Organ nakli nedir?

Organ nakli başka bir insana ya da canlıya ait canlı dokunun başka bir insana ya da canlıya aktarılmasıdır.

Kaç çeşit organ nakli vardır?

İki çeşit organ nakli vardır

1..Böbrek, karaciğer, kornea, pankreas vb bir organın nakledilmesi

2. kol, bacak, yüz, gibi bir vücut parçasının naklinin aktarılması

Organ nakli nasıl yapılır?

Naklen organa ait bütün sinir, damar, kas vb tüm dokular mikroskop altında dikilir. Organ nakli kendi alanında 10-15 yıl özel eğitim görmüş doktorlar tarafından yapılır. Bu yüzden kolay yetişmeyen ve çok hayat kurtaran,  bu doktorları harcamamak gerekir.

Organ bağışı neden önemli?

Organ bağışı ile hastaların hem hayatları kurtulur daha uzun yaşarlar, hem de hayat standartları artar. Örmeğin diyalize girmez, elini kullanır kendi ihtiyacını görür. Yani toprak olacak bir beden parçasında başka biri hayat buluyor ve eziyetten kuruluyor. O yüzden empati yapmak gerekiyor. HERKESİ ORGAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUZ.

Organ nakli dinen caiz mi?

Evet, organ nakli dinen caizdir. Ve her Müslüman diğer insanlara yardım etmek zorundadır. Asıl organ bağışı yapmamak dinen belki caiz değildir. Zaten dinde önemli ruhtur beden sadece bir araçtır.

Ülkemizde organ bağışı oranı nasıl?

Maalesef ülkemizde organ bağışı oranları %1-5 civarında, Avrupa'da ise bu oran %80-90 civarında. Yani bu, milletimizin ne kadar duyarsız olduğunu gösteriyor.

GELELİM GÜNDEMDEKİ TARTIŞMAYA

Öncelikle bir hastaya organ nakli yapılacaksa buna bir çok doktordan oluşan bir komisyon karar verir. Yani bir doktor tek başına karar veremez. Komisyon onan verirse hastanın onayı alır. Hasta onay verirse ameliyat gerçekleşir. Bazen hastanın ısrarlı olması komisyon kararını verebilir.

Hastaya aynı anda iki kol ve bacak nakli yapılması doğru mu?

Organ nakli yapılırken hastalar sıraya sokulur yani bir hastaya organ nakli yapıldıktan sonra o hastaya tekrar organ nakli sırası muhtemelen gelmez.   Muhtemelen Hacettepe Tıp Fakültesi'nin iki kol ve bacak nakli yapılan hastaya ameliyatın tüm riskleri anlatılmıştır ama buna rağmen hasta 4 uzvunda aynı anda takılmasını ısrarla istemiştir. Çünkü hasta ölmeyebilir ve hayatına daha iyi şekilde devam edebilirdi. Örneğin, Antalya'da hastaya iki kol ve bir bacak nakli yapıldı ve hasta halen yaşıyor. Bu yüzden bu doktorları suçlamanın, şevkini kırmanın hiçbir anlamı yok ve tedavi olacak bir çok hastanın önünü kapatmış oluruz.

** Eğer hasta ölmeseydi ve ameliyat başarılı olsaydı başta SAĞLIK BAKANLIĞI, MEDYA olmak üzere herkes kendine pay çıkaracaktı. Ama simdi sadece doktor başarısız. Sizce suçlu kim?

İki kol ve bacak nakli yapılan hasta neden öldü?

Bu tür ameliyatlarda hasta çok kan kaybeder Hacettepe’deki ve Antalya’ daki hastaya 50-150 litreye yakın kan verildi (bir insanda toplam 5 litre kan vardır). Ama biri yaşadı biri ise yaşayamadı.

Empati: ÖLEN HASTANIN YERİNDE OLSANIZ, KOL VE BACAKLARINIZ OLMAZSA, TUVALET, YEMEK, YÜRÜMEK VB HİÇ BİR İHTİYACINIZI KARŞILAYAMAZSANIZ ÖLMEYİMİ TERCİH EDERSİNİZ YOKSA RİSKİ ALIP AMELİYAT OLMAYI MI ?

Lütfen bu nadir yetişen doktorlarımızı kaybetmeyelim Saygılar...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 7 yıl önce

doktor olarak taraflı olmanızdan başka bir şey olamazdı zaten bide sorularla organ nakli gerçeği diye başlık atmışsın hahaha ne komik

banner362

banner359