Tifo nedir ? 

Kirli içme suları ve kontamine yiyeceklerle bulaşan salmonella typhi isimli bakteri tarafından oluşturulan ateş, başağrısı, karın ağrısı ve halsizlik gibi bulgularla seyreden akut bulaşıcı hastalıktır. Salmonella mikrobu, hastaların kanlarında, idrarlarında ve dışkılarında, tükürüklerinde bulunur. Bu mikrobu taşıyan kişiler dışkıları ve diğer  vücut sıvıları ile bunu etrafa yayarlar. 

Tifo nasıl bulaşır? 

Bu mikrop kirlenmiş olan yiyecek, içecek ve çevreden ağız yolu ile alınır. Barsaklarda çoğalarak milyonlarca tifo basili oluşur. Düzgün alt yapısı olmayan ve hijyen kurallarına riayet etmeyen toplumlarda bu basiller içme sularına ve kanalizasyon yetersizliği nedeniyle çevreye ve yiyeceklere bulaşarak salgınlara yol açabilir. Ayrıca hastalıklı kişilerin dışkılarıyla temas sonucu bulaşma gerçekleşir.

Bununla birlikte kontamine sebze, meyve ve sineklerlede bulaşabilir. Bir bölgede birden fazla olguda tifo görülürse bunun kaynağının büyük olasılıkla su olduğu akılda tutulmalıdır. 

Tifo hastalığının belirtileri nelerdir? 

Hastalar genellikle ateş, başağrısı, karın ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, kabızlık veya ishal şikayetlerle ile başvurur. Başağrısı genelikle ilk görülen semtomlardandır ve şidetlidir. Ateş genel olarak çok yüksek (39-40C) seyreder. Hastalarda karında, göğüs bölgesinde ve kollarda 15-20 adet üzerine basmakla solan ve 4-5 günde hafif iz bırakarak düzelen nohut büyüklüğünde pembe-kırmızı lekeler görülebilir.

Tifo hastalığının tanısı  nasıl konur?

Şikayetleri olan hastalarda yapılan kan tahlilleri ile tanı konur.

Tifo ciddi bir hastalık mıdır?

Tifo hastalarının %1-2’sinde ölüm görülür. Bazı hastalarda tifo ağır seyrederek barsak kanası, ve barsak delinmesi yol açabilir. Ve barsak delinmesi sonrası hayatı tehdit edebilen peritonit gelişir. Bunun dışında bir çok organ ve sistemde değişik komlikasyomlar meydana getirebilir.

Tifonun tedavisi var mıdır?

Tifonun spesifik tedavisinde antibiyotikler kulanılır. Hastalığın derecesine göre yatış gerekebilir. Bunun yanında tifo tedavisinde istrahat ve dengeli beslenme çok önemlidir.

Tifodan nasıl korunabiliriz?

Tifodan korunmak için hijyene dikkat edilmesi, içme sularının temizliği ve yiyeceklerin özellikle çiğ tüketilen sebze ve meyvelerin iyice yıkanarak tüketilmesi esas teşkil eder. Özellikle el temizliği çok önemlidir. Tuvaletten sonra ve yemek hazırlamadan önce eller iyice yıkanmalıdır. Bunun yanında açıkta satılan gıdaları tüketilmemesi, içme sularının yeterli dezenfeksiyonunun sağlanması ve riskli bölgelerde suların kaynatılarak tüketilmesi, kanalizasyonların standartlara uygun yapılması ve içme suyu kaynaklarından uzak yapılması, karasinek ve lağım farelerinin yaşam ortamlarına ve besin maddeleri ile temasının engellenmesi, hasta kişilerin izolasyonu ve kulandıkları eşyaların ve kulandıkları tuvaletlerin temizliği önemlidir.

Tifonun aşısı  var mıdır?

Tifo aşısı mevcut olup %50-80 etkinliği vardır. Rutinde uygulanmamasına karşın riskli bölgelere seyahat edenlere önerilmektedir. Seyahatten 1 hafta önce  uygulanmalıdır.

Sağlıcakla kalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Ertan 10 yıl önce

Allah sizden razı olsun. Sizinde belirttiğiniz gibi böyle bulaşıcı hastalıklara karşı korunmada temizliğin ne kadar önemeli olduğunu birkez daha vurgulamak gerekir. Dolayısıyla halkımızın sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşayabilmesi için kurumlarımızın görevlerini özveriyle yapmaları gerekmektedir. Değerli hocama teşekkür ederim.

banner362

banner359