banner356

banner350
23 Ağustos 2017 Çarşamba

Türkiye'nin En Büyük Özel Fıstık Fidanı Yetiştiricisi ile Röportaj

10 Temmuz 2010, 04:17
Bu röportaj 28331 kez okundu
Türkiye'nin En Büyük Özel Fıstık Fidanı Yetiştiricisi ile Röportaj
Fecri BARLIK
banner207

Fecri Barlık: Fidan yetiştiriciliğine ne zaman ve nasıl başladınız?

Hamza Keleş: 2002 yılında kendi arazimizde fıstık fidanı dikmek istedik.O zamanlar Gaziantep'ten Siirt'e fıstık çöğürü (torbasız fidan) getirtiliyordu. Bu işe kendi izlenimim doğrultusunda 'Siirt'te de neden fidancılık yapılmasın?' diye düşünüyordum. O zamanlar Siirt için şükran ve minnetle yad ettiğim unutulmaz valilerimizden Nuri Okutan Valimizin desteğiyle fıstık fidancılığı yetiştiriciliğine başladım. Özel sektör olarak Siirt'te fıstık fidanı yetiştiriciliğini de böylece ilk olarak ben başlatmış oldum. İlk senede 150.000 adet ile yetiştiriciliğe başladım. Tabi ki bu benim açımdan biraz zor oldu. Çünkü o sıralarda Siirt Fıstığı tanınmadığından dolayı pazar payı yoktu. Tanıtımla zamanla pazar payı oldu. Şu anda şükürler olsun Türkiye'de fıstık fidanı alanında özel sektör olarak Türkiye'de en büyük fidanlığa sahibiz. Siirt'te ilk olarak 40.000 adet aşılı Siirt Fıstığı fidanı yetiştiriyoruz. 2011'in sonbaharında ilk defa aşılı Siirt Fıstığı fidanı çiftçilerimizin hizmetine sunulacak.

Fecri Barlık: Neden fidan yetiştiriciliği?

Hamza Keleş: Babamıza ait arazilerimizin değerlendirilmesi açısından ve tarımı sevdiğimizden, artı memleketimizde fidan boşluğu olduğundan dolayı fidan yetiştiriciliği.

Fecri Barlık: Pazar alanınız nereleri kapsamaktadır?

Hamza Keleş: 2002 yılında Nuri Okutan Valimiz zamanından başlayarak bugüne kadar Siirt Valiliği, Batman Valiliği, Diyarbakır Valiliği, Elazığ Valiliği ve Mardin Valiliği'nin yanısıra, Gaziantep'in ve Şanlıurfa'nın birçok ilçesi ve çevre illerde fidan satıcılığı yapan özel sektörleri kapsayan geniş bir pazar alanına sahibiz.

Fecri Barlık: Kaç tane fidanlığınız var ve fidanlıklarınızda ne tür fidanlar var?

Hamza Keleş: Dördü Uluağaç, biri Kezer'de olmak üzere 5 adet fidanlığımız var. Bu fidanlıklarımızda 1.040.000 adet fıstık fidanı, 100.000 adet Zivzik Narı fidanı, 10.000 adet ceviz fidanı, 100.000 adet meşe fidanı, 40.000 adet çam fidanı bulunmaktadır.

Fecri Barlık: Beş adet fidanlığınız ve yaklaşık olarak 1.300.000 adet fidanınız mevcuttur. Bu büyük yatırımı yaparken Siirt'te istihdama ne tür katkılarınız oluyor?

Hamza Keleş: Şunu içtenlikle söyleyebilirim ki Siirt'te Kurtalan Çimento, Maden ve Barajlardan sonra en büyük istihdam alanına sahibiz. Günlük, ortalama olarak 45 ile 60 arası işçi bu fidanlıklarımızda çalışmaktadır. Toplamda ise sadece 2010 yılı içerisinde 5.300 gündelikçi işçi kardeşimizi istihdam etmişiz. Bundan dolayı çok mutluyum. Allah'ın izniyle talep arttıkça istihdam da artacaktır.

Fecri Barlık: İlimiz Valiliğine yeni atanan Sayın Musa Çolak 'Siirt'in Kalkınması Ancak Tarımla Gerçekleşir' dedi. Sayın Valimizin bu düşüncesinin üzerine siz neler söylemek istersiniz?

Hamza Keleş: Sayın Valimizin bu güzel ve gerçekçi tespiti çok isabetli bir karar. Gerçekten işsizlik yüzünden batıya göç eden vatandaşlarımızın köylere geri dönüşleri ancak tarıma katkıların yapılmasıyla olur. Sayın Valimizin Siirt'in en önemli tarım ürünü olan fıstığa yatırım yapacağına inanıyorum. Siirt'te fıstıkla uğraşan binlerce aile mevcuttur. Valiliğimizin fıstığa yapacağı desteklerle Siirt ekonomisine çok büyük katkıların olacağı inancındayım.

Fecri Barlık: Siirt Fıstığı fidanı ile Antep Fıstığı fidanı arasındaki farklar nelerdir?

Hamza Keleş: Siirt Fıstığı fidanı poşette gelişim açısından Antep Fıstığı fidanından daha iyidir. Çünkü Siirt Fıstığı fidanı tarlada ekildikten sonra 3 ile 4 yıl arasında aşılanır. Bu durum Antep Fıstığı fidanından 6 ile 7 yılı bulur. Verime başladıktan sonra da Siirt Fıstığı hem irilik, hem çıtlatma oranıyıyla hem de düşük yağ oranıyla çerezlik olarak daha makbuldur.

Fecri Barlık: Siirt Fıstığı son zamanlarda büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Siz bu durumu neye bağlıyorsunuz?

Hamza Keleş: 2002 yılında Nuri Okutan Valimiz döneminde Siirt için bişr devrim gerçekleştirilerek köylere ve arazilere dağıtılan fidanlar, tel ve direkler; köylerde aşırı bir rağbete neden oldu. Köylü de fıstıktan geliri gördükçe bu rağbet artarak devam etti. Siirt Fıstığı Türkiye'de önemli bir yere sahiptir. Fıstığımızın bu kadar rağbet görmesinin başka bir nedeni ise pazar sorununun olmamasıdır. 2002 yılında fıstığa yapılan yatırımların devam etmesi halinde kırsdal arazilerimiz değerlenecek, ekonomik ve istihdama daha büyük katkılar olacaktır.

Fecri Barlık: İlimiz Valiliğine yeni atanan Sayın Musa Çolak 'Siirt'in Kalkınması Ancak Tarımla Gerçekleşir' dedi. Sayın Valimizin bu düşüncesinin üzerine siz neler söylemek istersiniz?

Hamza Keleş: Sayın Valimizin bu güzel ve gerçekçi tespiti çok isabetli bir karar. Gerçekten işsizlik yüzünden batıya göç eden vatandaşlarımızın köylere geri dönüşleri ancak tarıma katkıların yapılmasıyla olur. Sayın Valimizin Siirt'in en önemli tarım ürünü olan fıstığa yatırım yapacağına inanıyorum. Siirt'te fıstıkla uğraşan binlerce aile mevcuttur. Valiliğimizin fıstığa yapacağı desteklerle Siirt ekonomisine çok büyük katkıların olacağı inancındayım.

Fecri Barlık: Fidancılıkta hedefleriniz nelerdir?

Hamza Keleş: Amacımız önümüzdeki yıldan itibaren aşılı fian üretimini artırmak ve bunun yanında Siirt'te bir ilk olacak olan çeşitli meyve fidanlarını da yetiştirmektir. Talep artıkça hedeflerimiz de büyüyecektir. Bunun yanında en çok haz aldığım durum olan istihdamı arttırmak.

Fecri Barlık: Son olarak neler söylemek isresiniz?

Hamza Keleş: Siirt'te fıstıkçılığı başlatan Eski Valilerimizden Nuri Okutan'a, Tarım İl Müdürümüz İlhan Özel'e, İl Müdür Yardımcımız Yılmaz Bozkır'a, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ergün Demirhan'a, Proje Destekleme Müdürü Şefik Arıca, Ziraat Odası Başkanı Gündüz Tanık ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bir büyük teşekkürüm de ortağım olan ve maddi-manevi her konuda hiçbir zaman desteğini esirgemeyen M.Nedim Yıldırım'a teşekkür ederim.

KELEŞLER-HAS YILDIRIM FİDANCILIK

Telefon: 0533 457 72 60 -  0484 224 43 36

Adres: Baykan Yolu Üzeri 20. km Uluağaç Köyü - Kurtalan - SİİRT
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 27 yorum mevcut

  • selman tunc 2 ay önce yorumlandı

   slm bide iki yillik asisiz fistikfidani fiyati rica etsem

  • selman tunc 2 ay önce yorumlandı

   slm asili fistik fidani fiyati nedir

  • ahmet keskin @Fikret akın 9 ay önce yorumlandı

   20 dönüme ortalama 420 ama 500 tane almanda fayda var %10-%20 oranında fire verebilir

  • Fikret akın 9 ay önce yorumlandı

   benim yerim batmanda 20 dönumlük yerime kaç ağaç gider bana maliyeti ne olur ilk baharda yapmayı düşünüyorum

  • rabia 13 ay önce yorumlandı

   sertifikalı aşılı antep fıstığı fidesi lazım sonbahar dikimi için yardımcı olurmusunuzu!

  • Hikmet kılıç 2 yıl önce yorumlandı

   slm bana 5 6 yaş olan kalem yemiş fıstık lazım 2 bin adet bu konuda nasıl yardımcın olursunuz yerim şanlıurfa suruçta herfıstık bizi toprağa gelirmi sizlerden cvp bekliyorum saygılar

  • sefer uslu 2 yıl önce yorumlandı

   kacabeyli olarak takmışık kafaya domatesi 12 salça fb si kanımızı emiyor ,,,,,antep fıstıgının yetiştiginin örnekleri var görenek yok 500 adet ekecegim 12 dekar su bol fidan araştırıyorum fiyat pahallı olsun büyük tüplü olsun

  • beynaf isimli 2 yıl önce yorumlandı

   çok güzel tebrik ediyorum.amma fıstık üreticileri çok dertli bizlerle sorunlarımızla ilgilenen yok.Allah hayra yorsun herkes kuzu kuzu yerinde otturuyor.bağlarımıza verilen zararlar haddi aştı

  • nedim. 2 yıl önce yorumlandı

   bu soruların cevapları nerde

  • METIN KUCUK 2 yıl önce yorumlandı

   selam
   cevız bahcesı kurdum sızın fıstıklardan da denemek ıstıyorum sakım 550 karasal ıklım bana 10 adet gonderebılrısenzı denemek ıstıyorum bu konuda bılgı verırsenız sevınırım
   teskkurler
   metın kucuk
   0 555 238 8989
   metinkck@mynet.com

  • mehmet taner 2 yıl önce yorumlandı

   benim 20 dönüm arazim var fıstık ekmek istiyorum.kaç fidan almam gerekir.fidanlar kaç sene sonra ürün vermeye başlar.fidanların fiyatları ne kadar.bir dönüm araziye kaç fidan gider.bir dönüm kaç kilo fıstık verir.bilgilendirirseniz sevinirim

  • Mehmet ÖZDEMİR 2 yıl önce yorumlandı

   ben fistik fi̇dani almak i̇sti̇yorum toprak anali̇zi̇ yaptirmam gerekli̇mi̇ ?

  • zeki kılıç 3 yıl önce yorumlandı

   aşılı antep fıstığı-aufa fıstığı -siirt fıstığı fiyatlanı liste olarak yayımlasanız.batı bda marmara bölgesinde deneme yapmak niyetindeyim.

  • alakca 3 yıl önce yorumlandı

   bana 2000 adet latim fiyati nekadar comroj@hotmail.com gonder

  • beynaf isimli 3 yıl önce yorumlandı

   eline ayağına sağlık.amma korkarımki bu çaban yakında boşa gidecek.çünki bağ sahipleri bağlarını terk edecek.bağ sahibi olarak yazıyorum.artık ağaçlara,toprağa bakacak,işleyecek.geliştirecek zamanımız kalmıyor.ancak kapı.kilit,tel örgü,dikenli tellerle uğraşıyoruz.her gün aynı hikaye hep zarar .hep kötülük yapmaktan zevk alıyorlar,halbuki biz onlara iş kapısı açıyoruz.para kazandırıyoruz.insan su içtiği kuyuya taş atarmı?atarsa nankördür

  • memed kılıç 3 yıl önce yorumlandı

   hamza bey siirt fıstığın aşısı var mı

  • Abdulkadir şimşek- Şanlıurfa 3 yıl önce yorumlandı

   aşılı fıstık fiyatı ne kadar

  • siirtli 4 yıl önce yorumlandı

   kaç adet fıstık varrr

  • Gazanfer YOLCU 4 yıl önce yorumlandı

   bu büyük başarinizi tebrik ederim.siirt için büyük değerlerden biri olduğunuzu tekrar kanıtladınız.başarılarınızın devamını dilerim. Allah yardımcınız olsun...

  • BOTAN BAYHAN 5 yıl önce yorumlandı

   2012 de 1000 fidan diktim.fidanlar kaç yıl sonra ürün verir,ve bir ağaç kaç kilo verır.tşklr

  • bekir özturan kiriv 6 yıl önce yorumlandı

   hamza vede keleş ailesine başarılar dilerim allah yar ve yardımcınız olsun

  • erhan ugurlu 6 yıl önce yorumlandı

   e mail iletisim detayini ogrenebilir miyim ?

   tesekkurler

   Not:
   Keleşler Fidancılık Telefon: 0533 457 72 60

  • OSMAN ÜÇOK 6 yıl önce yorumlandı

   dogaya olan sevgin den ve siirt tarimina verdigin emek azminden dolayi kutlar yeni projeler üretmen dilekleriml

  • muhammet yolcu 6 yıl önce yorumlandı

   canım kardeşim sana azminden dolayı yapmış olduğun başarılı hizmetten dolayı sonsuz sevgilerimi iletiyorum emeğine ve yüreğine sağlık müthiş bir başarı allah beraberinle olsun her zaman yanındayız ve herzaman var olacaz tekrar yüreğine sağlık yakında görüşürüz

  • MUSTAFA KARAMAN 7 yıl önce yorumlandı

   rehberlik etmek,yol göstermek büyüklerin işidir.bizleri siirt'in kalkınması ve gelişmesi konusunda aydınlatan fecri beye teşekkürlerimi sunarım.bir solukta okuduğum çok güzel röportaj.allah teala,kendisinden razı olsun.

  • melek kaplan 7 yıl önce yorumlandı

   sayın fecri bey bu güzel haberlerinizden, çalışmalarınızdn dolayı sizii kutlar başarılarınızın devamını diliyorum. gerçekten çalışmalarınız büyük başarı kaydediyor halkın kalbinde büyük ün kazanmaktasınız

  • resul sucın 7 yıl önce yorumlandı

   fecrı kardeş başarılının devamını dılerım cok guzel calışıyorsun yolun acık olsun

  TÜM YORUMLAR
  banner90
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Siirt Manşet - Siirt Haber - Siirt Haberleri - Son Dakika Siirt Haberleri - Siirt Haberler - Siirt Kurtalan Haberler - Siirt Haber - Siirt Son Dakika Haberleri - Siirt Son Dakika - Siirt Manşet Haber - 19 Mart 2012Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV