SORU: Zekatın terim manası nedir?

CEVAP:
Zekat, bir malın muayyen bir miktarını muayyen bir zaman sonra, müstahak olan bir kısım Müslümanlara Allah’u Talanın rızası için tamamen temlik etmektir.

SORU: Zekata tabi olan mallar nelerdir?


CEVAP: Zekat, malın 6 nevinden vaciptir.

Gümüş ve altın veya bunların yerine geçen paralar.
Ehli hayvanlar (koyun,keçi,sığır ve deve)
Toprak mahsulleri:

a)Ekinlerden elde edilen mahsul (buğday, arpa, pirinç, mercimek, nohut, fasülye,bakla, mısır, darı)

b)Ağaçlardan elde edilen mahsul (Hurma, Üzüm)

4)Ticaret malları

5)Madenler

6)antika eserler, yer altındaki hazineler.

SORU: Gümüş, altın, para ve ticaret eşyasının zekatını vermek için nisap ne kadardır? Bu hususta başka şartlar da var mıdır?

CEVAP: Bir kimsenin asli ihtiyaç olan mesken, evin lüzumlu eşyaları kışlık-yazlık elbise, binek, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu çoluk çocuğun bir aylık veya diğer bir kavle göre bir yıllık nafakalarından ve borcundan başka geriye kalandan zekat vermesini gerektiren nisap : 80.18 gram altın veya 561.2 gram gümüş veya bunların değerlerinin karşılığı olacak para ve maldır.

Nisaptan sonra şu şartlarda vardır:

1)Zekatı verilecek malın üzerinden bir yıl geçmelidir.

2) Mal mülkiyetinde ve elinde olmalıdır.

3)Zekat verecek kimse, Müslüman, hür, akıllı ve Baliğ olmalıdır.(İmam Şafiye göre, çocuklar ve delilerin mallarına zekat lazım gelir.)

SORU: Ticaret malı nasıl değerlendirilerek zekatı verilecek?

CEVAP: Ticaret malı yıl sonunda iki bilirkişi tarafından değeri tespit edilecek ve buna göre zekatı verilecektir.

Bu değerlendirme ne alış fiyatına ne de ilerde peyderpey yapılacak satış fiyatına olacaktır. Belki o anda mevcut mal, hemen satılırsa, ne kadara satılacaksa o miktar nazar-ı itibara alınır.

SORU: Alacak ve vereceği olan nasıl zekat verecek?

CEVAP: Şafii Mezhebine göre: Ticaret yılı sonunda mevcut ticaret malını adil iki bilirkişi tespit edecek, alacağını ona ekleyecek, sonra vereceğini düşünmeden yükünün zekatını verecektir…

Hanefi Mezhebine göre ise: Mevcut mal ile alacak tespit edilecek... Sonra vereceği hesaplanacak, o düşürüldükten sonra kalanın zekatı verilecektir.

SORU: Demirbaş eşyasının zekatı var mıdır?

CEVAP: Ticarethanede mevcut olan demirbaş eşyası, yatak sergi vs. ev eşyası zekata tabi olmadığı gibi buda zekata tabi değildir… Yani zekat vermek için ticarethanede mevcut olan eşyadan sadece ticaret emtiası hesap edilip değeri takdir edilerek zekatı verilecektir. Demirbaş eşya buna katılmayacaktır.

SORU: Bir tüccarın satmak gayesiyle aldığı gayr-ı menkule zekat düşer mi?

CEVAP: Bir tüccar alış veriş yaparak kazanç elde edip dükkan ve bina gibi şeyler satın alırsa, şayet satmak üzere satın almışsa tabiatıyla ticaret eşyası olduğundan yıl sonunda yanında mevcut bulunan bütün ticaret malıyla birlikte hesaplayarak zekatını verecektir.

Yoksa ticaret için değil, satın aldığı şeylerde oturmak veya kiraya vermek üzere satın almış ise artık ticaret malı sayılmadığından zekata tabi değildir. Ancak onlardan elde edilen kazanç nisaba bağlı olursa ve yanında bir yıl kalırsa zekatını verecektir.

Müteahhidin dozer, kepçe gibi iş makineleri de böyledir. Satmak niyetiyle almamışa zekata tabi değildir.

SORU: Zekata niyet etmeden fakire bir şey verip, bilahare onu zekat saymak caiz olur mu?

CEVAP: Niyetsiz olarak fakire verdiği şey zekata niyet ettiği anda hala fakirin elinde mevcut ise Hanefi Mezhebine göre zekat sayılır, değilse sayılmaz.

SORU: 80.18 gram’dan fazla altın ve karşılığı nakit parası olan bir kimse, 80.18 gramı çıkardıktan sonra sadece kalanın zekatımı verecek, yoksa nisap ölçüsü olan 80.18 gramı çıkarmadan tümünün mü zekatını verecek?

CEVAP: 80.18 gram altın zenginlik ölçüsüdür. Bu miktarda altın veya bu miktarın karşılığı parası ve malı olmayan dinen zengin sayılmadığı için zekat vermekle mükellef değildir. Ancak bu miktara ulaşan veya bu miktardan sahip olan bir kimse, nisap miktarı için belirlenen bu 80.18 gramı veya karşılığı parayı çıkarmadan bütününün %2.5 tan zekatını verir.

SORU: Bir mükellef, zekatını ikamet ettiği yerdeki fakire vermeyip, başka yerlerdeki fakirlere vermek üzere nakletse caiz midir?

CEVAP: Hanefi Mezhebine göre: Zekatın nakli caiz ise de mekruhtur. Ancak götürdüğü yerde fakir akrabaları veya muhtaç olan kimseler varsa nakil edilmesinde beis yoktur… Yalnız vakti gelmeden verilen zekatın naklinde hiçbir sakınca yoktur.

Şafii Mezhebine göre ise: Zekatın başka bir beldeye, muhtaç akrabaları için de olsa nakledilmesi caiz değildir. Mal nerede ise zekat oranın fakirlerine verilmelidir.

Yalnız Şafii olan kimse Hanefi Mezhebini taklit ederek naklederse günahkar olmaz.

SORU: Baliğ olmayan bir kimseye zekat vermek caiz midir?

CEVAP: Baliğ olmayan bir kimse, muhtaç olduğu takdirde kendisine zekat verilir. Yalnız kabz (alma) meselelerinde ihtilaf vardır.

Hanefi Mezhebine göre: Çocuk mümeyyiz olduğu takdirde kendisi bizzat kabzedebilir. Mümeyyiz olmazsa velisi kendisi için kabzeder.

Şafii Mezhebine göre ise: Çocuk mümeyyiz de olsa mutlaka velisi tarafından kabzedilmesi gerekir. Binaenaleyh muhtaç olup, baliğ olmayan bir talebe Hanefi Mezhebine göre zekat alıp kabzedebilir.

SORU: Zekat verilirken zekat olduğunu söylemek gerekir mi?

CEVAP: Hanefi Mezhebine göre: Fakire zekat verirken verilen şeyin zekat olduğunu söylemek icap etmez.

Şafii Mezhebine göre ise: Verilen şeyin zekat olduğunu bildirmek lazımdır.

SORU: Kumaş, elbise ve eşya zekat olarak verilebilir mi?

CEVAP: a) Hanefi de : Verilebir.

b)Şafide : Kumaş, elbise ve eşyanın kendisi zekat olarak verilemez. Ancak Şafii olan bir Müslüman Hanefi mezhebini taklit etmek suretiyle kumaş ve eşyayı zekat olarak verebilir.

SORU: Anne ve Babaya zekat verilir mi?

CEVAP: Hiçbir surette füru usulüne ve usul furuune zekat veremez yani usul dediğimiz baba, anne, dede ve nine; kendi evlatlarına ve torunlarına zekat ve fitre veremezler. Furu dediğimiz evlat ve torunlar da; kendi anne, baba, dede ve ninelerine zekat ve fitre veremezler. Zira bunlar zekatla, fitreyle değil, öz nafakamızla bakacağımız yakınlarımızdır.

Ayrıca, bir kimse kendi zekatını ve fitresini fakir olan hanımına da veremez.

(Ancak Şafii mezhebinde sırf borcu kapatmak için usul ve furu birbirine zekat verebilir.)Damat, kayınbabasına ve kaynanasına, kayınbaba ve kaynanada damatlarına zekat verebilir.

SORU: Vergi zekat sayılır mı?


CEVAP: Vergi zekat sayılmaz.

SORU: Fitre vermeye mecbur olan her bir şahıs, zekat vermeye de mecbur olur mu?

CEVAP: Havaici-i asliyeden fazla nami olmayan (çoğalmayan) eşyaya sahip olan kişi bunları değerlendirdiği zaman nisaba baliğ olursa HANEFİ mezhebine göre kurban kesmeye, fitre vermeye mecburdur. Zekat alamaz. Fakat zekat vermeye mecbur değildir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serkan demir 5 yıl önce

10 bin liram vardı gecen sene zekatımı verdim 1 sene zarfı içinde 14 binliram oldu zekatımı hangisi üzerinden hesaplıcam

Avatar
mehmet enes acar 6 yıl önce

cok güzel

Avatar
akif 6 yıl önce

çok uzun ya 2 saat bunları mı yazıcam. bari̇ kısa yazın

Avatar
ahmet kaplan 6 yıl önce

altını olan ama evi yoksa kıra daysazekat duşer mi

Avatar
Mehmet oğuz 6 yıl önce

benim 20000 tl servetim var ancak piyasaya 10000 tl borçluyum. ancak borcum taksitlidir. ben nasıl zekat vereceğim.saygılar

Avatar
sıla tanrıverdi 5 yıl önce

çok uznunnnnnnnnnnnn yeniden kısa düzgün yazın bu ne ya

Avatar
emine öz 5 yıl önce

geçtiğimiz ramazan içinde elimiz darda olduğu için fitremizi zekatımızı veremedik 2 çocuğum eşim ve ben nasıl telafi edebilirim içimde yara kaldı

Avatar
celil 5 yıl önce

cok güzel olmuş valla pıravo emege gecenlere hakkınızı helal edin tm bunun heryere dagılması gerekir tm ben celil pırofosyelel cerrah doktoruyum inşallah her yere dagılır hadi ben den bugadar amaleyata girecem hakkınızı helal edinz byyyyyyyyyyy

banner359

banner362