Güneydoğum Derneği olarak yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığımız bir konuydu YÖRÜKLER. Güneydoğu’da göçerleri, göçer yaşamını inceleyip araştırıp yaşamsal sorunlarını dile getirip çözüm önerileri sunduktan ve kamuoyu ile paylaştıktan sonra kendimizi Yörüklerin arasında bulduk.

Bazen biz gittik onların mekânlarına, bazen konferans salonlarına davet ettik, o salonlarda sorun yaşadıkları kesimlerle ve devletle buluşturduk onları. Konuştuk, irdeledik, sorunlarını-sıkıntılarını dinledik, tartışmaya açtık, sonra da onlara dair derlediğimiz her şeyi kamuoyu ile paylaşmaya çalıştık. Tıpkı göçerler gibi onların da birtakım yaşamsal sorunları, sosyal sıkıntıları, yok olmaya yüz tutmuş çok önemli kültürleri vardı.

Bu çalışmaları yaparken ne onların yerleşik hayata geçmesini savunduk ne de sorunlarıyla yüz yüze kalmalarını görmezden geldik.

Gönüllü ve özverili bir ekiple yürütmekte olduğumuz çalışmaların sonunda elde edilen tüm veri ve bilgiler bir kitap halinde derlendi, YÖRÜKLER kitabı olarak kamuoyuna sunuldu. Bu kitaba Yörüklerin göç yollarıyla ilgili bilgi ve haritaları da koymak istedik ama bu konuda güncel bir çalışma, yapılmış bir araştırma bulamadık. Tüm gayretlerimize rağmen bu doğrultuda bir bilgi derlemesine vesile de olamadık.

YÖRÜKLER adıyla yayınladığımız bu kitap, Yörüklerin yaşamsal sorunlarının ve çözümü yönünde önerilerin geniş kapsamda yer aldığı bir araştırma kitabıdır. Kitapta Yörük ve Yörüklere dair tüm ilgili kesim, kurum ve kişiler yer almış, bilgi paylaşımında bulunmuştur. Bundan sonrasında, elimizde raporladığımız bu önemli kaynakla birlikte Yörüklerin sorunlarının dillendirilmesi ve çözümler aranması yönünde demokratik sivil baskı yöntemlerimize devam etmeye çalışacağız.

Gerek Yörükler gerekse Göçerler konusunu çalışırken karşımıza iki sembolik kavram çıktı. Sarıkeçililer ve Karakeçililer. Sarıkeçililer Toroslarda yaşam sürmekte, Karakeçililer ise Urfa yöresinde. Tabi Yörükler ve Göçerler bununla sınırlı değiller. Birçok Yörük aşiret ve boyu ile çok sayıda göçer aşireti mevcut. Bunların içinde adı çok bilinen iki konar-göçer aşireti söylemek istedim sadece.

***

Kitapta önemle ele alınmış bulunan detay konular özetle şu şekildedir:

- Akdeniz Bölgesi boyunca Toros Dağlarının iç ve dış yamaçlarında yaşamlarını sürdüren Yörükler Muğla, Antalya, Afyon, Mersin, Konya, Karaman, Adana, Osmaniye yörelerinde yoğunluklu olarak yaşamaktalar.
- Yazları Torosların yüksek ve iç kesimlerindeki yaylalarda, kışları ise Akdeniz yamaçlarındaki eteklerinde yaşam sürmekteler.
- Göç yollarında bilhassa ormanlık ve ekili alanlarda sorunlar yaşamakta, cezalar ödemekteler.
- Bir otlatma planı ve belirli bir göç yolu haritası yoktur. Bu konularda müesseseler kendi aralarında uyumlu değiller.
- Besledikleri hayvan genellikle keçidir, keçi ise bilhassa organik hayvancılık yönünden önemli, keçi ürünleri oldukça değerlidir.
- Çok önemli bir üretim dalı olmalarına rağmen, keçi eti-sütü-peyniri besinsel değer yönünden ülkemizde fazla tanınmamakta, pazar sorunu yaşanmaktadır.
- Atalarımızın geleneğine sahip olmalarına rağmen kültürleri yok olmaya yüz tutmuştur. Yaşam alanlarıyla birlikte kültür turizmine kazandırılmaları ülkemiz için faydalı olabilir.
- Mevcut sistemde kayıt altına alınmadıkları için sağlıkta ve eğitimde kesintisiz hizmet almakta zorlanmaktalar. Bu konularda iyileştirici tedbirler alınmalıdır.
- Yerleşim sorunları olup kışın kışlaklarda, yazın yaylalarda çadır hayatı sürmekteler. Kendilerine ait bir mülkleri yoktur. İçlerinden kendi imkânlarıyla yer-mülk edinip yarı yerleşik hayatı seçen aileler vardır.
- Nüfus kayıtlarında sorunlar yaşıyorlar. Nüfusa kayıtlı oldukları yer yaşamalarını sürdürdükleri yerden çok farklı ve alakasız olabiliyor. Aile büyüklerinin mezarlarını dahi çoğu zaman bilmiyorlar.

***

Yörükler, biz onların sorunlarını işlemeye başlamadan önce bizim de yakından bilmediğimiz bir kesimdi. Ancak Güneydoğu göçer gruplarının yaşamlarını ve yaşamsal sorunlarını uzunca zamandır işlediğimiz için Yörüklerin de aynı sorunlara sahip olduğu kanısında idik. Ve onlara bir adım yaklaşınca haklı olduğumuzu gördük.

Gerek Yörüklerin gerekse Göçerlerin yaşamsal sorunlarının devlet kanadında en iyi biçimde ve en yakın zamanda çözüm bulması ümidimizi devam ettireceğiz.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kenan acar 4 yıl önce

cok güer yazmısın erine sagrık

banner362

banner359