Şu Kainatın Yüce Yaratıcısı, Kainatı türlü türlü sanat ve zinetlerIe süslendirerek, şuur sahibi mahlukatını seyir, tenezzüh ve imtihan için ona idhal etmiştir. Akılları hayretlere bırakacak bir şekilde her tarafta, zerreden ta yıldızlara, semavata ve galaksi­lere kadar eser ve sanatlarını teşhir ederek, kendisini şuur sahip­lerine tanıttıran ve sayısız nimetlerle kendisini sevdiren şanı Yüce Allah (cc); elbette onlardan isteğinin ne olduğunu bildirmek için ELÇILER yani PEYGAMBERLER gönderecektir. Evet nasıl GUNEŞ' in ışık vermemesi düşünülemiyorsa, yüce Allah' ın da kendi ilahlığını, büyük­lüğünü ve istediklerini bildiren ve yayan Peygamberleri göndermemesi düşünülemez.

Allah'ü Teala, varlıkların en şereflisi olan insanlar içinden, onların en eşref ve en mümtaz olanlarını Peygamber olarak seçmiş ve kendilerine, davaları'nın ispatı için de ayrı ayrı Mu'cizeler ver­miştir. Işte bütün Resullerin seyyidi , bütün Enbiyanın İmamı, bütün mahlukatın ekmeli, bütün mürşitlerin sultanı olan Yüce Peygamberi­miz Hz.Muhammed (SAV)'de hiç bir Peygambere nasip olmayan Mİ 'RA C mucizesi ile şereflenmiştir.

Mİ 'RAC NE DEMEKTİR

Lügat manası itibariyle Miraç yukarı çıkmak, yükselmek, mer­diven ve asansör demektir. Istılah yani İslami terim itibari ile deMİRAC : Peygamberimiz Hz..Muhammed (S.A.V)’ın, Cenab-ı Hakkın huzuruna ruhen, cismen, halen çıkması mucizesidir ki, onun en büyük mucizelerinden birisidir. Mİ'RAC : Kainat Kitabının bütün sayfalarını görüp ve göstermek için sonsuz kudret sahibi ve her şeyin dizginini elinde bulunduran Kainat Sultanı Yüce Allah'ın, en büyük Peygamberi olan Hz.Muhammed’in Peygamberliğini ispat ve Onu yüceltmek için, sonsuz kudretiyle onu, bütün Kainatın fevkine çıkarması, yedi semavatı gezdirmesi, oralar­daki harika alemleri ona göstermesi ve Kainatın yaratıcısı unvanı cihetiyle O Yüce Peygamberi ile umumi, külli ve ulvi bir sohbetidir.

Mİ'RAC'IN HİKMETLERİ

Bütün Kainatı yaratan ve koyduğu kanunlarla umum kainatı mun­tazam bir ordu gibi idare eden kudreti ve ilmi her şeyi kuşatmış Yüce Allah (cc), tabiat aleminde kendisinin koyduğu kanunların faaliyetlerini bu gecenin mübarek bir anında durduruyor, zaman ve mekan gibi mesafe ölçülerini kaldırıyor. Böylece kendi mutlak kudretiyle bu büyük Mi 'rac mucizesini gerçekleştiriyor. Şanı Yüce büyük yaratıcı Sema tabakasında gösterdiği Rububiyet eserlerini birer birer en mümtaz kulu,olan Hz.Muhammed' (S.A.V.)'e göstermek için, ayrıca O zatı bütün İlahi tecellilere mazhar, bütün Kainat tabaka­larına NAZIR ve kendi istek, emir ve yasaklarının DELLAL’ı Tercümanı yapmak için; yeri,göğü, bütün mahlukatı hatta Cennet ve içindekileri dahi, yüzü suyu hürmetine yarattığı Sevgili Peygamberini mahiyeti bizce bilinemeyen Burak'a veya REFREF’e bindirip, şimşek gibi semavatı seyrettirdi... AY gibi Onu menzilden menzil'e,daireden daireye gezdirerek, Ona Rububiyetini. büyüklüğünü seyrettirdi. O dairelerin semavatında makamları bulunan ve kardeşleri olan enbiyayı birer birer göstererek O' nu ta Kab-ı kavseyn makamına çıkarmış, kelamına ve ru'ye­tine mazhar kılmıştır.

Demek Mi 'racın en büyük hikmeti Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) in büyüklüğü ve Allah katında değeri nispetinde bir mucize ile taltif edilmesi ve her yerde hazır, mekandan münezzeh olan, Allah’u Talanın Dünya aleminin dışındaki alemlerde mevcut olan kudret ve azametine delalet eden ayetlerin, harikaların görülmesi ve göstermesidir.

Mirac’ın hikmet ve hakikatını bir misal ile açıklamaya çalışalım.

Nasıl ki ilim, kemal ve marifet sahibi büyük bir zat her say­fasında yüz kitap kadar hakikatler, her satırında yüz sayfa kadar latif manalar, her bir kelimesinde yüz satır kadar ince nükteler, her harfinde yüz kelime kadar manalar bulunan harika bir kitap yazsa, elbette böyle bitmez bir hazineyi kapalı bırakıp abes etmez. Her halde O kitabı bazılarına ders verecektir. Ta o kıymettar Kitap manasız kalıp, beyhude olmasın, O kitabın gizli güzellikleri ortaya çıksın ve manevi güzelliği görünsün. Böyle harika bir ki­tabın anlaşılması için o kitabın müellifi, o acip kitabın bütün manalarını ve hakikatlerini anlayacak ve ders verecek birisini, en birinci sayfadan ta sonuna kadar üstünde ders vere vere geçi­recektir.

Aynen öyle de : Sonsuz ilim ve hikmet sahibi Yüce Allah (cc), ilmini, sanatını, hikmetini ve Rububiyetini göstermek için, sadece bir sayfası Dünya olan şu koca kainatı çok hikmetli ve manidar bir büyük kitap tarzında yazmıştır.

Bu kitabı yazan elbette onu bildirecektir. Hem O kitabın tü­münü, en külli şuurlu, en mümtaz kabiliyetli bir ferde ders vere­cektir. Bütün o sayfaları ona gösterip, okutacaktır. İşte bu hik­met içindir ki, Allah (cc) Habibini Kainat kitabının birinci say­fası olan Dünyadan tut, diğer sayfaları hükmündeki semavat ale­minde, Cennet aleminde ve Allah'ın bildiği diğer manevi alemlerde gezdirmiş, o sayfaları ona göstermiş, ve ona okutmuştur.. O da okuduğu_ve gördüğünü insanlara bildirmek suretiyle, o mümtaz ki­tabın anlaşılmasını sağlamıştır...

Mi'rac mucizesinin Mekke'den Mescid-i Aksaya kadar olan bö­lümünü beyan eden "Kulu Muhammed' i bir gece Mescid-i Haram' dan, kendisine kudret ve azametimize delalet eden ayetlerimizden ba­zısını göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid'i Aksaya götüren Allah'ın şamı Yücedir. Doğrusu O. işitir ve görür" (İsra Suresi ayet 1 ) Ayeti Kerimesi ile Mescid-i Aksadan Semavata olan Mirac sefahatini anlatan Necm Suresinin 6-18 ayetleri bu hik­meti beyan etmektedir.

Mİ'RAC MUCİZESİNİ İLİM TEYİD EDİYOR

Astronomi ilmi ile sabittir ki, Dünya gibi ekvator çapı 12.156.176 km ve yüzeyi 510.101.000 km2 olan ağır bir cisim, Güneş çevresindeki hareketiyle saatte 107.219 km hızla dönmektedir Başka bir deyişle 25 bin senelik mesafeyi bir senede almaktadır. Acaba şu muntazam hareketi ona yaptıran ve bir sapan taşı gibi onu döndüren bir kudretli zat; bir insanı arşa getiremez mi?

"GÜNEŞİN ÇEKİMİ" denilen bir ilahi kanun ile Mevlevi gibi etra­fında pek ağır olan Dünyanın cismini gezdiren bir hikmet; Rahman'ın rahmet cazibesi ve EZELI GÜNEŞ .olan Allah'ın muhabbeti ile Hz.Mu­hammed (S.A.V.) gibi latif bir cisme sahip bir insanı, berk gibi göklere ve arşa çıkaramaz mı? elbette çıkarabilir ve çıkarmıştır...

Mübarek Mirac kandilinin cümlemizin ve tüm İslam aleminin fert ve toplum olarak maddi ve manevi sahada yükselmemize, iler­lememize vesile olmasını temenni eder, bu gecenin kahramanını Yüce Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV)'e gerçek ümmet olarak, onu her hu­susta örnek alan, onu seven, onun davasını anlayıp yaşayan ve ya­şatan olmamızı dilerim. Ayrıca Mü’minlerin bir nevi Miracı olan bu gecenin hediyesi olarak biz Ümmet-i Muhammede bahşedilen NAMAZ’ı emredildiği şekilde kılmamız gerektiğini ifade eder, kandilinizi tebrik ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafakaraman 7 yıl önce

mübarek mîraç kadlini,receb ayının 27.gecesi'ne tevafuk eder....peygamber efendimiz(s.a.v.)'i yanına da'vet eden yüce yaradıcımız,resülullahı zorda olduğu durumundan kurtardı...o'na(a.s.)bir rahatlık sağladı,destek verdi...hicretten bir buçuk yıl önce,meydana gelen bu büyük mûcizeyle islama da'vet yolunda rahat bir nefes alan efendimiz(s.a.v.),büyük bir moralle mekke'ye döndü...mîraç'tan getirdiği hediyeler,beş vakit namaz,bakara süresinin son iki ayeti kerimesi,şirk koşmayanların affedileceği,cennete gireceği ve on emir olmak üzere müslümanları rahatlatan,müşrikleri ve kâfirleri endişelendiren ve dehşete düşüren müjdeler getirmişlerdir...allah teala,bizleri mü'minin mîracı olan namazla süslenmeyi,yükselmeyi ve de şereflenmeyi bizlere nasibü müyesser eylesin!...bizlerden razı ve de memnun olsun...bu duygu ve düşüncelerle isra ve de mîrac kandilinizi en içten ve samimi duygularımla tebrik ederim...hayırlara,huzura,barışa ve de esenliğe vesîle olmasını yüce mevla'dan temenni ederim...

banner359

banner362