banner356

banner350
23 Ağustos 2017 Çarşamba

Türk Eğitim Sen Siirt Şubesi'nden Çarpıcı Açıklamalar

14 Aralık 2011, 11:48
Bu röportaj 4218 kez okundu
Türk Eğitim Sen Siirt Şubesi'nden Çarpıcı Açıklamalar
Fecri BARLIK
banner207
 Türk Eğitim Sen Siirt Şube Başkanı Cengiz Özbilici, Siirt Manşet Genel Yayın Yönetmeni Fecri Barlık’ın sorularını yanıtladı.
“TELAŞA GEREK YOK”
Milli Eğitim Müdürünün değişeceği konusuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Şimdi hiç telaşa gerek yok, şu anda birçok kişinin ismi müdürlük için geçmektedir. Bizim için gelecek kişinin, hangi düşünceye sahip olmaktan çok memlekete ve eğitime ne katkı sunacağı önemlidir. Bizim için şahıs ve düşüncelerden ziyade memleketin faydası ve memleketin ilerlemesi önemlidir. Bu bağlamda bunları gerçekleştirecek en iyi kişinin gelmesi bizim için önemlidir.
“TARTIŞMALAR, ÇALIŞMALARI OLUMSUZ ETKİLER”
Şu anda Milli Eğitimin başında Kanber Bey var. Kendileri bu görevde iken bu tartışmaların olması yanlış. Bu tür tartışmalar camiada çalışmaları olumsUz etkiler. Müdürlüğe kimin oturacağından ziyade daha önemli eğitim sorunlarımız var.
“İKİLİ EĞİTİM AĞIR BİR YÜKTÜR”
Bu eğitim sorunları nelerdir?
Öğrenci mevcutlarının fazla ve binaların yetersiz oluşundan ötürü ilimizde birçok okulda ikili eğitim yapılmaktadır. Merkezi okullarda bile sınıf mevcutları 50’ye yakın sayıda. Okulların fiziki donanım yönünden eksiklikleri bulunmaktadır.
“TARTIŞMALARI DOĞRU BULMUYORUZ”
Bunun haricinde öğretmenlerimizin sorunları ve birçok sorunumuz varken bu ortamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tartışmalarını biz doğru bulmuyoruz. Bazı okulların 1000’den fazla mevcudu bulmasına rağmen idareci konusunda yetersizlikler bulunmaktadır ve ikili eğitim yapan okullarda idarecilerimizin sırtına daha ağır bir yük binmektedir. Anadolu liselerimizin de sıkıntıları var.
“ANADOLU LİSELERİ DAĞILIMI YANLIŞ”
Anadolu liselerinin sıkıntıları?
Anadolu liseleri genelde merkezi yerlerde bulunurken şehrin yukarı taraflarında, o mahallelere hitap edecek Anadolu liseleri bulunmamaktadır. Bu da o mahalleden gelen öğrencilerimize ulaşım yönünden zorluk yaşatmaktadır. Yurtlar konusunda Eylül ayının sonunda bir dağılım yapıldı. Öğrenciler okullarına yakın yurtlara yerleştirilmesi yönünde çaba sarf edildi. Bazı öğrenciler, özellikle kız öğrenciler okullarından daha uzak yurtlara yerleştirildi.
“İNSAN, DÜŞÜNCESİNDEN DOLAYI YARGILANMAMALI”
Eğitim Sen’in Müdürlük için geçen isim ile ilgili açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bir insanın düşüncesinden ötürü, kişiyi tanımadan direk yargılamak doğru değildir. Herkesin dünyaya karşı bir görüşü vardır. Türk Eğitim Sen olarak kişinin görüşünden ziyade memlekete vereceği hizmetler önemlidir. Başka bir sendikanın başkanı olması, tarafsızlığına gölge düşürecek bir duruma vesile olmamalıdır. Olursa şayet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Hukuk kuralları çerçevesinde yapılan yanlışların hesabı sorulur. O yüzden fazla telaşa gerek yok. Dediğimi gibi birçok isim geçmekte. Bekleyip göreceğiz. Temennimiz memleketimiz için en hayırlı kişinin, hizmet verecek kişinin bu makama gelmesi. Zaten burada ne kadar taraf olursa da olsun, iş Sayın Valimizde bitiyor. Son karar mercii Sayın Valimizdir. O nedenle gelişmeleri bizler de sizler gibi takip ediyoruz.
“ÇEVRE OKULLARA REHBER ÖĞRETMEN SAYISI ARTTIRILMALI”
Şu anda çevre mahalle okullarının fiziki ve donanım yönünden eksiklikleri bulunmaktadır. Öğrenci mevcutları kalabalık olmakla beraber bu çevrelerde ailelerin sosyo-kültürel yapısından ötürü öğrencilerimize daha iyi rehberlik verebilmek amacıyla rehber öğretmen sayısının bu okullarda arttırılması gerekmektedir. Bu vesile ile Milli Eğitim Müdürü, bu konuyla ilgili acil önlem almalı ve bu okullara daha fazla ziyaretler yapılıp eksikliklerin ve sorunların yerinde tespit edilmesi gerekmektedir. Baktığımız vakit eğitimle ilgili sorunların büyük bir bölümünün söz ettiğimiz bu okullardan ve okul çevrelerinden karşımıza çıktığı aşikârdır. Bu nedenle bu okullara daha fazla ihtimam gösterilmesi gerekmektedir.
“KURULAN EKİP, OLDUKÇA FAYDALIDIR”
Milli Eğitim çeşitli meslek grup ve ustalardan oluşan ekip kurdu?
Merkezi okulların okul aile birlikleri vasıtasıyla belirli bir gelirleri varken diğer okulların çoğunda bu gelir yok denecek kadar azdır. O yüzden okulların birçok ihtiyacı karşılanırken belirli sıkıntılar çekilmektedir. Çoğu zaman öğretmen arkadaşlarımız fedakârca maaşlarından belirli bir miktar kendi aralarında toplayarak fotokopi makinalarının tonerlerinin karşılanması, sınıfların ihtiyaçları ve buna benzer konuları kendi imkanları ile karşılamaktadırlar. Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Kanber Kızbaş, göreve geldiğinde kaloriferci, elektirikçi, su tesisatçısı, kaynakçı gibi usta ve işin ehli kişilerden oluşan bir ekip kurarak okulların bu yöndeki ihtiyaçlarına daha hızlı ve süratli cevap vermeye başlamıştır. Bu vesile ile kendilerine teşekkür ediyoruz.
“KIZBAŞ’IN OKUL ZİYARETLERİ SEVİNDİRİCİDİR”
Bir diğer nokta ise okul gezileri konusunda Sayın Kanber Kızbaş’ın programını çok yakından takip edip her gün en az üç okulu ziyaret ettiğini ve bu ziyaretlerin habersiz olduğunu görmek sevindirici bir durumdur. Çünkü habersiz gidilince okuldaki tüm sorunlar tüm çıplaklığıyla göz önüne seriliyor. Temennimiz Sayın Müdürümüzün gördüğü sorunlara ivedi olarak çözüm getirmesi ve öğretmenlerle daha sık bir araya gelip dertlerini, sorunlarını, isteklerini dinlemesidir.
Kanber Bey dışında diğer İl Milli Eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin de bir program çerçevesinde okulları gezdikleri görülmekte ve bu da sorunların çözümü açısından bizde umut uyandırmaktadır.
“OKUMA PROJESİ GÜZEL AMA…”
Siirt’te de başlatılan “okuma” projesiyle ilgili görüşleriniz?
“7’den 70’e Siirt Okuyor, Sizin Okuma Saatiniz Yok mu?” isminde okuma kampanyamız başlatıldı. Bu kampanyanın amacı çocukların kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri, Türkçeyi daha düzgün ve etkili kullanabilmeleri, kelime dağarcıklarının geliştirilmesidir. Buraya kadar her şey güzel.
“23 NİSAN’DA ÇOCUKLARIMIZ İSTEDİĞİ GİBİ KONUŞSUN”
Biz çocuklarımıza kendinizi ifade edin derken, kendi duygu ve düşüncenizi anlatın, rahat olun, serbest olun derken, 23 Nisan törenlerinde makamlar çocuklara devredilirken hemen orda tutar şunu şunu söyleyeceksin, şunu şunu isteyeceksin gibi şeyleri ezberletiriz onlara. Burada çocuklar kendilerini ifade etmeye çalışırken 23 Nisan törenlerinde, makam devirlerinde bu fırsatı çocuklara tanımamaktayız. Bizim temennimiz bu 23 Nisanda makamları devredecek çocuklara öğretmen ve idareciler tarafından ne söyleyip isteyecekleri söylenmeden çocukların kendi hür düşünceleri ile dile getirmeleridir.
Son olarak neler söylemek istiyorsunuz?
Son olarak; camiamıza, çalışanlarımıza başarılar diliyorum. Memleketmize ve milletimize hizmet edecek kişinin hak ettiği yere gelmesi dileğimizdir.YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • kader 4 yıl önce yorumlandı

   kadere bakkı nerden nereye senın gibilerin fikirleri belli siyaset yapmayı öğren mişsin git ülkü ocaklarında başkanlık yap

  • adıgüzel 5 yıl önce yorumlandı

   bunların hepsi boş ve beleş sözler.kardeşim sizlerin sözleri ve davranışları tutarsız onun için güven vermiyorsunuz.ortalıkta ülkücüyüm diye gezmeyin.

  banner90
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Siirt Manşet - Siirt Haber - Siirt Haberleri - Son Dakika Siirt Haberleri - Siirt Haberler - Siirt Kurtalan Haberler - Siirt Haber - Siirt Son Dakika Haberleri - Siirt Son Dakika - Siirt Manşet Haber - 19 Mart 2012Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV