Bu haber kez okundu.

Siirt Üniversitesi'nde Siyasi ve Ekonomi Boyutuyla Ortadoğu ve Türkiye Paneli
Siirt Üniversitesi Kezer Yerleşkesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi konferans salonunda "Siyasi ve Ekonomi Boyutuyla Ortadoğu ve Türkiye" konulu panel düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman üniversitenin bulunduğu bölge ve coğrafyada gelişen, toplumsal olayların çözümüne katkıda bulunmak amacıyla bu gibi etkinlikleri sıkça düzenlediğini belirterek; Osmanlının bu bölgeyi terk etmesiyle bu bölgenin uluslararası güçlerce suni devletlere teslim edildiğini, Ortadoğu ve Türkiye konusunda gerekli analizlerin yapılması gerektiğini, bu sebeple üniversite olarak bu tür etkinlikleri yapmayı uygun bulduklarını söyledi.

Vali Mustafa Tutulmaz ise Ortadoğu’nun tarih boyunca medeniyetin ve bilimsel gelişmelerin beşiği olduğunu aynı zamanda yaşanan savaşlarla da anılan bir coğrafya olduğunu, Ortadoğu da olan her gelişmenin ülkemizi de etkilediğini, Ortadoğu’daki sorunlara çözüm bulunursa ülkemizin, bölgemizin ve ilimizin bundan olumlu yönde etkileneceğini ifade ederek bu tür etkinliklerin önemine vurgu yaptı.

Sabah oturumunun açılış konuşmasını yapan Siirt AK Parti Milletvekili Yasin Aktay, yüz yıl önce Ortadoğu ve Türkiye diye bir ayrımın olmadığına yaşanan tarihsel süreçte Ortadoğu coğrafyasının yaşadığı süreci örnekler vererek anlattı.

Sabah oturumunun moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Lütfullah Karaman, 1300’lü yıllardan bu yana Türkiye Ortadoğu bütünlüğünün olduğuna dikkat çekerek sözü Siirt Üniversite öğretim görevlisi Atiye Adlan’a verdi.

Türkiye ve Siirt’te teşekkür ederek konuşmasına başlayan Atiye Adlan, "Biz istediğimiz ekonomik gücü gerçekleştirmeliyiz. Ekonomi güçlü değilse güçlü olamayız. Gerçek kalkınma yolunda İslam ekonomisini gerçekleştirmeliyiz. Kenetlenmeye ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Kutsal dinimizin ana öğretilerine sıkı sıkıya bağlanırsak şu an içinde olduğumuz duruma bir daha düşmeyiz. Allah’ın iyi yönetim, hakkaniyetli yönetim emrine uymalıyız. Batı ülkelerinin ekonomisine bakıp çaresizliğe kapılmamalıyız. Her türlü çare kendimizde var, görevimizi iyi yapıp ilkelerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bölgemizin siyasi ve ekonomik kaderi geri kalmışlık değildir. Orijinal fikir, öğreti ve dinimizin öğütlerine dönmeliyiz." dedi.

Atiye Adlan’dan sonra söz alan Prof. Dr. Bardel Aral Ortadoğu’nun düzensizlik, kaos ve sömürgenin hakim olduğu bir coğrafya olduğunu, bölge halkının iradesinin gerçekleşmediğini ve bölge halklarının bütünleşemediğini belirtti. Bölgede gerçekleşen şiddet olayları ve silahlı saldırılar karşısında uluslararası toplumun ve Birleşmiş Milletlerin kılını dahi kıpırdatmadığını söyledi.

Son olarak söz alan gazeteci yazar Fatih Çekirge, “Bizim petrolümüz yok ama insan kaynağımız var ve yaralı da olsa demokrasimiz var demokratik kurumlarımız var. Biz 100 yıldır batı bizi parçaladı böldü paranoyasıyla şikayet ediyoruz. Türkiye kendi talep ve isteklerini yurt dışında anlatacak insanları yetiştirmek zorundaydı ve bunu başardı. Biz Batı gibi cazibe merkezi, rol model olmak zorundayız, güç ve ekonomi olmadan hiçbir siyasi hedefin yerine gelmesi mümkün değil. Biz içimizdeki kamplaşmaları bir araya gelip eritirsek ve bunu güçlü ekonomiyle birleştirirsek Ortadoğu için ilham kaynağı olabiliriz." dedi.

Öğleden sonra gerçekleşen oturumun açılış konuşmasını yapan iş adamı Ethem Sancak Ortadoğu coğrafyasının geçmişine ve geleceğine dair bilgiler vererek, bu coğrafyanın imkanlarını kullanan Türklerin geçmişte çok görkemli günler geçirdiğini söyledi. Batının her anlamda giderek güç kaybettiğini bu coğrafyanın ise iklim ve zemin müsaitken ekonomik, askeri ve siyasi anlamda bunu fırsata çevirmesi gerektiğini ifade etti.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilginin yaptığı oturumda ilk sözü alan iş adamı Nihat Özdemir, Türkiye’nin ulaşım ve coğrafi bakımdan çok şanslı bir ülke olduğunu, iş adamları ve yabancı sermayenin bu bölgeye olan ilgisinin yaşanan terör olayları ve komşu ülkelerdeki olaylar nedeniyle kesildiğini söyledi. Komşu ülkelerde aldıkları ve iş gücünü Türkiye’den sağlayacakları birçok işin bölgedeki istikrarsızlık neticesinde iptal olduğunu, bölgede iş yapan iş adamlarının büyük sıkıntılar çektiğini, İran ile olan yakınlaşmanın ise ekonomik anlamda bir fırsat olabileceğini belirtti.

Nihat Özdemir’den sonra söz alan Siirt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Birinci Türkiye ve Ortadoğu ekonomik ilişkileri konulu sunumunu yaptı.

Yüksel Birinci sunumunda Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri ekonomik ilişkileri, Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin ekonomik yapısı, Petrol ihracatçısı ülkelerin ihracatımızdaki değişimi, Türkiye’nin ithalat göstergeleri, Türkiye’nin Ortadoğu’ya ihracat ithalat kompozisyonu, gelir açısından Ortadoğu, Ar-Ge harcamalarının dağılımı, Küresel petrol talebindeki artış, Dünyada ispatlanmış petrol rezervleri, Petrol ihracatçısı ülkelerde petrol ithalatının rolü, Enerji ithalatının toplam ithalattaki payı, Türkiye Petrol ithalatı, Petrol fiyatlarında 1970-2015 yılları arası değişim, Petrol fiyatlarında değişikliğe neden olan ekonomik faktörler, Petrol fiyatları baskısı altında bölge ekonomisindeki son gelişmeler, Bütçe dengesi için gereken fiyatlar, Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinin teknolojik yetkinliği, Petrol, demokrasi, kalkınma ilişkisine dair kapsamlı bir değerlendirme gerçekleştirdi.

Oturumda son olarak söz alan Irak Süleymaniye Üniversitesinde görevli Dr. Mustafa Alwani Ortadoğu bölgesindeki direnişte Türkiye’nin rolüne değinerek, "Türkiye Ortadoğu’da en etkili ülkedir. Türkiye Ortadoğu’yu kendi davası kabul etmiştir. Arapları ilgilendiren konuların temel savunucusudur. Türkiye gözlemci değil yönetendir. Nato; Suriye konusunda ne Esad rejimiyle ilgili ne de Rusya ile ilgili net bir tavır takınmadı. Türkiye birçok konuda örnek bir duruma gelmiştir. Ekonomik alanda sürdürülebilir kalkınmayı yakalamıştır. Ekonomisi sağlam temeller üzerine duruyor. Türkiye ekonomisi sağlamdır. Uluslar arası yirmi ekonomiden biridir." dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362