04 Temmuz Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece Şaban ayının 15.gecesi olan Mübarek BERAT gecesidir.

BERAT veya BERAET sözlük yönüyle, azat Olmak, arınmak, suçtan, hastalıktan
ve günahtan kurtuluş manalarına gelmektedir. Bu mübarek gecede yaratılmışların
en üstünü olarak yaratılan insanın, bilhassa insanlığın en mükemmeli olma durumunda
olan Müslüman’ın yapacağı bazı güzel işler ve samimiyetle kulluğunu ilan ettiğini
gösteren ihlaslı ibadet, TEVBE, İSTİĞFAR ve DUALAR sayesinde günahlardan, suçtan,
ceza'dan, sıkıntılardan, olumsuzluklardan, huzursuzluktan, buhranlardan ve neticede CEHENNEM 'den kurtulabilecekleri kuvvetle ümit edilmektedir. Bunun için bu gece BERAT adını almıştır.

Sonsuz merhamet sahibi olan Yüce Allah, sevdiği ve yüce şereflerle şereflendirdiği kulunu başıboş bırakmamıştır. Yüce ALLAH (CC) insan1ığın imdadına gönderdiği 124 bin Peygamber, kitaplar ve sayısız yol gösterici mürşitler, mücedditler, müçtehitler ve alimlerle insanı dünya ve Ahrette saadet ve huzura sevk etmeyi gaye edinmiştir. İşte yolunu şaşıran ve Hak' tan ayrılan insanların kendisine gelmesi için sayısız fırsatların yanında bu mübarek gün ve geceleri özellikle bir CAN simidi olarak kulunun önüne koymuştur.

Bize düşen tek şey, kendi kendimizi her zaman bilhassa bu gecelerde hesaba çekmek olacaktır. Ben "Ümmetlerin en hayırlısı olarak" gönderilen bir şerefli ümmet olmam cihetiyle görevimi tam bilmektemiyim? … Yüce dinimin benim faydam için emrettiği emirlere veya yasaklara karşı durumum nedir? Beni çok seven Rabbimi ve onun sevgili habibini gerçekten seviyormuyum? Diye kendimizi ciddi bir hesaba çekmeliyiz.. Bu gece de BERAT alıp, suçtan ve cezadan kurtulmak istiyorsak, bizi perişan edip, dünyamızı dahi Cehennemi bir hayata çeviren İslam dışı, ahlak dışı her şeyi, her olumsuzluğu terkeketmeliyiz. Bu iş için de en uygun Ortam’ın bu gibi gün ve geceler olduğunu bilmeliyiz.

Zira BERAT gecesi Allah' ın rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol tecelli ettiği bir gecedir.

Sevgili peygemberimiz (SAV) hadisi. şeritlerinda şöyle buyuruyorlar :

"Şaban ayının 15' inci gecesi oldumu, onu ibadet ve taatla geçirin, gündüzün de oruç, tutun. Zira A1lah-u Teala, o gecenin gurup vakti dünya semasına rahmetle tecelli eder ve şöyle buyurur : "Yok mu istiğfar eden, günahlarının bağışlanmasını isteyen onu mağfiret edeyim. Yok mu maddi-ma’nevi hastalığa mübtela olan ona afiyet bahşedeyim. Yok mu tevbe eden, tevbesini kabul edeyim. Yok mu şunu
isteyen, bunu isteyen" diyerek ta sabaha kadar devam eder."

Başka bir hadis-i şerif'te ise şöyle buyrulmaktadır :

‘’ Allah-u Azimuşşam Şaban ayının yarısı gecesinde dünya semasına lütufla tecelli edip Beni Kelp kabilesinin koyunlarındaki kılların sayısından daha çok kimsenin günahlarını mağfiret eder.’’

Yani bu gece’de yapılacak samimi ve şartlarına haiz nasuh bir TEVBE; günahlar ne kadar çok olursa olsun kulun beratına sebep olabilir. Yeterki samimi olarak sağnak sağnak yağan rahmete, mağfirete koşalım…
Kusurlarımızı itiraf ederek rabbimizin sonsuz RAHMETİNE ehil olmaya çalışalım…

Yalnız mühim bir nokta vardır ki, bu kıymetli vakitleri, gaflet içinde geçirenler bu bolluktan, bu karlı ticaretten nasiplerini alamazlar.

Çeşme durmadan aksa bile bardak kendi kendine dolmayacağı gibi, ilahi feyiz ve bereketler ne kadar bol yağarsa yağsın biz gönlümüzü açmasak, onlardan istifade edemeyiz.

Yüce peygamberimiz, bu gece de bile tevbe etmeyip günah ve hatalarına devam edenlerin, bilhassa şu kimselerin BERAT Gecesi’nin rahmet sağanağından istifade edemeyeceğini haber vermiştir.

a)Müslümanlara karşı devamlı kin ve düşmanlık taşıyanlar.
b)Ana ve babasına isyan edenler
c)Başkalarına zulüm ve haksızlık edenler.
d)Hayat ve ihtişamlarıyla mağrur olup, kulluğunu unutanlar.
e)İçkiye devam edenler.
f)Faiz ve zinaya ısrarla devam edenler…

Bu mübarek BERAT KANDİLİ’nin cümlemizin ve alem-i İslamın mağfiretine, iki cihan saadetine, günahlardan, cezadan ve cehennem azabından BERAT etmemize vesile olmasını dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362