Bu haber kez okundu.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri Sınav Duyurusu
  İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada; Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği Yetkilendirme Eğitim ve Sınavına ilişkin  bir duyuru yayınladı.

 

Duyuruda; 12 Temmuz 2011 tarihli ve 28351 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve 6354 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla "Ağız ve diş teknikerliğine ilişkin iş ve işlemleri son beş yıl içinde en az toplam bir yıl süre ile yaptığını belgeleyen en az lise seviyesinde eğitimi bulunanlardan, usul ve esasları Sağlık Bakanlığınca belirlenen eğitimleri alan ve açılacak sınavlarda başarılı olanlar ağız ve diş sağlığı teknikeri yetkisiyle çalıştırılacağı bildirildi.

 

EĞİTİM VE SINAVA KATILMAK İSTEYEN ADAYLARIN en geç 20 Eylül 2012 günü mesai bitimine kadar İl Sağlık Müdürlüklerine, dilekçe ve gerekli belgelerle birlikte başvurularını yapmaları gerekmektedir.

 

 

AĞİZ VE DİŞ SAĞLİĞİ TEKNİKERLİĞ1 YETKİLENDİRME EĞİTİM VE SINAVINA

BAŞVURU USUL VE ESASLARI

 

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerliği Yetkilendirme Eğitim ve Sınavına 26.04.2011 tarihi itibariyle, ağız ve diş sağlığı tekniker)iğine ilişkin iş ve işlemleri son beş yıl içinde en az toplam bir yıl süre ile yaptığını belgeleyen ve en az lise seviyesinde eğitimi bulunanlar katılacaklardır.

 

Adaylar çalıştıkları kurum/kurumlardan aldıkları resmi belgeyi ve öğrenim belgesinin fotokopisini Ek 3/fVde yer alan dilekçeye ekleyerek başvurularım il sağlık müdürlüklerine yapacaklardır. Bakanlığa doğrudan yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

 

Bakanlığımızca 14 Temmuz 2012'de yapılan sınav için başvuru yapıp sınava katılamayan ya da başarısız olan adaşların il sağlık müdürlüklerine tekrar başvuru işlemi yapmalarına gerek olmayıp, daha sonra zamanı ve yeri duyurulacak olan sınava kayıt yaptırmaları şartıyla doğrudan sınava katılabileceklerdir.

 

Başvunı işlemleri en geç 20 Eylül 2012 günü tamamlanacak, bu tarihten sonra başvuru kabul edilmeyecektir.

 

Başvurularla ilgili değerlendirmeler il sağlık müdürlüklerinde, bir sağlık müdür yardımcısı başkanlığında kurulacak en az 3 kişilik bir komisyonca yapılacak ve tutanak altına alınacaktır.

 

Yapılan değerlendirme sonucu oluşturulacak isim listeleri 21-28 Eylül 2012 tarihleri arasında il sağlık müdürlüklerinin internet sitelerinde duyurulacaktır.

 

Adaylar bu tarihler arasında itirazlarını il müdürlüklerine yapabilecekler ve 28 Eylül 2012 günü mesai bitimi itibariyle listelere son hali verilecektir. Bakanlığa kesinlikle itiraz için başvuruda bulunulmayacaktır.

Adaylara Enfeksiyon Sterilizasyon-Dezenfeksiyon (10 saat), Meslek Bilgisi ve Klinik İşlemler (24 saat), Hasta ve Çalışan Güvenliği (2 saat). Diş Hekimliğine Giriş ve Terminoloji (4 saat). Oral Hijyen Eğilimi ve Koruyucu Diş Hekimliği (2 saat). Sistemik Hastalıklar ve İlk Yardım (4 saat) ve İletişim Becerileri (2 saat) konularında toplam 48 saat eğitim verilecektir.

 

Eğitimler mümkün olduğunca hizmetin aksamasına izin vermeyecek şekilde 29 Eylül-22 Ekim 2012 tarihleri arasında illerde sağlık müdürlüklerinin eğitim ve ağız diş sağlığı şubelerinin işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

 

Eğiıimde 8. maddede belirtilen konularda Bakanlığımız elektronik ağ sayfasında (wvvw.sb.gov.tr.) yayımlanan eğitim materyali kullanılacaktır.

 

-Bir ilde eğitime katılacak 10 kişiden az adayın bulunduğu durumlarda. ¡1 sağlık müdürlükleri islerlerse birbirleriyle yapacakları ortak bir programla eğitimi bir ilde gerçekleştirebileceklerdir.

 

 

Eğitimlere devam kesinlikle zorunludur ve hangi mazeretle olursa olsun 48 saatlik eğilimini tamamlamayanlar sınava katılamayacaklardır. Bu nedenle il tarafından yapılan eğitim programına katılamayan adayların gerekirse 19 Ekim 20Î2 gününe kadar telafi eğitimleri de tamamlanacaktır. Bu tarihten sonra kesinlikle eğitim yapılmayacak ya da adaylar herhangi bir hak talep edemeyeceklerdir.

 

Eğitimini tamamlayan adayların isim üsteleri il sağlık müdürlüklerince aşağıdaki formate uygun olarak en geç 24 Ekim 2012 günü mesai bitimine kadar Excel formatmda elektronik posta olarak cetin.bozkava,@saglik.gov.tr adresine ve resmi olarak Genel Müdürlüğümüze gönderilecektir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kadir turan 8 yıl önce

selam bişey soracam biz bu diş teknikerliyin sınavına girdik ama hala bişey yok bide taşeron olarak calışıyoruz biz bu belgeyi neden aldık buşuna mı sizden rica ediyorum bir cevap yazarmısınız

Avatar
Kezban güneş 7 yıl önce

oğlum hikmet güneşin okumasını isterdim çünkü diş labratuarında çalışmakta

Avatar
ayça 7 yıl önce

ne olur bu belgenin ne işe yarayacağını biri söylesin.

banner362

banner359