (opoid) bağlı solunum depresyonu düşünülüyorsa bebeğe Nalokson 0.1mg/kg/doz (max doz: 2 mg) iv/io/ett/ım yapılabilir. Gereğinde doz tekrarlanabilir. Bebeğin kalp atımı 100 altinda ise önce sadece O2 verilir. Yükselmezse ambulanır. Yine yükselmezse ve <60atım/dk ise resusitasyon papılmalıdır (3 Kalp mesajı 1 suni solunum ve adrenalin)" şeklinde konuştu.

3. Kademe yani fizik muayene konusunda da bilgi veren Yolbaş, yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

1. Bebeğin ısıtılılmalı, anneye verilmeli ve çok sık beslenmeslidir. Geç beslenirse bebek hipoglisemiye girer. Gerekirse anne sütü sağılıp bebek kaşıkla beslenmelidir.
** Bebekte emme refleksinin en kuvvetli olduğu an ilk 20-30 dakikadır. Eğer bebek emzirilmez ise bu refleks zayıflar ve bu zayıflama 1-1.5 gün devam eder.
2. Göz, göbek bakımı yapılmalıdır.
3:K vit: (İKK önlemek için). İlk tercih K1 vit 1 dzm (1mg) yapılır. (KONAKİON ® mm amp).. Veya menadion (LİBAVİT ® K 20mg AMP) 1 dzm (1mg) anneye 48 saat önce 20mg yapılır.
4. Hepatit B aşısı yapılır. Bebeğin 2. doz aşı için 1 ay sonra sağlık ocağına götürülmesi söylenir.
5: 4 gün sonra tiroid fonksiyon testler özellikle TSH bakılır. Veya topuk kanı için 3-4. günde sağlık ocağına gitmesi söylenir.
** Fenilketonüri (FKÜ)için sağlık ocağında topuk kanı alınır.
6: Anne bebek, kan grubu, DCT bakılmalı. Bebekte sarılık olabileceği aileye anlatılmalı ve sarılık olusa (özellikle ayaklardaki sarılık ) hemen kontrole gelmesi söylenir.
Önemli notlar: İlk 48 saatte kardiak üfürüm normaldir. Göbek kordonu 2 hafta içinde düşer. Bebek 2.-3. gün yıkanabilir. Aşı takvimi preterm ile termde aynıdır.

Bebeğin kilo, boy ve baş çevresini ölçecek, normal büyüme eğrileriyle karşılaştırılması gerektiğini vurgulayan Yolbaş, "Bebeğin bıngıldağını kontrol edilmesi, Bebeğin yenidoğan sarılığı geçirip geçirmediğine bakılması, Göbeğin düşüp düşmediğini, iyileşip iyileşmediğini kontrol edilmeli, Detaylı fizik muayene yapılmalı. Eğer, doğar doğmaz yapılmadıysa bu kontrolde ilk aşısı ( hepatit B ) yapılmalı. Hipotiroidi, fenilketonüri, biyotidinaz ve işitme yönünden tarama testleri alınmalıdır." dedi.

Sancaklar Diyaliz Merkezi Salonu'nda düzenlenen 3 oturum halinde gerçekleşen seminer, akşam saatlerinde sona erdi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359