Bu konuyu iki sene önce de, kendi ailemde yaşadığımız zaman köşemde işlemiştim. Gelecek sene tekrar yaşayacağız.

 

Liselerde eğitim öğretimin 4 yıla çıkarılması 2005-2006 yılında olmuştu. Aradan geçen 6 yılda (içinde bulunduğumuz 7. Yıl) bu 4 yıl meselesi bir türlü zemin bulamadı kendisine.

 

 İlk üç sene tamam, devamlılık, ders programı, müfredat eskisi gibi işliyor. Ama 4. sınıf yoktan sayılıyor. Öğrenci okula devam etmeyeceğini kabullenmiş bile. Ders yok, sınavlar formalite gereği yapılıyor, bu arada devamlılık konusu bir türlü çözülebilmiş değil. Öğretmen, çok az olan konuları işleyip bitiriyor, sonrasında işleyecek konu olmadığı için dersler boş geçiyor ya da tersi bir durum söz konusu. Öğrenci, sınavlara girip çıktığının dışında okula gelmek istemiyor. Çünkü dershane ön planda, üniversiteye hazırlık asıl amaç.

 

Bu devamsızlık meselesi, aileleri iki açıdan sıkıntıya sokuyor. Birincisi Milli Eğitim tarafından devamsızlığa bir çözüm gösterilmediği için herkes çocuğuna rapor almanın yollarını arıyor. İkincisi, okul, aileler için her daim güvenli yerdir. Okulda olmayan öğrenci, hele ki lise çağındaki öğrenci, okulda değilse eğer, takıldığı yerler çok da faydalı yerler olmayabiliyor.

 

Şu rapor meselesine değinmek istiyorum öncelikle. Devlet hastanelerinden biraz daha zor alınan sağlık raporları özel hastanelerin sanki kazanç kapısı olmuş. Kulağıma gelenler, duyduklarım, etrafta dinlediklerim gerçekten çok vahim. Hangi hastanenin kaç paraya rapor verdiği, hangisinde daha ucuz, hangisinde daha pahalı olduğu bile etüt ediliyor rapora başvurmak zorunda olanlar tarafından.

 

Tüm bu yazdıklarımı herkes biliyor. Devlet de, okullar da, aileler de. Demek istediğim şudur ki; devlet vatandaşı göz göre göre yanlış yapmaya, usulsüzlüğe zorluyor. Vatandaş mecbur bunu yapmaya. Hastaneler de, ister ücretli olsun ister bedava, işin o kısmı değil önemli olan, vatandaşın zor durumda olduğunu görüyor, aynı zamanda zorlama da var, yardımcı olmak yönünde strateji geliştiriyor. Burada yanlışı devlet yapıyor. Liselerin 4 yıla çıkarılması madem ki gereksizdi, madem ki 4. yılda verecek bir şey yoktu, liseler neden 4 yıl oldu? Tek amaç, temel eğitimin 12 yıl olması mıydı?

 

Yerine göre, bir günlük rapor için alana da, verene de soruşturma açılır, cezalar verilir. Peki, buradaki duruma ne demeli? Hasta olmayan çocuğa heyet raporu yani. Çocuk okula devam etse olmuyor, etmese olmuyor. Okul idareleri de zor durumda kalıyor. İdare, okula gelmeyen öğrenciyi devamsız göstermek zorunda. Bir biçimde idare etme seçeneği yok.  Devamsızlığı limiti aşan öğrenci de sınıfta kalır. Nereden baksanız çelişki dolu bir durum var ortada.

 

Bir de işin diğer yönüne bakalım. Yani en güvenli limanın okul olduğuna. Öğrenci okuldaysa eğer anne-babaların içi daha rahattır. Çocukları en azından güvenli bir ortamdadır. Okula gitmeyen öğrenci nereye gider kim bilir. O kadar zararlı yer var ki, bu da ailelerin en büyük tedirginliklerindendir.  Okulda olmadıkları tüm zamanlarında dershanede ya da evde değildirler sonuçta. Bir taraftan da okul disiplini olmayışı öğrencinin motivasyonunu olumsuz etkiliyordur mutlaka.

 

Sonuç olarak, liseler 4 yıla çıkarıldı ama içi bir türlü doldurulamadı. Bu da hem okul idarelerini, hem aileleri, hem öğrencileri, hem de rapor veren hastaneleri zor duruma sokuyor. Devlet konuya bir de bu açıdan bakarsa belki sorunu çözme yoluna girer.

 

Bugünkü uygulama şekliyle, liselerin 4. sınıfı, sanki üniversiteye hazırlık yılı gibi bir görüntü veriyor. Ayrıca, liselerin 4 yıla çıkarılması, dershanelerin de ekmeğine yağ sürmüştür. Tabi ki ailelere de bir yıl daha dershane külfeti getirmiş bulunuyor. Bir de öğrenciye sormak lazım, hele ki de bazı liselerde bulunan hazırlık sınıfını da okuyan öğrenciye sormak lazım, 5 yıl okunan lise hayatı… Hiç de kolay değil, öğrencinin sabır sınırlarını zorlayan bir durumdur.

 

Şimdi de 12 yıl temel eğitimin 4+4+4 şeklinde olacağı söylentileri çıktı. Doğru mu, yanlış mı? Olur mu, olmaz mı? Tartışmalar sürüp giderken uygulamalar da devam ediyor. Bu formülde de liseler 4 yıl gözüküyor. 3 yıl eğitim, bir yıl fazladan devam  formülüyle, 4 yıllık lise eğitimi. Yanlış bir uygulama.

 

Ya devam ettirin ya da dördüncü sınıfı kaldırın!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362