Bu haber kez okundu.

GapGenç'in Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Gap Gençlik Festivali, 4-7 Mayıs tarihlleri arasında Siirt ilinde gerçekleştirilecek.Gençlerin, gençlik çalışanlarının ve yurt içi ve yurtdışı gençlik kuruluşlarının bir araya geleceği, Gap Gençlik Festivalinin bu yılki teması “Küresel Vatandaşlık” olduğu bildirildi.

Siirt Polis evinde, Siirt Valisi Musa Çolak’ ın başkanlığında düzenlenen tanıtım ve bilgilendirme toplantısına, Vali Yardımcısı Gürbüz Saltaş, İl Emniyet Müdürü Recep Güven, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Gençlik Evleri Sorumlusu Ahmet Katıksız, Siirt Gençlik ve Kültürevi İl sorumlusu İdris Tan, Gap gençlik festivali düzenleme kurulu üyeleri, kamu kurumları müdürleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve ülkemizin değişik illerinden gelen gönüllü gençler katıldı.

Uluslararası katılımada açık olan Festivalde, Konserler, paneller, Atölyeler,Kültürve sanat etkinlikleri,Gençlik kuruluşları fuarı, Sergiler, Ağaç dikimi, sokak aktiviteleri ve daha birçok kültürel vesanatsal etkinlikler düzenlenecek.

Gap Genç Festivali’ni, kültür ve medeniyet kenti Siirt ilimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Vali Çolak, "Bölgesel, ulusal ve uluslararası boyutta, Festivale katılacak gençler arasında diyalog, hoşgörürü, dayanışma ve kaynaşmanın sağlanacağını belirterek, gençlere yeni bir bakış açısı kazandırılmakla birlikte,gençlerimiz arasında yaratılacak, iletişim, bilgi, işbirliği, sosyal etkileşim ile, gençlerimizde farkındalık ve gelişim yaratılması sağlanacaktır. Gap Genç Festivalini bu kapsamda değerlendiriyor ve destekliyoruz. SODES kapsamında hazırladığımız proje ile, Gap Bölge Kalkınma idaresi ile birlikte bu festivali gerçekleştireceğiz.” dedi.

Festivalde farklı kültürlere sahip gençleri bir araya getirerek, Siirt'te buluşturmayı hedeflediklerini belirten Vali Çolak, “Festivale,Yurt içi ve yurt dışından 1500’ü aşkın gençin ilimize geleceğini tahmin ediyoruz. 'Küresel Vatandaşlık' teması ile kültürlerin kaynaşmasını ve insanlar arasında barış, kardeşlik, dostluk, ve işbirliği gibi temel insani değerlerin gelişmesine büyük katkı sunacağına vurgu yapan Vali Çolak, bu nedenle, bu festivali önemsiyor ve Valilik olarak iyi bir şekilde organize edilmesi içinde gereken her türlü desteğin verileceğini belirtmek istiyorum. Bu yıl ilimizde dördüncüsü düzenlenecek olan Festivale, Avrupa Birliğinden sorumlu Devlet Bakanımız, Sayın Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanımız sayın Cevdet Yılmaz teşrif edeceklerdir.İki değerli bakanımızı Siirt’ te ağırlamaktan büyük onur duyacağımızı belirtmek istiyorum. ilimizde yapılan yatırımlarda bizlere her zaman destek olan, Sayın Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz Bey'e, Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına teşekkür ediyorum. Gap gençlik festival düzenleme kuruluna da çalışmalarında başarılar dilerim." diye konuştu.

“Düzenleme Komitesi”nin yapmış olduğu hazırlık çalışmaları ile ilgili bilgiler veren, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Gençlik Evleri Sorumlusu Ahmet Katıksız ise, Gap bölgemizdeki dokuz ilimizin Gap Gençlik kültür evleri ile birlikte, toplam 35 kişilik bir komitenin oluştırulduğunu, çalışmaların hızla, belirlenen yol haritası doğrultusunda, yerel dinamiklarin de desteğini alarak yürüttüklerini belirterek, daha çok gencin yaşamlarını değiştirilmesi ve farkındalık yaratılması, gençlerin katılımı ve birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi temeline dayanan, Gapgenç Festivalinde, binlerce genci Siirt'te buluşturacaklarını ifade ederek, festival sonunda,sonuç bildirgesi yayınlayacaklarını ve bunu kamuoyuna paylaşacaklarını” söyledi.

Siirt Gençlik ve Kültürevi İl Sorumlusu İdris Tan da, gençleri ve gençlik alanında çalışan insanları, bu yıl Siirt'te bir araya getireceklerini belirterek, destek sağlayan Vali Musa Çolak ve diğer yetkililere teşekkür etti.

GAPGENÇ Festivali gençlerin katılımı, iletişim kurmasını ve gençler arasında hoşgörü bilincinin geliştirilmesi temeline dayanıyor. Festival daha fazla gence ulaşmak, onlara sivil toplum bilincini aşılamak, aktif bir birey olmalarını teşvik etmek, Dünya’nın farklı ülkelerden gençleri bir araya getirmek ve bu yolla kültürel etkileşimleri artırmak, gençlerin ürettiklerini paylaşacak platformlar yaratmayı amaçlıyor.

Yurt içi ve yurt dışndan toplam, 1500 genç festival için Siirt’e gelecektir. Akut Başkanı Nasuh Mahruki tarafından “Deprem konulu” bir resim sergisi açılacak, Ankara’ dan festival treni yola çıkacak ve güzergahtaki duraklardan 250 genci olarak, Siirt’ te getirecektir. Gençlerin konaklması için de 1500 kişilik bir çadır kent kurulacaktır.

Bu yılki temanın “Küresel Vatandaşlık“ olarak belirlenen festivalde, Moderatörlüğünü Gap Gençlik Kültür Evleri sorumlusu ve Festival koordinatörü Ahmet Katıksız’ın yöneteceği panale, Gazeteci yazar Mehmet Altan ve Şahin Alpay katılacaklardır.

Emre Aydın, Şevval Sam, Pinhani, Karmeta, Güneşe Doğru ve Letonya‘dan Triana Park, gibi sanatçıların yanı sıra, Nasuh Mahruki, Mehmet Altan ve Şahin Alpay gibi yazarlar katılacak.


Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362