Bu haber kez okundu.

Siirt Valisi Atik, Kokpitteki Pilotlarla da Havaalanını Görüştü?

Siirt Valiliğine atandığı günden bu yana kentşn acil sorunlarına el atan Vali Ali Fuat Atik, kente uçak seferlerinin düzenlenmesi için bir uçağın kokpite giderek pilotlarla görüştüğü ortaya çıktı.

Vali Ali Fuat Atik, ilimizde günlük yayın yapan Sonsöz gazetesinin düzenlediği programa konuk oldu ve merak edilen birçok konuya samimi cevaplarda bulundu.

"SİİRT EN AZ PROJE ÜRETEN İL"

'Siirt'in en az proje üreten ve yatırımı en az olan bir kent olduğu ve yeni dönemde bu noktada ne tür planlar yapılacağı' sorusuna cevap veren Vali Atik, şunları kaydetti:

"Siirt en az proje üreten ilimizdir. Öncelikle buradaki hedefimiz şudur; hak etmediğimiz algıyı önce değiştirmemiz gerekir, bu da terörü bitirerek, teröre giden yolları kapatarak yapacağız. İlimiz artık terörle anılmaması gerekir,  bunu yaparken bir de imar yapılmamış, sümen altına alınmış projeleri hayata geçirmek için uğraşacağız. İşimiz çok zor. Tabi kolay bir şey değil tüm bunları yapmak. Yılların birikmiş sorunlarının biran önce düzelmesi zordur. Elimizde sihirli bir değnek yok. Son dönemde yapılan operasyon ve hükümetin aldığı kararlı adımlar bize de yansıyor. Terörün üzerine gittik ve terörü bitiriyoruz. Bizi bundan sonra bekleyen işler var. Valilik olarak eş güdümlü terörle mücadele edilerek halkın beklentilerini yerine getireceğiz."

"DUBLE YOL İÇİMİ ACITIYOR"

Siirt'in Güneydoğu Anadolu ve Türkiye'de özel bir yere sahip bir kent olduğunu vurgulayan Vali Atik, özel bir yere sahip olmasına rağmen bu halde olmaması gerektiğini, Siirt'e geldiğinde ilk gözüne çarpan Siirt-Batman arası duble yol olduğunu kaydetti.

Siirt-Batman karayolunun içini acıttığını ve 10 yıl önce Siirt'te çığır açan duble yol çalışmalarında ilerleme kaydedilmediğini üzülerek ifade eden Vali Atik, Siirt'in hem karayolu hem de yatırımlar noktasında hak etmediği yerde olduğunu düşündüğünü aktardı. 

"BİZ BAŞLATACAĞIZ, BİZDEN SONRAKİLER DEVAM EDECEK"

Siirt'i makus talihinde kurtarmak için tüm sorunlara büyük bir samimiyetle yaklaşacaklarını aktaran Vali Atik, karayolu meselesine ciddi anlamda eğildiğini kaydetti.

Ilısu Baraj göleti altında kalacak olan Siirt-Kurtalan karayoluna alternatif yeni güzergâhın bitirilmesi hatta Kurtalan'dan Batman yolunu bizzat kendi takip edeceğini söyledi. İlimizde kalıcı eser bırakılması için elimizi taşın altına koyacağını da büyük bir samimiyetle aktaran Vali Atik, "Yol konusunu çözüyoruz, bu konuda taviz vermiyorum. İşini yapmayanı rahat bırakmayacağım" ifadelerini kullandı.

Geçmişte fıstıkçılıkta dönemin Valisi Nuri Okutan'dan örnekler vererek ilimizin 10 yılda bu sektörde geldiği noktayı anlatan gazetemiz yetkilileri, yeni dönemde fıstık başta olmak üzere başka hangi alanlarda çalışma yapılması planlandığı yönündeki soruya Vali Atik, geçmişte Okutan valiyi iyi tanıdığını, Siirt için o zaman ön önemli beklentisinin fıstıkçılık olduğunu ve bu konuda da güzel bir eser bırakıldığı, yeni dönemde de ilimizin talepleri doğrultusunda fıstık başta olmak üzere diğer tüm tarımsal alanlarda hizmet yapmayı amaçladıklarını söyledi.

KÜÇÜK VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN MESELESİ

Küçük ve büyükbaş hayvanların şehir merkezinde büyük bir sorun haline geldiği ve bu sorunun şehir dışında bir organize besicilik projesi ile çözülebileceği ve bu konuda beklentilerin nasıl karşılanacağı yönündeki bir soruya Vali Atik, Sonsöz Gazetesinde ilin sorunları ve beklentileri diye "açık mektup" şeklinde dile getirilen sorunları, yol haritası olarak algıladığını ve çözümü için gerekli girişimlerde bulunduğunu söyledi. 

Vali Atik, mektupta aktarılan sorunlardan bir kaçını ziyaret ettikleri Ulaştırma Bakanlığında en üst yetkiliye aktardıklarını söyledi.

Vali Atik, "Bilhassa karayolu ve hava yolu meselesinde mesafe aldık. Ben tek başıma bir şey yapamam, bu bir ekip işidir. Bu bahsettiğiniz projeler önemliydi. Benim kişisel yönetim anlayışımdan kasıt vatandaş bilinci, vatandaşlarla hareket etmektir. Nitekim sizler de aynı zamanda gazeteci ve birer vatandaşsınız, söylediğinizi, aktardığınız her mektubu ve sorunu dikkate alıyor ve bu konuda hareket ediyoruz. Sizin ilettiğiniz o sorundan bir tanesi bile hayata geçse bu iyidir demektir. Bir şey yaparken "ben" değil "biz" anlayışına önem vereceğiz. Hepimiz…" dedi.

"BELEDİYECİLİK ONLARIN İŞİ DEĞİLDİ"

'Siirt Belediye Başkan yardımcılarının hangi gerekçeyle görevlerinden alındığı, iddia edilen ve daha doğrusu kamuoyunda konuşulan ihale ve alımlarda usulsüzlük yapıldığı gibi bunlara göz yumulduğu, varsa böyle bir iddianın başkan yardımcılarının bununla bağlantısının olup olmadığı soruldu.

İddialara açıklık getiren Vali Atik, "Öncelikle şunu şöyleyeyim; başkan yardımcılarını oraya atayan irade istediği zaman da oradaki görevlerine de son verebilir. Nitekim belediyecilik onların işi değildi. İhalelere gelince İstanbul ve kardeş Şahinbey belediyeleri tarafından yapıldı. Siirt belediyesi sadece asfalt ve kaldırım ihalelerini yaptı bu da en uygun fiyatı verende kaldı. Ceyhun beyi (Dilşad Taşkın) ben burada tanımadım. Çok dürüst bir insandır, Siirt için bir şanstır, iyi niyetlidir. Ceyhun beyin bu söylenen iddialara asla göz yumacağına inanmıyorum. Belki sizinle iletişim eksikliğinden kaynaklanmış olabilir. Ayrıca başkan yardımcıları ile ilgili bir şey olsaydı eski görevlerine iade edilmezdi." dedi.

VALİNİN SİİRT İÇİN KOKPİTE DE ÇIKTIĞI ORTAYA ÇIKTI

Vali Atik, uçuşların ne zaman başlayacağına yönelik bir soru üzerine, Siirt havaalanının uçuşlara elverişli hale getirilmesi ve şartların güçlendirilmesi noktasında büyük gayret sarf ettiklerini, Ulaştırama Bakanlığı'ndan bir heyetin havaalanına gelerek bir rapor hazırladığını ve mevcut havaalanının altyapısının iyileştirilmesi sonrası uçuşların kalıcı olarak çözüleceğini söyledi.

Vali Atik, uçuşların tam olarak ne zaman (hangi tarihte) başlayacağı yönündeki soruya; uçuşların 3-4 ayı bulabileceğini söyledi.

Vali Atik, özel bir uçakta Siirt'e geldiğinde kokpite giderek pilota "uçak havaalanımıza neden inmiyor" diye sorduğunda pilotun de kendisine "Ben çok sorunsuz bir şekilde iniyorum. Ancak her pilot buraya inemez" diye cevap verdiğini aktararak, "Biz sorunsuz bir şekilde uçakların ilimiz havaalanına inebilmesi için sorunları gideriyoruz. Bu yapılırsa bahaneler ortadan kalkacak, tüm uçuşlar için güvenli olacak. Zaten bizim önceliğimiz budur."

SİİRT'İN TANITIMI İLE İLGİLİ

Siirt'in tanıtımını da önemsediklerini aktaran Vali Atik, il dışında çeşitli günler ve etkinlikler yapılarak Siirt'in tanıtılmasını isabetli bulmadıklarını, tanıtım ile ilgili daha çok dışarıdan gazeteci, yazar-çizer, STK, iş adamı ve sanayicileri ilimize getirterek buralarda ağırlayıp tarihi ve kültürel yerlerimizi onlara açarak aşabileceklerini söyledi. Bu davetliler kendi illerine gittiklerinde Siirt'in bu güzelliklerini zenginlik ve misafirperverliğini anlatacak, belki gazete ve köşe yazılarında Siirt'in doğa ve turizm değerlerini ifade etmeleri daha rasyonel olacağını söyledi. Atik, "Tanıtım yapılacaksa bir faydası veya bir getiri olması gerekir, Ancak dışarıda yaptığımız tanıtımlarda tabiri caizse 'biz çalıp biz oynuyoruz' böyle olmaz" dedi.

Geçmiş dönemde eski valilik binasının müzeye dönüştürülmesi ile ilgili alınan bir karara da değinen Vali Atik, kültür müdürlüğü veya başka bir noktada müze yapılmasını planladıklarını, eski valilik binasının da başka bir amaç için kullanılmasını düşündüklerini aktardı.

ÇALIŞMAYAN KURUM MÜDÜRLERİ

Çalışamayan, fikir veya proje üretemeyen kurum müdürlerine müsamaha göstermeyeceklerini aktaran Vali Atik, kurumların çalışmasını veya performansını önemsediklerini, çalışmayan kurumları çalıştıracaklarını, kurumlara hedefler vererek belli zamanlarda bu hedeflerin değerlendirileceğini, proje veya en azından fikir üretmelerini sağlayacaklarını, fikir ve proje üretemeyen kurumlara asla müsamaha göstermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arap ahmet 1 yıl önce

eskiden uçaklar indi kalktı son olarak borajet gelip gitti ancak bahane üretiliyor vede uyutuluyoruz dahası yetkililerimiz oyalanıyor yada uyutuluyor

Avatar
memet 1 yıl önce

işte vali bu Allah Razı olsun.

banner359

banner362