8 Mayıs 2015 tarihinde, Mersin Üniversitesinde bir Yörük çalıştayı olmuştu. Bir gün boyunca süren, ilgili kurum, kuruluş ve Yörük temsilcilerinin katıldığı o çalışma Güneydoğum Derneği tarafından organize edilmiş, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi çalışmaya destek vermişti.

Üç kurumun işbirliğiyle gerçekleşen Yörük çalıştayının geriye dönük ilginç bir gelişme ve oluşum süreci vardı. Biz dernek olarak Güneydoğu’da uzunca bir süre göçerleri işlemiştik, onların sorunlarına çözüm önerileri getirmiş, onlarla ilgili kanunda düzenleme önerisinde bulunmuştuk. Sonrasında Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan, göçerlere kışlak yapılması projesi başlatılmıştı. Projenin halen takipçisiyiz.

Benim ortaokul müdürüm Mehmet Şahin bu çalışmalardan haberdardı. Toros Yörüklerinin de benzer sorunları olduğunu, bu çalışmaları Yörükler için de yapmamızı önermişti. Başka Yörüklerden de benzer talepler alınca biz de konuya eğilmeye karar vermiştik. Aslında ben de Torosların tepesinde olmasa da eteklerinde yetişmiş bir insandım.

Yörüklerle ilgili düşünce ve çalışma planımızı kendi arkadaşlarımızla aramızda değerlendirdikten sonra, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a bizzat giderek anlatmış, böyle bir çalışmayı desteklemelerini istemiştim. Sayın Kocamaz konuya sıcak baktı ancak yol alabilmemiz epeyce zaman aldı. Kendisiyle görüşmemiz esnasında üniversiteyi de çalışmaya davet edelim düşüncesi ortak düşüncemiz oldu. Ve davetimizle üniversite de bu çalışmaya katıldı. İlk etapta Mersin’de geniş katılımlı bir çalışma yaptık. Böyle bir çalışma Yörükler için ilkti. Daha önce sorunlarının bu kadar geniş kapsamda konuşulduğu başka bir toplantı olmadığını bizzat kendileri dile getirmişti.

Üniversite Rektörü Sayın Ahmet Çamsarı, o gün o toplantıdaki açış konuşmasında üniversite olarak bir Yörük Enstitüsü kurmalarının gerekliliğine vurgu yapmıştı. Bu anlamda elinden gelen desteği vereceğini, Yörük sorunlarının bilimsel çevrelerde ele alınmasına ihtiyaç olduğunu belirtmiş, üniversitede Yörük Enstitüsü kurulması için çalışma başlatacağını söylemişti. İşte Sayın Rektörün, 8 Mayıs 2015 günü, Mersin Üniversitesinde gerçekleştirmiş olduğumuz Yörük çalıştayımızdaki konuşmasında sözünü verdiği o bölümün, yaklaşık bir buçuk yıl sonra kurulduğu haberlerini gördüm ve mutlu oldum. Kurulmasında bizim de katkımız olduğuna inandığım Yörük Araştırmaları Merkezi’nin Mersin Üniversitesine hayırlı olmasını diliyorum. Böyle bir bölümün göçerler için Harran Üniversitesinde de olması gerektiğini düşünüyorum.

Mersin Üniversitesindeki ilk çalıştayımızdan sonra başka çalışmalarımız da oldu. O çalışmaların tümü derlenerek YÖRÜKLER adlı kitabımızı yayınladık. Kendi imkanlırımızla, arkadaşlarımızın katkısıyla yayınlamış olduğumuz bu kitap, alanında tektir ve Yörüklerin her türlü sorunlarının ve çözüm önerilerinin derlendiği zengin bir kaynaktır.

Mersin Üniversitsinde kurulmuş bulunan Yörük Araştırmaları Merkezi’nin, toplumsal sorunlar ve bilimsel çevreler yan yana olması arzusuyla, önemli araştırmalar yapması, kaybolmaya yüz tutmuş bulunan Yörük kültürünü canlandırması, Yörüklerin sorunlarına çözümcü yaklaşımlar araması dileğiyle başarılı olmasını temenni ediyorum. Buna vesile olmamızdan dolayı da mutluluk duyuyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359