Şu Kâinatın Yüce Yaratıcısı, Kâinatı türlü türlü sanat ve zinetlerIe süslendirerek, şuur sahibi mahlûkatını seyir, tenezzüh ve imtihan için ona idhal etmiştir. Akılları hayretlere bırakacak bir şekilde her tarafta, zerreden ta yıldızlara, semavata ve galaksilere kadar eser ve sanatlarını teşhir ederek, kendisini şuur sahiplerine tanıttıran ve sayısız nimetlerle kendisini sevdiren şanı Yüce Allah (cc); elbette onlardan isteğinin ne olduğunu bildirmek için ELÇILER yani PEYGAMBERLER gönderecektir. Evet nasıl GUNEŞ' in ışık vermemesi düşünülemiyorsa, yüce Allah' ında kendi ilahlığını, büyüklüğünü ve istediklerini bildiren ve yayan Peygamberleri göndermemesi düşünülemez.

Allah'ü Teâlâ, varlıkların en şereflisi olan insanlar içinden, onların en eşref ve en mümtaz olanlarını Peygamber olarak seçmiş ve kendilerine, davaları'nın ispatı için de ayrı ayrı Mu'cizeler ver­miştir. Işte bütün Resullerin seyyidi , bütün Enbiyanın İmamı, bütün mahlukatın ekmeli, bütün mürşitlerin sultanı olan Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'de hiç bir Peygambere nasip olmayan Mİ 'RA C mucizesi ile şereflenmiştir.

Mİ 'RAC NE DEMEKTİR

Lügat manası itibariyle Miraç yukarı çıkmak, yükselmek... Merdiven ve asansör demektir. Istılah yani İslami terim itibari ile de MİRAC : Peygamberimiz Hz..Muhammed (S.A.V) efendimizin, Cenab-ı Hakkın huzuruna ruhen, cismen, halen çıkması mucizesidir ki, onun en büyük mucizelerinden birisidir. Mİ’RAC: Kainat Kitabının bütün sayfalarını görüp ve göstermek için sonsuz kudret sahibi ve her şeyin dizginini elinde bulunduran Kainat Sultanı Yüce Allah'ın, en büyük Peygamberi olan Hz. Muhammed’in Peygamberliğini ispat ve Onu yüceltmek için, sonsuz kudretiyle onu, bütün Kainatın fevkine çıkarması, yedi semavatı gezdirmesi, oralardaki harika âlemleri ona göstermesi ve Kainatın yaratıcısı Unvanı cihetiyle O Yüce Peygamberi ile umumi, külli ve ulvi bir sohbetidir.

Mİ'RAC'IN HİKMETLERİ

Bütün Kainatı yaratan ve koyduğu kanunlarla umum kainatı muntazam bir ordu gibi idare eden kudreti ve ilmi her şeyi kuşatmış Yüce Allah (cc), tabiat aleminde kendisinin koyduğu kanunların faaliyetlerini bu gecenin mübarek bir anında durduruyor, zaman ve mekan gibi mesafe ölçülerini kaldırıyor. Böylece kendi mutlak kudretiyle bu büyük Mi 'rac mucizesini gerçekleştiriyor. Şanı Yüce büyük yaratıcı Sema tabakasında gösterdiği Rububiyet eserlerini birer birer en mümtaz kulu, olan Hz.Muhammed' (S.A.V.)'e göstermek için, ayrıca O zatı bütün İlahi tecellilere mazhar, bütün Kainat tabakalarına NAZIR ve kendi istek, emir ve yasaklarının DELLAL’ı, Tercümanı yapmak için; yeri, göğü, bütün mahlukatı hatta Cennet ve içindekileri dahi yüzü suyu hürmetine yarattığı Sevgili Peygamberini mahiyeti bizce bilinemeyen Burak'a veya REFREF’e bindirip, şimşek gibi semavatı seyrettirdi... AY gibi Onu menzilden menzil'e, daireden daireye gezdirerek Ona Rububiyetini. Büyüklüğünü seyrettirdi. O dairelerin semavatında makamları bulunan ve kardeşleri olan enbiyayı birer birer göstererek, O' nu ta Kab-ı kavseyn makamına çıkarmış, kelamına ve ru'ye­tine mazhar kılmıştır.

Demek Mi 'racın en büyük hikmeti Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) in büyüklüğü ve Allah katında değeri nispetinde bir mucize ile taltif edilmesi ve her yerde hazır, mekandan münezzeh olan, Allah’u Talanın Dünya aleminin dışındaki alemlerde mevcut olan kudret ve azametine delalet eden ayetlerin, harikaların görülmesi ve göstermesidir. 

Mirac’ın hikmet ve hakikatını bir misal ile açıklamaya çalışalım.

Nasıl ki ilim, kemal ve marifet sahibi büyük bir zat her sayfasında yüz kitap kadar hakikatler, her satırında yüz sayfa kadar latif manalar, her bir kelimesinde yüz satır kadar ince nükteler, her harfinde yüz kelime kadar manalar bulunan harika bir kitap yazsa. Elbette böyle bitmez bir hazineyi kapalı bırakıp abes etmez. Her halde O kitabı bazılarına ders verecektir. Ta o kıymettar Kitap manasız kalıp, beyhude olmasın, O kitabın gizli güzellikleri ortaya çıksın ve manevi güzelliği görünsün. Böyle harika bir kitabın anlaşılması için o kitabın müellifi, o acip kitabın bütün manalarını ve hakikatlerini anlayacak ve ders verecek birisini, en birinci sayfadan ta sonuna kadar üstünde ders vere vere geçirecektir.

Aynen öyle de: Sonsuz ilim ve hikmet sahibi Yüce Allah (cc), ilmini, sanatını, hikmetini ve Rububiyetini göstermek için, sadece bir sayfası Dünya olan şu koca kainatı çok hikmetli ve manidar bir büyük kitap tarzında yazmıştır.

Bu kitabı yazan elbette onu bildirecektir. Hem O kitabın tü­münü, en külli şuurlu, en mümtaz kabiliyetli bir ferde ders verecektir. Bütün o sayfaları ona gösterip, okutacaktır. İşte bu hikmet içindir ki, Allah (cc) Habibini Kainat kitabının birinci sayfası olan Dünyadan tut, diğer sayfaları hükmündeki semavat aleminde, Cennet aleminde ve Allah'ın bildiği diğer manevi alemlerde gezdirmiş, o sayfaları ona göstermiş, ve ona okutmuştur.. O da okuduğu_ve gördüğünü insanlara bildirmek suretiyle, o mümtaz kitabın anlaşılmasını sağlamıştır...

Mi'rac mucizesinin Mekke'den Mescid-i Aksaya kadar olan bölümünü be yan eden "Kulu Muhammed' i bir gece Mescid-i Haram' dan dan, kendisine kudret ve azametimize delalet eden ayetlerimizden bazısını göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid'i Aksaya götüren Allah'ın şamı Yücedir. Doğrusu O. işitir ve görür" (İsra Suresi ayet 1 ) Ayeti Kerimesi ile Mescid-i Aksadan Semavata olan Mirac sefahatini anlatan Necm Suresinin 6-18 ayetleri bu hikmeti beyan etmektedir.

Mİ'RAC MUCİZESİNİ İLİM TEYİD EDİYOR

Astronomi ilmi ile sabittir ki, Dünya gibi ekvator çapı 12.156.176 km ve yüzeyi 510.101.000 km2 olan ağır bir cisim, Güneş çevresindeki hareketiyle saatte 107.219 km hızla dönmektedir Başka bir deyişle 25 bin senelik mesafeyi bir senede almaktadır. Acaba şu muntazam hareketi ona yaptıran ve bir sapan taşı gibi onu döndüren bir kudretli zat; bir insanı arşa getiremez mi?

"GÜNEŞİN ÇEKİMİ" denilen bir ilahi kanun ile Mevlevi gibi etrafında pek ağır olan Dünyanın cismini gezdiren bir hikmet; Rahman'ın rahmet cazibesi ve EZELI GUNEŞ. Olan Allah'ın muhabbeti ile Hz.Mu­hammed (S.A.V.) gibi latif bir cisme sahip bir insanı, berk gibi göklere ve arşa çıkaramaz mı? elbette çıkarabilir ve çıkarmıştır...

Mübarek Mirac kandilinin cümlemizin ve tüm İslam aleminin fert ve toplum olarak maddi ve manevi sahada yükselmemize, ilerlememize vesile olmasını temenni eder, bu gecenin kahramanını Yüce Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV)'e gerçek ümmet olarak, onu her hususta örnek alan, onu seven, onun davasını anlayıp yaşayan ve yaşatan olmamızı dilerim. Ayrıca Mü’minlerin bir nevi Miracı olan bu gecenin hediyesi olarak biz Ümmet-i Muhammede bahşedilen NAMAZ’ı emredildiği şekilde kılmamız gerektiğini ifade eder, 05 Haziran 2013 Çarşamba’yı 06 Haziran’a Bağlayan Gece, Müftülüğüzce, Hacı Abdulhakim Sancak Çarşı Camiinde Akşam Namazından yarım saat sonra Okunacak Mevlid-İ Şerif Vaaz ve Yapılacak olan Hatim Dualarına tüm halkımızı bekler, kandilinizi tebrik ederim…
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MUHTEREM HOCAM KALEMİN MUREKKEBİ KURUMASIN 5 yıl önce

sayın hocam selis ve yalın kalemine sağlık allah siirt'i kalemsız bırakmasın ilim irfan ve islam kültürü yaşayan yaşatan öğrenen öğreten hizmet ordulardan eksik etmesin dünyevi agaraz ve geçiçi yarar uğruna değil rızai bari gaye ederek islam toplumuna samimiyyetle hizmet eden dirayetli şuurlu nesiller yetiştirmeyi ihsan eylesin.......

Avatar
adil 5 yıl önce

allah sana adil yolu nasip etsin

banner359

banner362