Kolesterol nedir?

İnsanların ve diğer canlıların hücre zarlarında bulunan ve damar içindeki kanda taşınan organik bir bileşiktir. İlk defa 1754 yılında safra taşlarının yapısında tespit edilmiş. İsmi yunanca chole (safra) ve steroz (katı) kelimeleri ile kimyadaki –ol ekinin bileşiminden türetilmiştir.

Kolesterol vücut için gereklimidir?

İnsanların tüm hücrelerinin zarlarının yapısında bulunduğundan hayatın idamesi için gereklidir. İnsanlar tarafından belli miktarlarda tüketilmelidir.

Kolesterol yüksekliği (hiperlipidemi) nedir?

Kolesterollerin kanda fazla miktarda bulunmasına hiperlipidemi denir. (Total kolesterolün 200mg/dl ve LDL kolesterolün 130-160 mg/dl’nin üzerine çıkmasına hiperlipidemi denir.) Halk dilinde kolesterolüm var tabiri aslında yanlış kulanılan bir tabirdir. Çünkü insan vücudunda normalde belli oranlarda kolesterol bulunur ve insan için gereklidir.

Kolesterol yüksekliğine zemin hazırlayan hastalıklar nelerdir?

Kolesterol yüksekliğine obezite, diyabet, hipotiroidizm, gebelik, kolestatik karaciğer hastalığı ve nefrotik sendrom gibi hastalıklar zemin hazırlar. Ayrıca alkol, östrojenler, progestinler, beta blokerler, oral kontraseptifler, HIV proteaz inhibitöleri ve tiazid diüetikler gibi ilaçların kullanımı da hastalarda kolestrol yüksekliğine yolaçabilir. Bunların yanında eksojen androjenler de HDL’de düşüşe neden olabilirler.

Hiperlipideminin toplumda sıklığı  ne kadardır?

40 yaşın üzerindeki hastaların yaklaşık yarısında total kolesterol değeri 200 mg/dl’nin üzerinde saptanmıştır. Ülkemizde 8 milyondan fazla insanda kolesterol yüksekliği olduğu tahmin edilmektedir.

Kolesterol düzeyini kimler hangi sıklıkla ölçtürmelidir?

20 yaşından büyük erişkin hastalarda  en azından 5 yılda 1 kan lipit profili bakılmalıdır.

Kolesterol yüksekliği olan hasta hangi şikayetle başvurur?

Kolesterol yüksekliği genel olarak komplikasyonları olmadan bulgu vermez. Kan tahlilleri yapılınca ortaya çıkar. Ama yağlı karaciğeri olanlar, cilt altında yağ bezesi olanlar, kalp ve damar hastalığı olanlarda kolesterol yüksekline daha sıklıkla rastlanır..

Kaç  tip kolesterol vardır? Bunların hepsi vücut için zararlımıdır?

İnsan kanındaki kolesteroller temelde faydalı kolesteroller ve zararlı kolesteroller olarak ayırmak anlamamızı kolaylaştırır.

Faydalı kolesterol HDL ( Hayırlı) kolesterol olarak adlandırılır. HDL kolesterolünün yüksekliği kişileri kalp krizine ve diğer damar hastalıklarına karşı korur. HDL 35-40 mg/dl’nin altına indiğinde kalp krizi için riskm oluşturur.

Zararlı kolesteroller ise LDL, VLDL ve IDL’dir. Bunlar belli değerlerin üzerine çıkınca zararlı olmaya başlarlar. Bu kolestroller fazla yükseldiğinde damar duvarlarına yerleşerek sertleşmelerine yol açar.  Bu sertleşme kalp krizi ve diğer damar hastalıklarının gelişmesi için risk oluşturur. Özelikle LDL ( Lanetli) kolesterol yüksekliği diğer tiplere göre daha yüksek risk oluşturur.

Kolesterol yüksekliğinin tedavisi varmıdır? Ne gibi önlemler alınabilir?

Günümüzde kolesterol yüksekliği tedavisi için etkin tedaviler mevcuttur ve uygunmaktadır. İlaç tedavisinin yanında aşırı yağ tüketiminden ve özellikle katı yağ tüketiminden sakınılması, kilolu olanların fazla kilolarından kurtulması, düzenli spor yapılması, et olarak balık etinin tercih edilmesi ve haftada en az iki porsiyon balık etinin tüketilmesi önemlidir?

Sağlıcakla kalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359