Ramazan Ayına Kavuşurken-4

Yüce Allah (c.c.) tarafından mahlukatın en şereflisi olarak yaratılan insan, hem maddi hem de manevi yönden hiçbir varlığa verilmemiş nimetlerle nimetlenmiştir. Maddi yönden en güzel suret, endam ve azalar insan’a verildiği gibi akıl, idrak, hafıza muhabbet ve yüce yaratıcıya muhatap olma gibi manevi özellikler de insana ihsan edilmiştir.

Bütün müspet ilimlerin şahadetiyle kainatta ne derece mükemmel bir nizam ve intizam olduğu ortadadır. Bütün ilimler gayet manalı ve hikmetli yazılmış, kainat kitabını okuyan ve onu açıklayan birer müfessir ve şarih hükmündedirler.

Bu kadar mükemmel bir kainatı yaratan Allah bu harika kainattaki sırları ve incelikleri anlayacak, idrak edecek, niçin yaratılmış olduklarını keşfedecek gayet mükemmel bir varlık olan şuur sahibi insanı da yaratmış ve onu bir aziz misafir olarak bu dünyaya göndermiştir.İşte Yüce Allah kainatı gayet mükemmel yarattığı ve bu kainata gönderdiği insan gibi bir varlığa yön verecek, ona dünya ve ahireti cennete çevirecek mükemmel bir nizam olan İslamiyeti göndermiştir.

Bizi bizden daha iyi bilen yüce yaratıcımızın bizim faydamız için son peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.) ile gönderdiği yüce İslam dininin bir esası da Ramazan ayında tuttuğumuz oruçtur.

Ramazan ayının ve içinde tuttuğumuz oruç ibadetinin biz Müslümanlara sağladığı tarif edilemez faydaları ve hikmetleri vardır.

Gerçi biz Müslümanlar Ramazan ayına Allah (c.c.) değer verdiği için değer veririz.

Orucu da sırf bizi yaratan ve bizim menfaat ve zararlarımızı bizden daha iyi bilen Allah (c.c.) emrettiği için tutarız.

Yalnız yüce dinimizin ulviyetini anlamak, tatbik edildiği zaman dünyayı ve ahireti cennete çevirebilecek özellikle olduğunu daha iyi kavramak, anlatmak ve zaifleri teşvik etmek için yüce yaratıcının emir ve yasaklarındaki hikmet ve faydaları bilmek güzel bir şeydir.

Alem-i İslam olarak idrak etmiş olduğumuz mübarek Ramazan ayını iyi değerlendirmek ve tuttuğumuz orucu mükemmel bir oruca çevirmek için bilmemizde fayda muhafaza ettiğim Ramazan orucunun hikmetlerinden bir kaçını açıklamak istiyorum.

Gelecek yazımızda Ramazan ayından alacağımız dersler ve bu ayın hikmetlerini açıklayacağız.

Orucun Farz Oluşundaki Hikmetler-1

Yüce mevlamızın her emrinde biz Müslümanlar için pek büyük faydalar ve çok ehemmiyetli menfaatler vardır.

Biz bunların bazılarını açıkça görür biliriz. Fakat bilmediklerimiz bildiklerimizden çoktur. Bunları imanımızla duyar hissederiz.

Kulun vazifesi :Efendisinin emrini tutmak, nehyinden kaçmaktır. İhlas, samimiyet de budur. Yani biz, ibadetler olsun diğer ilahi emirler veya yasaklar olsun, Allah öyle emrettiği, öyle istediği için kabul eder ve uygularız.

İlahi emir ve yasakların hikmetlerini bilmek ve bildirmek zaifleri teşvik içindir.

O husustaki ilahi mesajın ne derece mükemmel, faydalı, ilmi ve aklı olduğunu gösterip, teslimiyeti artırmak içindir.

Biz de bu düşünce ve niyetle, ilmi ile amil bazı İslam Alimlerinin beyanlarına dayanarak orucun farz kılınışındaki bazı hikmetleri izah etmeye çalışacağız.

1) Oruç sebebi ile az yiyip içmek ve her türlü nefsani arzulardan uzak kalmak, insan bünyesindeki hayvani kuvvetleri zayıflatır, ihlas nurunu artırır ve ruhu takviye eder.

Kul bu haliyle artık melekleşir.Rabbi’nin yüce sıfatlarından feyiz alır. Nur ve feyiz ile beslenerek manevi gıdalardan lezzet alır.

Bir fabrikaya benzeyen insan vücudunda çeşitli cihaz ve duygular var. Her bir cihaz ve duygunun da hususi görev ve ibadetleri vardır.

Yıl boyunca istirahat etmeden hep mideye hizmet için seferber edilen bu cihazlara belli bir zaman istirahat verilmese, bunlara asıl vazifeleri ve ibadetleri unutturulmuş olur. Nefis bütün bu cihazları hep kendisi ile meşgul eder, tahakkümü altında bırakır.

Ondandır ki, eskiden beri çok ehl-i velayet, tekamül için riyazete yani az yemek ve içmeye kendilerini alıştırmışlardır.

Devam edecek...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat 7 yıl önce

zenginlere deyin zekat versinler zekat.siirtte bir sürü fakir var.

banner359

banner362