Bu haber kez okundu.

Siirt'te Yeni Fakülte ve Bölümler Açılıyor

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Ziyadanoğulları Başkanlığında toplanan Siirt Üniversitesi Senatosu, yeni fakülte ve bölümlerin açılmasıyla ilgili önemli kararlar aldı.

Önümüzdeki Eğitim-Öğretim yılında binaları hızla yükselen yeni kampüs alanın da eğitime açılacağı ve buradaki gelişmelere paralel olarak diğer fakülte ve bölümlerin de açılması için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulunulacağı öğrenildi.

İKİ FAKÜLTE İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Üniversite Senatosu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Ziraat Fakültesi’nin kurulması için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

Senato, fakültelerle birlikte yeni bölümlerin açılmasına ilişkin de önemli kararlar alarak önümüzdeki yıl yeni Kampüs alanına taşınacak olan Siirt Üniversitesi’nin geleceği ile ilgili önemli çalışmaları hızla sürdürüyor.

PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ

Senato; Fen Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin Pedagojik Formasyon eğitimlerinin verilmesi amacıyla Eğitim Fakültesi bünyesinde Öğretmenlik Sertifika Programı’nın açılması için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

Sözkonusu programın açılmasıyla birlikte, Fen Edebiyat Fakülteleri mezunu öğrencilerinin Pedagojik Formasyon eğitimleri için uzak yerlere gidenlerin mağduriyetleri de giderilmiş olacak.

EĞİTİM FAKÜLTESİ’NE YENİ BÖLÜMLER

Senatonun aldığı bir diğer önemli karar da Eğitim Fakültesi bünyesinde Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünün açılıp 40 öğrencinin alınması kararı oldu. Okul Öncesi Eğitimin hızla geliştiği ülkemizde, bu bölümün açılmasıyla birlikte özellikle Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünün okumak isteyip de aileleri tarafından il dışına gönderilmeyen kız öğrencilerin hayalleri gerçekleşmiş olacak.

Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Türkçe Öğretmenliği ve Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinin ikinci öğretimlerinin açılması ve 40’ar öğrenci alması için de başvuruda bulunuldu.

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Siirt Üniversitesi Senatosu, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi bünyesinda Gıda Mühendisliği bölümünün açılması için de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulundu.

SAĞLIK’A ÖNEMLİ BÖLÜMLER

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ve Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programlarının açılıp 30 öğrenci alımının yapılması için başvuruda bulunan Senato, Sağlık Yüksekokulu için de önemli kararlar aldı.

Sağlık Yüksekokulu bünyesinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik ve Ebelik bölümlerinin açılması için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunan Siirt Üniversitesi Senatosu, aldığı bu kararlarla sağlık sektöründe hızla ilerlemeyi sürdürüyor.

DOĞAL AFETLER VE SİİRT’TEKİ GELİŞMELER UNUTULMADI

Siirt Üniversitesi Senatosu, Siirt Meslek Yüksekokulu bünyesinde doğal afetleri ve Siirt’teki gelişmeleri göz önünde bulundurarak yeni bölümlerin açılması için önemli kararlar aldı.

Özellikle Van depremlerinin ardından gözler, Siirt’in doğal afetlere karşı ne kadar hazırlıklı olduğu konusuna çevrildi. Siirt Üniversitesi Senatosu, doğal afetleri göz önünde bulundurarak Acil Durum ve Afet Yönetimi ile Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programlarının açılması için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvurdu.

Doğalgaz’ı yakın bir zamanda kullanacak olan Siirt’teki gelişmeleri de göz önünde bulunduran Senato; Gaz ve Tesisatı Teknolojisi, Kaynak Teknolojisi, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, Yapı Denetimi programlarının açılması ile ilgili başvuruda bulunan Senato, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik ile İşletme Yönetimi programlarının açılıp 40’ar öğrencinin alınması başvurusunda da bulundu.

İLÇELERDEKİ MYO’LARA YENİ BÖLÜM BAŞVURUSU

Siirt Üniversitesi Senatosu, aldığı yeni kararlarla Eruh Meslek Yüksekokulu bünyesinde yeni bölümlerin açılması için başvuruda bulundu.

Eruh Meslek Yüksekokulu bünyesinde Çocuk Gelişimi Programı’nın açılıp 40 öğrenci alma talebinde bulunan Senato, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Sosyal Hizmetler ve Yaşlı Bakım Programlarının açılması için de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvurdu.

Kurtalan Meslek Yüksekokulu bünyesinde Dış Ticaret programının açılması başvurusunda bulunan Senato’nun, fiziki şartların gelişmesiyle birlikte birçok bölüm açılması için çalışmalarda bulunacağı öğrenildi.

Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şakir özbey 6 yıl önce

çok iyi kararlar bunlar üniersite senatosunu kutlarım.

Avatar
Renase Ruhaye 6 yıl önce

öncelikle üniverisiteler şehrin imkanları doğrultusnda bölümler açarlar.barınma imkanı yokken hatta emlakçı bile yoktu siirtte şimdi o kadar bölüm açılması saçma.gelelim başka bir konuya biz ev ararkenöğrenciolduğumuzu söylediğimizde küfür edenleri unutmadım.

Avatar
ekrem 6 yıl önce

siirt adına güzel kararlar ve gerçektende gerekli olan kararlar alınmış umarım siirt te gelişmişlik düzeyinin üstüne çıkar bu açılacak yeni bölümler sayesinde okur sayısı daha da artacak ... Allah utandirmasin

Avatar
abdurrahman 5 yıl önce

besyoda acılsaydı ddaha güzel olurdu bence bu civarda gerekli bir bölüm

banner359

banner362