banner356

banner350
23 Ağustos 2017 Çarşamba

Zekat ile İlgili Bazı Soru ve Cevaplar

23 Ağustos 2011, 02:19
Bu makale 15526 kez okundu
Zekat ile İlgili Bazı Soru ve Cevaplar
Faruk Arvas
SORU: Zekatın terim manası nedir?

CEVAP:
Zekat, bir malın muayyen bir miktarını muayyen bir zaman sonra, müstahak olan bir kısım Müslümanlara Allah’u Talanın rızası için tamamen temlik etmektir.

SORU: Zekata tabi olan mallar nelerdir?


CEVAP: Zekat, malın 6 nevinden vaciptir.

Gümüş ve altın veya bunların yerine geçen paralar.
Ehli hayvanlar (koyun,keçi,sığır ve deve)
Toprak mahsulleri:

a)Ekinlerden elde edilen mahsul (buğday, arpa, pirinç, mercimek, nohut, fasülye,bakla, mısır, darı)

b)Ağaçlardan elde edilen mahsul (Hurma, Üzüm)

4)Ticaret malları

5)Madenler

6)antika eserler, yer altındaki hazineler.

SORU: Gümüş, altın, para ve ticaret eşyasının zekatını vermek için nisap ne kadardır? Bu hususta başka şartlar da var mıdır?

CEVAP: Bir kimsenin asli ihtiyaç olan mesken, evin lüzumlu eşyaları kışlık-yazlık elbise, binek, kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu çoluk çocuğun bir aylık veya diğer bir kavle göre bir yıllık nafakalarından ve borcundan başka geriye kalandan zekat vermesini gerektiren nisap : 80.18 gram altın veya 561.2 gram gümüş veya bunların değerlerinin karşılığı olacak para ve maldır.

Nisaptan sonra şu şartlarda vardır:

1)Zekatı verilecek malın üzerinden bir yıl geçmelidir.

2) Mal mülkiyetinde ve elinde olmalıdır.

3)Zekat verecek kimse, Müslüman, hür, akıllı ve Baliğ olmalıdır.(İmam Şafiye göre, çocuklar ve delilerin mallarına zekat lazım gelir.)

SORU: Ticaret malı nasıl değerlendirilerek zekatı verilecek?

CEVAP: Ticaret malı yıl sonunda iki bilirkişi tarafından değeri tespit edilecek ve buna göre zekatı verilecektir.

Bu değerlendirme ne alış fiyatına ne de ilerde peyderpey yapılacak satış fiyatına olacaktır. Belki o anda mevcut mal, hemen satılırsa, ne kadara satılacaksa o miktar nazar-ı itibara alınır.

SORU: Alacak ve vereceği olan nasıl zekat verecek?

CEVAP: Şafii Mezhebine göre: Ticaret yılı sonunda mevcut ticaret malını adil iki bilirkişi tespit edecek, alacağını ona ekleyecek, sonra vereceğini düşünmeden yükünün zekatını verecektir…

Hanefi Mezhebine göre ise: Mevcut mal ile alacak tespit edilecek... Sonra vereceği hesaplanacak, o düşürüldükten sonra kalanın zekatı verilecektir.

SORU: Demirbaş eşyasının zekatı var mıdır?

CEVAP: Ticarethanede mevcut olan demirbaş eşyası, yatak sergi vs. ev eşyası zekata tabi olmadığı gibi buda zekata tabi değildir… Yani zekat vermek için ticarethanede mevcut olan eşyadan sadece ticaret emtiası hesap edilip değeri takdir edilerek zekatı verilecektir. Demirbaş eşya buna katılmayacaktır.

SORU: Bir tüccarın satmak gayesiyle aldığı gayr-ı menkule zekat düşer mi?

CEVAP: Bir tüccar alış veriş yaparak kazanç elde edip dükkan ve bina gibi şeyler satın alırsa, şayet satmak üzere satın almışsa tabiatıyla ticaret eşyası olduğundan yıl sonunda yanında mevcut bulunan bütün ticaret malıyla birlikte hesaplayarak zekatını verecektir.

Yoksa ticaret için değil, satın aldığı şeylerde oturmak veya kiraya vermek üzere satın almış ise artık ticaret malı sayılmadığından zekata tabi değildir. Ancak onlardan elde edilen kazanç nisaba bağlı olursa ve yanında bir yıl kalırsa zekatını verecektir.

Müteahhidin dozer, kepçe gibi iş makineleri de böyledir. Satmak niyetiyle almamışa zekata tabi değildir.

SORU: Zekata niyet etmeden fakire bir şey verip, bilahare onu zekat saymak caiz olur mu?

CEVAP: Niyetsiz olarak fakire verdiği şey zekata niyet ettiği anda hala fakirin elinde mevcut ise Hanefi Mezhebine göre zekat sayılır, değilse sayılmaz.

SORU: 80.18 gram’dan fazla altın ve karşılığı nakit parası olan bir kimse, 80.18 gramı çıkardıktan sonra sadece kalanın zekatımı verecek, yoksa nisap ölçüsü olan 80.18 gramı çıkarmadan tümünün mü zekatını verecek?

CEVAP: 80.18 gram altın zenginlik ölçüsüdür. Bu miktarda altın veya bu miktarın karşılığı parası ve malı olmayan dinen zengin sayılmadığı için zekat vermekle mükellef değildir. Ancak bu miktara ulaşan veya bu miktardan sahip olan bir kimse, nisap miktarı için belirlenen bu 80.18 gramı veya karşılığı parayı çıkarmadan bütününün %2.5 tan zekatını verir.

SORU: Bir mükellef, zekatını ikamet ettiği yerdeki fakire vermeyip, başka yerlerdeki fakirlere vermek üzere nakletse caiz midir?

CEVAP: Hanefi Mezhebine göre: Zekatın nakli caiz ise de mekruhtur. Ancak götürdüğü yerde fakir akrabaları veya muhtaç olan kimseler varsa nakil edilmesinde beis yoktur… Yalnız vakti gelmeden verilen zekatın naklinde hiçbir sakınca yoktur.

Şafii Mezhebine göre ise: Zekatın başka bir beldeye, muhtaç akrabaları için de olsa nakledilmesi caiz değildir. Mal nerede ise zekat oranın fakirlerine verilmelidir.

Yalnız Şafii olan kimse Hanefi Mezhebini taklit ederek naklederse günahkar olmaz.

SORU: Baliğ olmayan bir kimseye zekat vermek caiz midir?

CEVAP: Baliğ olmayan bir kimse, muhtaç olduğu takdirde kendisine zekat verilir. Yalnız kabz (alma) meselelerinde ihtilaf vardır.

Hanefi Mezhebine göre: Çocuk mümeyyiz olduğu takdirde kendisi bizzat kabzedebilir. Mümeyyiz olmazsa velisi kendisi için kabzeder.

Şafii Mezhebine göre ise: Çocuk mümeyyiz de olsa mutlaka velisi tarafından kabzedilmesi gerekir. Binaenaleyh muhtaç olup, baliğ olmayan bir talebe Hanefi Mezhebine göre zekat alıp kabzedebilir.

SORU: Zekat verilirken zekat olduğunu söylemek gerekir mi?

CEVAP: Hanefi Mezhebine göre: Fakire zekat verirken verilen şeyin zekat olduğunu söylemek icap etmez.

Şafii Mezhebine göre ise: Verilen şeyin zekat olduğunu bildirmek lazımdır.

SORU: Kumaş, elbise ve eşya zekat olarak verilebilir mi?

CEVAP: a) Hanefi de : Verilebir.

b)Şafide : Kumaş, elbise ve eşyanın kendisi zekat olarak verilemez. Ancak Şafii olan bir Müslüman Hanefi mezhebini taklit etmek suretiyle kumaş ve eşyayı zekat olarak verebilir.

SORU: Anne ve Babaya zekat verilir mi?

CEVAP: Hiçbir surette füru usulüne ve usul furuune zekat veremez yani usul dediğimiz baba, anne, dede ve nine; kendi evlatlarına ve torunlarına zekat ve fitre veremezler. Furu dediğimiz evlat ve torunlar da; kendi anne, baba, dede ve ninelerine zekat ve fitre veremezler. Zira bunlar zekatla, fitreyle değil, öz nafakamızla bakacağımız yakınlarımızdır.

Ayrıca, bir kimse kendi zekatını ve fitresini fakir olan hanımına da veremez.

(Ancak Şafii mezhebinde sırf borcu kapatmak için usul ve furu birbirine zekat verebilir.)Damat, kayınbabasına ve kaynanasına, kayınbaba ve kaynanada damatlarına zekat verebilir.

SORU: Vergi zekat sayılır mı?


CEVAP: Vergi zekat sayılmaz.

SORU: Fitre vermeye mecbur olan her bir şahıs, zekat vermeye de mecbur olur mu?

CEVAP: Havaici-i asliyeden fazla nami olmayan (çoğalmayan) eşyaya sahip olan kişi bunları değerlendirdiği zaman nisaba baliğ olursa HANEFİ mezhebine göre kurban kesmeye, fitre vermeye mecburdur. Zekat alamaz. Fakat zekat vermeye mecbur değildir.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 21 yorum mevcut

  • İbrahim 2 ay önce yorumlandı

   Selam'lar Fabrikada çalışan bir işçiyim Benim 27 bin gibi param var ama bi kuyumcuda duruyor aylık kar payında bana ayda 210, 220 TL gibi kar veriyor zekat vermem nasıl olacak SAYGILAR

  • turan torun 3 ay önce yorumlandı

   yatırım amacı ile alınan evlerin zekatı olurmu
   alıp satmak yok sadece yatırım
   birde geçen yıl bu zaman 240,000 tl param vardı eylül 2017 de 230,000 tl ye daire aldım
   benim vermem gereken zekat ne kadar beni bilgilenidirebilirmisiniz

  • sende yaz 6 ay önce yorumlandı

   zekat çok iyi birşey vergi de öyle bu durumdan sizde yararlanın tabiki ama ne olacağı belli mi yine duruma bağlı başarilar

  • cemal aydoğdu 1 yıl önce yorumlandı

   benim telefonum yok telefon almak için dayım bana zekat verse caizmidir..acilll cevapp

  • nur aykut 1 yıl önce yorumlandı

   sa.1000tl zekat verilicek.zekat verilecek kimsenin evinde tv yok.o parayla tv alacak.benimde evimde kullanmadığım değeri zekat parasından daha fazla olan televizyon var onu zekat olarak verebilirmiyim

  • meryem abuzer 1 yıl önce yorumlandı

   güzel.

  • ahmet gedik 2 yıl önce yorumlandı

   baba bir anne ayrı kardeşe zekat verilirmi
   zekat ramazan ayında yoksa bir yıl içinde verilirmi

  • allahın bir kulu @Mehmet oğuz 2 yıl önce yorumlandı

   senin borcunda varmış bence zekat vermemelisin ama arada bir fakirlere yardım etmelisin :)

  • nicksız 2 yıl önce yorumlandı

   zekat parası ile kurban kesılırmı ?

  • esra 2 yıl önce yorumlandı

   daha kısa sorular istiyorum

  • nergis soykır 2 yıl önce yorumlandı

   güzel soru ve cevaplar

  • damla kaya 2 yıl önce yorumlandı

   sorular pek güzel

  • eren can 3 yıl önce yorumlandı

   abi cok iyi ya

  • serkan demir 3 yıl önce yorumlandı

   10 bin liram vardı gecen sene zekatımı verdim 1 sene zarfı içinde 14 binliram oldu zekatımı hangisi üzerinden hesaplıcam

  • celil 4 yıl önce yorumlandı

   cok güzel olmuş valla pıravo emege gecenlere hakkınızı helal edin tm bunun heryere dagılması gerekir tm ben celil pırofosyelel cerrah doktoruyum inşallah her yere dagılır hadi ben den bugadar amaleyata girecem hakkınızı helal edinz byyyyyyyyyyy

  • emine öz 4 yıl önce yorumlandı

   geçtiğimiz ramazan içinde elimiz darda olduğu için fitremizi zekatımızı veremedik 2 çocuğum eşim ve ben nasıl telafi edebilirim içimde yara kaldı

  • sıla tanrıverdi 4 yıl önce yorumlandı

   çok uznunnnnnnnnnnnn yeniden kısa düzgün yazın bu ne ya

  • Mehmet oğuz 4 yıl önce yorumlandı

   benim 20000 tl servetim var ancak piyasaya 10000 tl borçluyum. ancak borcum taksitlidir. ben nasıl zekat vereceğim.saygılar

  • ahmet kaplan 4 yıl önce yorumlandı

   altını olan ama evi yoksa kıra daysazekat duşer mi

  • akif 5 yıl önce yorumlandı

   çok uzun ya 2 saat bunları mı yazıcam. bari̇ kısa yazın

  • mehmet enes acar 5 yıl önce yorumlandı

   cok güzel

  TÜM YORUMLAR
  banner90
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Siirt Manşet - Siirt Haber - Siirt Haberleri - Son Dakika Siirt Haberleri - Siirt Haberler - Siirt Kurtalan Haberler - Siirt Haber - Siirt Son Dakika Haberleri - Siirt Son Dakika - Siirt Manşet Haber - 19 Mart 2012Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV