GÜNCEL Haberleri Tümü
banner345

Mehmet Efe, Öğretmenlerini Yine Unutmadı

Siirt Üniversitesi (SÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Genel Sekreteri Mehmet Efe, Öğretmenler Günü nedeniyle emekli öğretmenlere yemek verdi. Yemekte konuşan Efe, emekli öğretmenlerin onuruna verdiği yemeği geleneksel hale getirdiğini ve bu yıl üçüncüsünü düzenleyerek bu mutluluğunu paylaştığını söyledi.

Hepimizi büyük emeklerle ve fedakarlıklarla yetiştiren öğretmenlerimize saygı, öğretmenlerimize vefa ile ilgili yıllardır Hz. Ali (R.A)'nin "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" vecizesini söylediğini belirten Efe, "Bence, bir talebenin hocasına hürmetini en güzel ifade eden yaklaşım İbrahim Hakkı Hazretleri'nin İsmail Fakirullah Hazretleri hocasına sergilediği yaklaşımdır. 'Doğan ilk güneş Hocamın baş ucuna konmadıktan sonra o güneşi neyleyeyim!' sözü,felsefi derinliği de olan müthiş bir yaklaşımın ve öğretmenine saygı konusundaki asil duruşunun ifadesi olmuştur. Bunu sadece sözden ibaret bırakmayıp "Işık Hadisesi" yle esere dönüştürmesi O'nun bu konudaki farklılığının başka bir simgesi olmuştur " dedi.

Gerek öğretmene saygı temasının, Siirt-Tillo'dan yükselmiş bu değerler temelinde, gerekse anne sevgisinin, yine Siirt-Ziyaret'ten yükselmiş Veysel-Karani Hz.'nin anne sevgisi temelinde; dini dili,ırkı,cinsiyeti ne olursa olsun bütün dünya insanlarıyla paylaşılabilecek evrensel boyutları olduğunu ve bunları evrensel bir dille, ulusal ve uluslararası boyutlar da katarak, profesyonel bir formatta, tüm kamuoyuyla birlikte, düzeyli bir festival düzeyinde işlenerek tüm insanlıkla her sene daha da geliştirilebilecek etkinliklerle işlenebileceğini ve tüm insanlıkla paylaşılabileceğini, kutlanabileceğini yıllardır söylediğini belirten Efe, "Çünkü herkes ya öğretmendir, ya da öğrenci olmuştur; ya annedir, ya da çocuk olmuştur." dedi.

Üç yıl önce 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde ilkokulda okuduğu zamandaki tüm öğretmenleriyle yine bu mekanda buluştuğunu ve değerli emeklerinden dolayı minnettarlığını küçük bir teşekkürle ifade etme şansını yakaladığına da vurgu yapan Efe, "Yine geçen sene, ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerimi davet etmiş, değerli basın mensuplarıyla birlikte bu özel günlerini kutlamıştık. Bu sene de çok şükür, protokolden, bürokrasiden, sivil toplum kuruluşu başkanlarından ve basın mensuplarından oluşan 30 değerli davetliyle beraber yine büyük çoğunluğu emekli 30 kadar öğretmenimizin (Hayrettin Sürücü, Fikret Eteker, Selim Güldoğan, Neşet Eteker, Nedim Erkurt, Nezir Tez, Sururi Demir, Vahdettin Ecevit, İzzettin İçin, Ramazan Kızılkan, Hifzullah Eren, Sabahattin Marakçı, Hasan Yel, Emin Topçu, Tekin Dülek, Saim Genç, Raci Kılıçer, Cahit Demir, Misbah-ul Münir Fakirullahoğlu, Şükrü Erden gibi) öğretmenler gününü kutluyoruz ve bu da bizleri çok mutlu ediyor. Bizlere büyük emekleri geçmiş çok değerli öğretmenlerimize gerçek anlamda hakkını verebilmek imkansız elbette,çünkü onlar herşeyin en güzeline layıklar.Ama kendilerine bu küçük teşekkürümüzü kabul buyurdukları için ayrıca teşekkür ediyorum." dedi.

Bu sene çok daha geniş kapsamlı ve geliştirilmiş bir program gerçekleştirmeyi hedefleyen Efe'nin, düğününün yakın zamana denk gelmesi sebebiyle istediği programı bu seneki Öğretmenler Günü'ne yetiştiremediği öğrenildi.

Milli Eğitim Müdürü Kanber Kızbaş ise öğretmenin sınıfta yönetici, eğitici, öğretici, pedagog ve kılavuz olan kişi olduğunu ve öğretirken aklını fikrini vicdanını ve maneviyatını kattığını ifade etti. Yemeğe, emekli öğretmelerin ile beraber Emniyet Müdürü Recep Güven ile eşi ve aynı zamanda kendisi de bir Öğretmen olan Nurdan Güven, Müftü Faruk Arvas, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nedim Kuzu, Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı M. Rıfat Ayyıldız, Memur Sen Siirt İl Başkanı Mehmet Beşir Özyeşil ve diğer davetliler katıldı.Yorumlar
 • bahattin

  sabahattin efendi mehmet efe ne yapmışta ender insanlardan olmuş benim için hiç de ender bir insan değil ne enderliği var hele bi söylede bilelim sabahattin efendiii...

 • kazım

  ögretmenlik muhhabetliktir.mehmet efendi.öğretmek öğretmenlere münasiptir.

 • Murattt

  sayın mehmet efe yi bu güzel, örnek davranişindan dolayi tebrik ediyorum. ancak görüldüğü kadariyla emekli öğretmenlerden çok bürokrat var orda oda başkanlari vb. ...... :-)

 • sabahattin

  herkese mesaj atma konusunda haklı olabilirsin bahattin efendi ama siirt'te mehmet efe gibi adamların sayısının az olduğunu da kabul etmek zorundayız. siirt mehmet efelerin değerini bilmeli.

 • bahattin

  Allah aşkına kimdir bu mehmet efe vekil mi vali siirtin önderimi nedir vasfı nedir ben öğretmenim bana öğretmenler günü msj çekmiş altına mehmet efe siirt üniversitesi sanki siirt ünüversitesi onundur anlamıyorum ki hangi vasıfla msj çekiyor anlamıyorum kendi cevremden öğretmen arkadaşlar da aynı görüşte siirtin neyisin msj gönderiyorsun nedir konumun nedir yaw altına yazmış siirt üniversitesi çok komik bu ne yaw Allah aşkına yayınla fecri bey Allah aşkına belki okur kendisi

 • Erhan Gün

  reklam kokan hareketler bunlar. başka işiniz mi yok ya... siirt manşet'i de böyle haberlerden dolayı kınıyorum.

 • ahmet

  ilk okulumdaki ilköğretmenlerimin çoğu yer almış Allah onlardan razı olsun ne günlerimiz geçti fotolar için çok tşk ederim geçmişim aklıma geldi.

 • derya sevinç

  ali bey ve aykut bey... bence çok yakışıksız yorumlar yapmışsınız.ne yani,mehmet efe nin o kadar öğretmeni,okutanı,yetiştireni mehmet efe nin samimi olup olmadığını anlamamışlar da onca sene,siz mi hemencecik tanımadan bilmeden ahkam kesebiliyorsunuz.bi kere bu değerli öğretmenlerimiz bu öğrencilerini o kadar çok sevmeseler,ona inanıp güvenmeseler hiç katılırlar mı? ayrıca öğretmene saygı ne kadar toplumun değişik kesimlerine de yayılırsa o kadar daha iyi olmaz mı öğretmenlerimiz için de.sivil toplum kuruluşu,basın ve diğer konukların da öğretmenlere saygı gösterme,günlerini kutlamak kadar doğal ne olabilir ki.kıskançlığınızın bu kadarına da pes doğrusu!mehmet efe beyi tebrik ediyorum bu duyarlılığı ve örnek davranışı için.üstelik 3 yıldır bunu yapıyor olduğu için de.

 • mehmet

  öğretmenlere gece düzenlenmesi fena mı yaaa? illa rahat durmayacaksınız

 • ali

  düzenlene ngece bana da yapmacık geldi. öğretmenler gününü bırakalım da öğretmenler kutlasın. sanayiden ticaretten her kesimden adam var orda.

 • Ali Şen

  ah aykut demir ah! bir tek sen akillisin galiba bunu böyle yorumlayabilecek .illa da çibanlik yapacaksin yani.kafadan niyet de okuyabiliyorsun maşallah .sen bu kafayla öğretmen olamazsin bir kere.çünkü gerçek bir öğretmen senin gibi trajik-komik değerlendirmez böyle örnek bir vefa etkinliğini.

 • aykut demir

  trajik - komik ağlar misin güler misin ?? bir öğretmen olarak değerlendirmem öyle benim ki bu haberin yorumu olarak trajik : çünkü öğretmenler kullaniliyor siyasi amaçlar uğruna ; komik çünkü öğretmenlerden çok resimlerde göründüğü kadari ile sendikacilar , yöneticiler ve patronlar yer aliyor...

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz