banner356

banner350
28 Temmuz 2017 Cuma

Siirt SGK'dan yapılandırma çağrısı

Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) Siirt İl Müdürü Abdulcelil İlbaş, bazı alacaklarının yeniden yapılanmasına yönelik yapılan düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.

15 Haziran 2017 Perşembe 15:25
Bu haber 698 kez okundu
Siirt SGK'dan yapılandırma çağrısı
banner207
18 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 7020 sayılı kanunla SGK'da bazı alacakların yeniden yapılandırıldığını aktaran İl Müdürü İlbaş, yapılandırma kapsamındaki borçlar için e-sigorta kanalı ile veya elden ya da posta yolu ile iş yerlerinin bağlı bulunduğu SGK il müdürlüklerine ya da SGK merkezlerine başvurmaları gerektiğini söyledi.
İlbaş, "7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Söz konusu Kanun ile Kurumumuz tarafından 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre takip edilen, 2017/Mart ve önceki aylara ait olup Kanunun yayım tarihi veya Kanunun ilgili hükümlerinde belirtilen sürelerin sonuna kadar tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan Kurumumuz alacakları ile takip ve tahsili Kurumumuza verilen alacaklar, 6736 sayılı Kanun kapsamına giren alacaklar esas alınmak ve anılan Kanunla uyumlu olmak üzere yeniden yapılandırılmaktadır.
7020 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca;  borçluların, kapsama giren Kurum alacaklarını yapılandırabilmeleri için 30/6/2017 tarihi mesai bitimine kadar ilgili üniteye/birime şahsen; posta veya 30/6/2017 saat 23.59 a kadar e-sigorta yoluyla başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
 
31/03/2017 tarihinden önceki aylara ait olup, 31/8/2017 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan;
Sigorta primi,  İşsizlik sigortası primi, 
Sosyal güvenlik destek primi, (4/1-b sigortalıları, 2016 yılı Şubat ayı ve öncesine ait)
İsteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, 
Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı primi
İdari Para Cezaları (31/08/2017 tarihine kadar tebliğ edilmemiş olan, Damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, 
Borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır.
Asgari İşçilik Farkı;
31/3/2017 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi,  borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır.
 
Rücu Alacakları; 
İşverenlerin ve üçüncü şahısların iş kazası ve meslek hastalığı, malûllük, adi malûllük ve ölüm hâlleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ödemekle yükümlü bulundukları 
her türlü borç asılları ile bu borçlara ait kanuni faiz tutarları yapılandırma kapsamına giren alacakları oluşturmaktadır.
 31 Mayıs 2017 tarihine kadar 6736 kapsamında yapılandırılıp da ilk taksit ya da peşin seçilmiş olması halinde ödemeyi yapmayanların 6736 bu Kanun kapsamındaki yapılandırılmış borçları 7020 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılamayacaktır.
 
Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçlar için ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden kanunun yayımlandığı 27/5/2017 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecektir.
Yapılandırılmış borçların peşin/ilk taksit ödeme süresinde (31/8/2017 tarihine kadar) tamamen ödenmesi halinde Yİ-ÜFE’nin  %50’si silinecek, borç aslı ve hesaplanan Yİ-ÜFE’nin kalan     % 50’si tahsil edilecek. Gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacaklar terkin edilecektir. 
İdari Para Cezası Borç Asıllarının % 50’si ile Buna İlişkin Gecikme Cezası ve Gecikme Zammı Tutarları Terkin Edilecektir.
 
31 Mart 2017 tarihine kadar (bu tarih dahil) işlenen fiiller
İlk taksit ödeme süresi sonuna kadar tebliğ edildiği halde (31/8/2017), ödenmemiş veya eksik ödenmiş olan idari para cezası
Asıllarının % 50’si ile Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde İPC asıllarının kalan % 50’si ile İPC’ye uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir. Yapılandırma kapsamına giren alacakların; asıllarının kanunun yayımı tarihinden önce ödenmiş olması şartıyla; fer’i alacağın % 40’ının ödeme süresi içerisinde peşin ya da taksitle ödenmesi halinde aslı ödenmiş fer’i alacağın % 60’ının tahsilinden vazgeçilecektir. 
Borç aslı ve borç aslına Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar için, peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar (36 ay) ödeme imkânı getirilmiştir. Yapılandırılan borçlar; peşin veya 6, 9, 12, 18 taksit halinde ödenebilecektir. Yapılandırmaya esas tutarlara;
Altı eşit taksit için (%4,5), Dokuz eşit taksit için (%8,3), Oniki eşit taksit için (%10,5), Onsekiz eşittaksit için(%15)  oranında vade farkı uygulanacaktır.
 
Yapılandırılan Borçlar;
İl özel idareleri ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlar ile 
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu                ve           özerk    spor federasyonlarına tescil edilmiş olan ve Türkiye’de          sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüplerince ikişer aylık dönemler halinde azami otuzaltı (36) eşit taksitte ödenebilir.  (24 )Yirmidört eşit taksit için (%19,4), Spor Kulüpleri Otuz eşit taksit için (%23,8),Otuzaltı eşit taksit için (%31,8)          oranında vade farkı uygulanacaktır
7 Mayıs 2017) yayımı tarihi itibarıyla yapılandırma
Başvuru  süresi                                30 haziran 2017
Peşin/ilk taksit ödeme süresİ    31 Ağustos 2017
İkinci taksit ödeme süresi            31 Ekim 2017     
Diğer taksitler ikişer aylık dönemler halinde azami 18 taksitte ödenebilir
İşverenler
Yapılandırma kapsamındaki borçları için e sigorta kanalı ile ve ya eldan ya da posta yolu ile iş yerlerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlükleri ya da sosyal güvenlik merkezlerine
4-b(bağ-kur) sigortalıları herhangi bir sosyal güvenlik müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir"

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner90
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • Siirt Manşet - Siirt Haber - Siirt Haberleri - Son Dakika Siirt Haberleri - Siirt Haberler - Siirt Kurtalan Haberler - Siirt Haber - Siirt Son Dakika Haberleri - Siirt Son Dakika - Siirt Manşet Haber - 19 Mart 2012Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV