Bu haber kez okundu.

Türkiye'deki Siirtliler Yalova'da buluştu

Yalova Siirtliler Derneğince (SİDER) bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Yumurta Bayramı Şenliği" Siirtlileri bir araya getirdi.

Çiftlikköy ilçesindeki piknik alanında gerçekleştirilen etkinliğe, Bursa, İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Kocaeli'deki Siirtliler dernekleri de destek verdi.

Siirt Valisi Ali Fuat Atik de kentin asırlardır farklı kültürlere ev sahipliği yapmış kadim bir şehir olduğunu belirtti.

Farklı kültürlerle iç içe yaşamanın sonucunda güzel değerlere sahip olduklarını anlatan Atik, "Bu değerleri hep birlikte inşallah bizlerin öncülüğünde yaşatacağız. Aynı bayramın Siirt'te de yapılması adına elimden geleni yapacağım. Sadece Yalova'da değil esas işin merkezinde Siirt'te de bu bayramı tekrar canlandıracağız." ifadelerini kullandı.

"Yalova Siirtliler Derneği öncülüğünde İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Antalya ve Ankara’da faaliyet gösteren derneklerimiz tarafından organize edilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Geleneksel Yumurta Bayramı” (ŞIHRIL BAYF) festivalinde aranızda olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum." diyen Vali Atik, şunları kaydetti:

"Asırlardan beri farkı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış Siirt, 12 bin yıllık tarihi geçmişi ile Mezopotamya ve Anadolu Uygarlıklarının izlerini taşıyan ve sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış, zengin tarihsel birikimi, doğal güzellikleri ve inanç turizmiyle çok zengin bir medeniyet dokusuna sahiptir. Medeniyet ve kültür dünyasına büyük katkıları olan kent, aynı zamanda hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu, içinde farklı dillerin, dinlerin konuşulduğu bir kardeşlik şehridir. Siirt ilimiz çok kıymetli kültürel değerleri de topraklarında barındırmaktadır. Bu anlamlı değerler, kentin doğal güzelliğine, manevî güzellikler de katmaktadırlar. Bölgede huzur kenti olan Siirt’te, barış ikliminin ve kardeşlik hukukumuzun daha da genişleyerek yaygınlaştırılması için devlet-vatandaş kucaklamasını esas alan bir yönetim anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Siirt’te eğitimden sağlığa, tarımdan, ulaştırmaya, ticaretten kültür-turizme, her alanda kenti daha ileriye taşıyabilmek, daha yaşanılabilir bir kent haline dönüştürmek için çok yönlü proje ve yatırımlarımız devam etmektedir.

Doğal ve beşeri kaynaklar bakımından zengin bir potansiyele sahip olmasına rağmen kent, yatırımlardan yeterince yararlanamamıştır. İlimizin özel sektör yatırımları bakımından iyi bir konumda olmadığını da belirtmek isterim. Ancak kamu yatırımları açısından bölgede en çok yatırım alan il konumundayız. Siirt genelinde, 2016 yılında eğitimden sağlığa, tarımdan hayvancılığa, enerjiden ulaşıma, kültürden turizme kadar pek çok alanda toplam 100 kamu yatırımı gerçekleştirilerek, toplamda 308 milyon 087 bin Tl harcama yapılmıştır.
 
Bölgenin  işsizlik başta olmak üzere, ekonomik ve sosyal sorunların, terör örgütleri tarafından istismar edilmektedir. Bunu önlemek için ilimizde çeşitli ekonomik ve sosyal içerikli projeler üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.
Valilik olarak, ilimizde yatırım yapmak isteyen tüm girişimcilere, sanayicilere tüm imkânların seferber etmiş bulunmaktayız. Öncelikle bölge dışındaki yatırımcıları Siirt’te çekmemiz gerekir.  Hükümetimiz, cazibe merkezleri ile hayallerin ötesinde bile bir imkânlar sunuyor. Bu bakımdan yatırım teşviklerinin çok iyi değerlendirmemiz gerekir.

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü tehdit eden her türlü terörle ve bunların işbirlikçi destekçilerine karşı mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir.

Halkımızın huzur ve güvenliğini tehdit eden dış güçlerin taşeronluğunu yapan her türlü terörist faaliyete karşı etkin mücadelemiz, vatandaşlarımızın da desteği ile azimle devam etmektedir. Bu konuda önemli bir mesafe alındığına inanıyorum.

Siirt'i daha yaşanır bir kent haline getirmek için çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. İlimiz ekonomisinin kalkınma lokomotifi tarım hayvancılık ve turizmdir. Her biri kendi alanında marka haline gelen Siirt Fıstığı, Pervari Balı ve Zivzik Narı ve daha birçok ürünümüzün ekonomiye kazandırılması için üreticilerimize destek olmaya devam ediyoruz.  

Siirt, turizm potansiyeli yüksek olan iller arasında yer almaktadır. Ancak alt yapı ve tanıtım eksikliğinden ötürü turizm gelirlerinden yeterince pay alamamaktayız. Siirt, Tillo'suyla, Veysel Karani beldesiyle de aynı zamanda bir inanç ve turizm merkezidir. Dolayısıyla bu zengin potansiyelimizi daha iyi tanıtarak, turizm pastasından daha fazla pay almak istiyoruz. Bu yönde projelere ağırlık veriyoruz.

Öte yandan 3 bin 500 yıllık tarihi ‘Akabe Yolu’na dikkat çekmek ve Botan vadisinin eşsiz doğa güzelliğini turizme kazandırmak amacıyla Taşbaşı (Rasıl Hacar) alanını turizme kazandırıldı. Ayrıca Tillo kalesinde Tabiaat parkı yapım çalışmaları bitme aşamasına gelmiştir. Siirt'te yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli harekete geçirecek proje ve yatırımlara büyük bir önem veriyoruz. İlimize hayat veren Botan Çayı üzerinde yapımı tamamlanan barajlar ve özelikle güneş enerji panel projeleri ile Siirt, gelecekte bir enerji üssü haline geleceğine inanıyoruz. Bu Bakımdan enerji projeleri üzerinde yoğun bir çalışma programı uygulayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle bu yıl üçüncüsü düzenlenen Geleneksel Yumurta Bayramı'nın hayırlara vesile olmasını temenni eder, Yalova Siirtliler Derneği Başkanı Sayın Vedat Babaoğlu’na Festivale destek veren Çiftlikköy Belediye Başkanımıza, tüm dernek başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum."

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, güzel bir geleneği, kültürün güzel bir örneğini tekrar yaşatmanın sevinci içerisinde olduklarını söyledi.

Yılmaz, "Yalova ilimiz coğrafik açıdan ülkemizin en küçük vilayeti olsa da 80 vilayetimizden göç alan, onların kültürlerini bir arada yaşatan Balkanlardan, Kafkaslardan kültürel mozaiğe katkı sağlayan güzel bir ildir." dedi.

AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören de birlik ve beraberlik mesajalrı verrerek, bu geleneksel etkinliğin Siirt'te de sürdürülmesi için çalışma yapacaklarını kaydetti.

Yalova Siirtliler Derneği Başkanı Vedat Babaoğlu da yumurta bayramıfestivalini 7 farklı ildeki dernek şubeleriyle birlikte yapmalarının beraberliğin en güzel nişanesi olduğunu vurguladı.

"Bugün bu güzel ve anlamlı festivalimizde bizleri şereflendirerek, onurlandıran siz değerli katılımcıları en samimi duygularımla muhabbetle selamlıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum." diyen Babaoğlu, katılımcıları Türkçe, Kürtçe ve Arapça selamladı.

"Sizleri aramızda görmekten büyük bir onur duyduk. bizlere güç verdiniz. rabbim sizlere de güç ve kudret versin. Sağ olun var olun. Asırlardan beri farklı kültür ve medeniyetlere beşiklik etmiş Siirt, hoşgörünün sevgiyle yoğrulduğu üç dilli kardeşlik şehridir." ifadesini kullanan Babaoğlu, şunları söyledi:

"Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz yumurta bayramı festivalini, Yalova, Bursa, İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Kocaeli derneklerimiz ile ortak yapmak bir ve beraber olmamızın en güzel nişanesidir.

Yüzyılların imbiğinden süzülerek günümüze gelen mahalli bayramlar, örf ve adetler toplumsal birlik ve beraberliği pekiştiren ve yaşatılması gereken değerlerimizdir.

Bilhassa Siirt özelinde bakılacak olursa, her mahallesinde ayrı bir nostaljinin yaşandığı her dönemine renkli şahsiyetlerin damga vurduğu, yılın her ayında ayrı bir güzelliğin yaşandığı, insanlarımızın ortak değerlerde buluştuğu kültür ve medeniyet şehridir.

Festivaldeki asıl amacımız, Türkiye genelindeki hemşerilerimizle bir araya gelmek, kaynaşmak, kadim kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi sürdürmek, gelecek kuşaklara aktarmak, birlik ve bütünlüğümüzü daha da güçlendirmektir."

Etkinliği kapsamında, çeşitli renklere boyanan yumurtalar, protokol üyelerince tokuşturularak kırılmaya çalışıldı.

Siirt'in ses sanatçılarından Şükrü Çoban, Lütfü Turşak'ın da aralarında bulunduğu sanatçılar yöresel türküleri seslendirdi.

Etkinliğe, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar ve farklı illerden gelen Siirtliler katıldı.

Program, Siirt yöresinden yöresel yemeklerin türküler eşliğinde ikram edilmesiyle sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359