Bu haber kez okundu.

Eğitim-Bir-Sen Saldırıları Kınadı!
Eğitim-Bir-Sen Siirt Şube Başkanlığı, geçtiğimiz hafta tinerciler tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan Öğretmen İnan Ay ve kardeşi Mert Ay ile öğrencisi tarafından bıçaklanan Öğretim Görevlisi Tahir Dündar ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Siirt Üniversitesi girişinde yapılan basın açıklamasınma Memur-Sen Başkanı Beşir Özyeşil, Eğitim-Bir-Sen Başkanı Adil Doğrusever, Memur-Sen'e bağlı bazı sendika temsilcileri, sendika üyeleri ile üniversitede görevli bazı öğretim elemanları katıldı. Basın açıklaması, Eğitim-Bir-Sen Siirt Şube Başkanı Adil Doğrusever tarafından okundu.

Yapılan saldırıların vicdanları sızlattığının belirtildiği açıklamada, "Ülkemizin birçok yerinde hızla yaygınlaşmaya başlayan ve meslektaşlarımızın hayatına kasteden saldırılar geçen hafta ilimizde de yaşanmış dün de öğretim görevlisi arkadaşımız saldırıya uğramıştır. Tek suçları sınıflarda öğrencisine sevgi gösteren, daha iyi eğitim almaları adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan öğretmenlerimize uygulanan şiddeti kabul etmemiz mümkün değildir. Yaşanan bu olayları nefretle kınıyoruz. Bu menfur saldırıların, daha iyi bir gelecek sağlamak için ter döktükleri öğrencileri tarafından yapılması, eğitim çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmış ve vicdanımızı yaralamıştır." denildi.

Şiddetin lokal bir sorun değil, toplumsal bir sorun haline geldiğini belirten Doğrusever, "Aklını ve duygularını yönetmekte zorlananlar şiddeti seçiyorlar. Gerekli tepki verilmediğinde, failler bedelini ödemediğinde şiddet olağan bir olaymış gibi kanıksanıyor, masum bir hak arama yöntemi gibi yaygınlaşıyor. Bu gidişe dur demek lazım. Televizyon dizileri, bilgisayar oyunları, filmler şiddeti masumlaştırmaya çalışıyor. Hâlbuki şiddetin masumu değil, mağduru vardır. Mağdur bazen doktor, bazen öğretmen, bazen kadın, bazen de çocuklardır; maalesef şiddetin mağdurları bu defa meslektaşlarımız İnan ve Tahir Hocalarımız olmuştur. Bu tür müessif olayların yaşanmaması için toplum olarak daha hassas davranmalıyız." şeklinde konuştu.

"Kutsal Meslek" olarak belirtilen öğretmenliğin hedef haline geldiğini de açıklayan Doğrusever, öğretmenlerin saygısızlık değil, saygınlık beklediğini ifade ederek yetkililere büyük görevler düştüğünü belirtti. Doğrusever, "Öğretmenlik kutsal meslek’ diyerek öğretmenlerin gururunu okşamaya çalışan ve bu sözü öğretmenlerin sorunlarını ötelemek için seçenlere 'kutsalınız hedef haline gelmiştir' diyoruz. Buradan bütün yetkililere sesleniyoruz: Öğretmenlik mesleği bütün mesleklerin anasıdır. Öğretmenlere yapılan saygısızlık bütün topluma yapılan saygısızlıktır. Öğretmenler saygısızlık değil, saygınlık bekliyorlar. Saygınlığı sağlamak için öğretmenler dahil herkese görev düşmektedir. Ama en önemli görev başta sayın Başbakanımız olmak üzere Milli Eğitim Bakanına ve hükümete düşmektedir." dedi.

Şiddeti yol olarak seçecek bütün yetişkinlerin bu bumerangın bir gün kendilerine döneceğinin bilmeleri gerektiğini açıklayan Doğrusever, "Eğitim-Bir-Sen olarak şiddetin her türlüsüne, nereden ve kimden gelirse gelsin, karşıyız. Bir an önce bireysel ve toplumsal şiddete, cinsiyet ayrımcılığı içeren şiddete, özelde bazı meslek gruplarına yönelen şiddete son vermek için gerekli çalışmalar ivedilikle başlatılmalıdır. Biz, öğretmene uzanan eller kırılsın diyemiyoruz. O ellerin ıslah edilmesi için gerekenlerin yapılmasını istiyor ve bekliyoruz. Sorun sadece güvenlik politikaları yönünden ele alınmamalı, şiddetin nedenlerini ortadan kaldıracak tedbirlere de ağırlık verilmelidir." şeklinde konuştu.

Doğrusever, geçtiğimiz hafta tinerci saldırısında bıçaklanan Öğretmen İnan Ay ve öğrencisi tarafından bıçaklanan Öğretim Görevlisi Tahir Dündar'a geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, bıçaklı saldırıda yaşamını yitiren Öğretmen İnan Ay'ın kardeşi Mert Ay'a da başsağlığı dileğinde bulunarak, "Bu olay bize göstermiştir ki, bugüne kadar gerek öğretmenlerimizin karşılaştığı ve gerekse toplumun genelinde gözlemlediğimiz şiddet olayları, gerekli önlemler alınmazsa, ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır. Eğitim-Bir-Sen olarak, Siirt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tahir Dündar ile Selami Değer Lisesi öğretmeni İnan Ay başta olmak üzere, ülke genelinde meslektaşlarımıza yapılan saldırıları kınıyor ve herkesi duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Her iki meslektaşımıza Yüce Mevla’mızdan acil şifalar diler geçen hafta meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden Mert Ay’a da Allâh’tan rahmet ailesine başsağlığı ve sabr-ı cemil diliyoruz." şeklinde konuştu.

Memur-Sen'e bağlı sendikalardan oluşan heyet, daha sonra Siirt Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü İbrahim Teğin'i ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.


Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hemmet 8 yıl önce

burda bu vahim olayları protesto eden sendika başkanlarını..ve bu olayların üzerine ilk günden beri.....
tüm duyarlılığıyla giden manşet ailesini..göstermiş oldukları insani ve vicdani tavırlarından dolayı..kutlar.. butür vahşetlerin bir daha yaşanmmasını temenni ederim..

banner362

banner359