Bu haber kez okundu.

Haksen, Memurlarla İlgili Sessizlğini Bozdu!
BASIN AÇIKLAMASI

TOPLU SÖZLEŞME MEMURU TEĞET GEÇTİ
12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonucu yapılan Anayasa değişikliğinde memurlara toplu sözleşme hakkı verilmiştir. Bu değişikliğin üzerinden 19 ay geçtikten sonra memurların toplu sözleşme hakkına ilişkin yasal düzenleme yapılmıştır.

Memur ve emeklileri toplu sözleşme yasasının gecikmesi nedeniyle 2012 yılına sıfır maaş artışıyla girmiş ve ilk 5 aylık dönemde de aynı maaşlarını almaya devam etmişlerdir.

Memurun tarihinde ilk defa yaşanan tüm bunların nedeni toplu sözleşme yapılması içindi. Ancak, toplu sözleşme sürecinin sonunda görüldü ki , 2,5 milyon memur , 1,8 milyon emekli olmak üzere 4,3 milyon insan boşuna umutlanmış.

Bu yıl ilk defa yapılan toplu sözleşmenin , 9 yıldan beri yapılmakta olan toplu görüşmeden hiçbir farkının olmadığı görülmüştür. Çünkü her iki durumda da son kararı hükümet vermiştir. Her ne kadar adı toplu sözleşme olsa da hükümetin tek taraflı olarak belirlediği şartlar kabul edilmiştir. Bir başka deyişle toplu sözleşme memuru teğet geçmiştir.

Sonucu bütçe kanunun ile önceden belirlenmiş bir toplu sözleşme süreci sonunda memurlar ve emeklilerinin 2012 ve 2013 yılları feda edilmiştir. Hükümet bir taşla iki kuş birden vurmuştur.

MEMURA SIFIRIN ALTINDA ZAM
Memur ve emeklilere 2012 yılı için verilen 4+4 maaş zammının 2,87’si daha ilk 5 ayda enflasyon tarafından geri alınmıştır.

Yılbaşından beri elektriğe, doğalgaza ve ulaşıma yapılan zamlar da diğer kalanı eritmiştir. Memurlara reel olarak sıfırın altında maaş artışı yapılmıştır.

BİZİM HAKEM KURULUMUZ HALKTIR
Toplu sözleşme yasasına göre belirlenen Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun çoğunluğunu Bakanlar Kurulunca belirlenen üyeler oluşturduğu için sendikaların hiçbir önerisi kabul görmemiştir. Bu kurula hakem kurulu yerine hakim kurul demek daha yerinde olacaktır.

Memurların tarihinde ilk defa yapılan toplu sözleşmeler amiyane tabiri ile fiyaskodur. Bunun adına toplu sözleşme demek dahi doğru değildir.

ENFLASYON + BÜYÜME ORANINDA MAAŞ ARTIŞI
Enflasyon memurun ve emeklinin alım gücünü düşürmektedir. Bu nedenle enflasyon kaybı telafi edilmelidir. Ülkemizin kişi başına düşen milli geliri artmaktadır. Bu zenginlikten memurun ve emeklinin payı ödenmelidir. Sonuç olarak; her yıl resmi olarak açıklanan enflasyon + büyüme rakamlarından oluşan maaş zammı yapılmalıdır.

EK ÖDEMELER EMEKLİLİĞE YANSITILMALIDIR
Memurlara maaşlarına ilave olarak yapılan ek ödemelerin emekliliğe yansımamasından dolayı , memurlar emekli olduğunda çalışırken aldıkları maaşın yaklaşık yüzde 50’si kesilmektedir. Bu nedenle yüzbinlerce kişi çalışmaya mahkûm edilmektedir. Ek ödemelerden her türlü yasal kesintinin yapılarak emekli aylığına dahil edilmesini istiyoruz.

4/C DAHİL TÜM SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROYA GEÇİRİLMELİDİR
Uluslararası sözleşmelere ve hukuka aykırı olarak Devlet eliyle güvencesiz personel çalıştırılmasına son verilerek, başta 657 sayılı Yasanın 4/C maddesine göre çalışmakta olan personel olmak üzere, tüm sözleşmeli personelin kadroya geçirilmelidir.

ÖĞRETMENLER İTİBARSIZLAŞTIRILDI
Hükümet tarafından yapılan açıklamalarla kamu nezdinde öğretmenler itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Öğretmenlerin sene boyunca fedakârca çalışmaları yok sayılıyor. Biz HAKSEN konfederasyonu olarak, sizi yetiştirenlerin öğretmenler olduğunu hatırlatıyor, öğretmenlere iadeyi itibar talep ediyoruz.

Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.

HAKSEN İL TEMSİLCİLİĞİ

Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359