Sevgili okuyucular Ramazan’ı Şerif’in bu son gününde bu yazıyı kaleme alırken tarifi imkansız iki zıt duygunun tesiri altında kaldım… Bir tarafta hicran, ayrılış duygusu, bir tarafta vuslat duygusu…Zira otuz gündür ilahi rahmet ve mağfiretleri ile imanlı gönüllere huzur ve sükun bahşeden, samimi ve ihlaslı müminlere koca bir ömürde kazanılabilecek büyük kazançlar sağlayan rahmet, bereket, saadet, huzur kur’an ayı olan mübarek Ramazan’ın hicranı ile karşı karşıyayız.

Bir taraftan da, dünya hayatının geçici emel arzularına kanmadan, nefsin isteklerine aldanmadan, gerçek bir kulluk şuuru içinde, oruçlarını tutup, namazlarını kılarak, Ramazan’ı ; şimdiye kadar yaptıkları hatalardan vazgeçmeye ve bundan sonra İslam çerçevesi içinde hayatına çekidüzen vermeye bir başlangıç yaparak, Ramazan imtihanında başarı gösteren ve bu sebeple bayramı hak kazanmış müminlerin bayrama kavuşma sevinciyle karşı karşıyayız.

BAYRAM , bir ay boyunca kulluk şuuru içinde ibadetlerini yapan ve Yüce Allah’a daha iyi bir kul olabilmek için yarışan, imanlı gönüllerin HASAT günüdür.

BAYRAM, büyük cihat tabir edilen nefis mücadelesinden galip çıkan müminlerin rablerinden mükafat alacaları gündür.

Yüce Peygamberimiz (SAV) bu hususta şöyle buyuruyorlar:

Ramazan bayramı günü melekler yolların kenarında durarak bayram namazına gidenlere şu müjdeyi veriyorlar:

-Ey müminler topluluğu size mükafatlar,hayırlar ve bol bol nimetler verecek olan kerem ve ihsan sahibi rabbinizin huzuruna gidiniz. Zira o size geceleri (Teravihle sahurla) ihya etmenizi emretti siz yaptınız. O size gündüz oruç tutmanızı emretti siz tuttunuz. O size rabbinize itaat etmenizi emretti sizde itaat ettiniz. Öyleyse bahşişinizi, mükafatınızı alınız. Namazdan sonra bir melekte şöyle nida eder: Biliniz ey müminler şüphesiz mükafat günüdür, günahlardan kurtuluş günüdür ve ayıplardan temizlenme günüdür.

İşte bayram Allah’a hakkıyla kul olan Hazreti Muhammed (SAV) ‘e layık ümmet olan ve Ramazan’ı şereflendiren Kur’an-ı okuyup, anlayıp, ahkamına uymaya söz veren İslamiyeti maddi ve manevi azalarına hakim kılmaya çalışan gerçek müminlerin sevinç günüdür,bahşiş günüdür ve ilahi nimetlere kavuşma günüdür…

BAYRAM, sadece sevinmek değil, aynı zamanda sevindirmek günüdür…

BAYRAM, akrabaların, büyüklerin, komşuların, dostların Allah için sevilenlerin ziyaret edildiği, gönüllerin alındığı, dostlukların pekiştiği, küskünlerin barıştığı ve iman-islam kardeşliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği, ehli imanın bir birleriyle kuvvetle kenetlendiği, KARDEŞLİK, SEVGİ, BİRLİK, BERABERLİK VE YARDIMLAŞMA günüdür…

BAYRAM, sevgide, şefkatte, merhamette ve dayanışma bir vücut gibi olan müminlerin, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen acıyı, sıkıntıyı, ızdırabı hissettikleri onu iyileştirmek için seferber oldukları bu hususta tam bir merhamet ve dayanışma örneğini gösterdikleri gündür.

Bu bayramda İslam bünyesinin bir parçası oldukları için, yıllardır akla hayale gelmeyen her türlü zulüm, işkence, hakaret, öldürülme, iffet ve namuslarını kirletme vatanlarından sürünme ve insanlık dışı her türlü muameleye maruz bırakılan BOSNA-HERSEK, KEŞMİR ve yakın zamanda da ÇEÇENİSTAN’daki kardeşlerimizin ızdırabını yüreğimizde hissetmeli ve ümmet olarak bu kanayan yaraya çareler aramaya koyulmalıyız. Aksi halde bayram yapmaya hakkımız kalmaz. Çünkü vücudumuzdan parçalar kesilirken biz gülemeyiz, tedrici dahi olsa vücudumuzun organları bir bir bizden koparılırken biz sevinemeyiz…Kısaca Müslümanlar kan ağlarken bizler sevinç çığlıkları atamayız.

Ramazan’a veda edip, bayrama kavuşurken Allah’ın neden Müslümanlara va’dettiği yardımını askıya aldığını düşünmeliyiz. Bizler gerçek mümin olursak Allah’ın nusreti, yardımı muhakkaktır. Gelin ey müminler iyi Müslüman olmaya söz verelim. Sadece Ramazan Müslümanı olmayalım. Ramazan bitti diye alıştığımız güzel hasletlerimizi terk etmeyelim. Kulluğumuzu, teslimiyetimizi namaz ve niyazımızı bitirmeyelim. Müslümanlığın geçici bir zaman için giyilen mevsimlik bir elbise olmadığını artık anlayalım.

En güzel temennilerle bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek Ramazan bayramlarını tebrik eder, bayramın Müslümanların ızdıraplardan, zulümlerden, nefis ve şeytana esir olmaktan kurtulmaya ve yüce mevlaya tam bir teslimiyete vesile olmasını diler, selam ve saygılarımı sunarım.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362