Kadına yönelik şiddet ülkenin her bir yerinde aldı başını gitti. İlla ki son bir yılda bu konuda o kadar çok haber okuduk, dinledik ki, içimiz karardı. Kadına yönelik şiddeti kınamaya gelince herkes hemfikir ama ondan öte değişen, gelişen bir durum yok.

Güneydoğum Derneği olarak, kadına yönelik şiddet ve onun getirdiği kadın intiharlarını bir panelle ele alalım dedik. Tabi ki bu konuda yapılmış, yapılması planlanan bir dolu panel, toplantı, vs, vardır. Ne kadar çok ele alınırsa yeridir mantığıyla biz de bir toplantı düşündük.

 

Paneli, hoşgörü ve kültür şehri olan Mardin’de yapmayı planladık. Sadece Mardin’in sorunu olarak gördüğümüz için değil,  bölgesel hatta ülkesel bir sorunu burada işleyelim, bölgeye buradan seslenelim diye düşündüğümüz için Mardin’i seçtik.  18 Kasım 2011 günü gerçekleştirdiğimiz panele Mardin Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Batman, Siirt, Dicle Üniversiteleri de destekledi. Bu organizasyon Türkiye çapında olsaydı elbette ki tüm üniversiteler desteklerdi. Ancak biz daha dar bir kapsamda düşündük ve dört üniversiteyi davet ettik.

 

İntiharların en çok yaşandığı şehir hep Batman diye bilinir. Kadına şiddet, baskıcı bir kültür nedeniyle Güneydoğu’da daha yaygındır şeklinde algılanır. Böyle olup olmadığını anlamak için istatistiklere bakmak gerekir. Doğu’da kadına baskı ve beraberindeki şiddet, devamında intihar olayları belki daha çok yaşanıyor olabilir. Ancak şiddet kültürü bir bölgeye mahsus bir husus değildir, tüm ülkenin hatta dünyanın sorunudur.

 

Mardin’deki kadına şiddet panelinde konuşan Dicle, Mardin, Siirt, Batman Üniversitelerinden katılan hocaların sunumları, şiddetin kadın hayatının her aşamasında olduğunu, intiharların çoğu zaman intihar süsü verilmiş öldürmeler olduğunu anlatıyordu. Son derece ilgiyle izlenen panele katılım beklenenin üzerinde yoğundu ve üst düzey bir katılım vardı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına, Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan’ın da bulunduğu bir heyet bir heyet oradaydı. Yerel basın ve ulusal haber ajansları sonuna kadar izlediler.

 

Panelden çıkan sonuç ilginçti. Son derece samimi ve mütevazı bir kişiliğe sahip olan Mardin Valisi Turhan Ayvaz, açış konuşması esnasında esprili bir dil kullandı ve “ben eşime 23 yıldır bir fiske bile vurmadım ama bazen bana terlik fırlatılır Allahtan o da isabet etmez” dedi. Bizim medya için en önemli haber başlığı bu oldu. Batıdan doğuya birçok haber sitesi, yerel basın ve bazı ulusal kuruluşlar bu söze dayalı manşet attılar. Kadına yönelik şiddetin bilimsel analizi ve verilen bilgiler manşet değildi.  

 

Bazen ortaya atılan bir fikir ürkütücü gelebiliyor. Tıpkı bu panel fikri gibi. Doğuda bir ilde kadına şiddet ve intiharlar panelini yapalım dediğim zaman biraz uçuk bir fikir gibi karşılanmıştı. Şiddetin, baskının, intiharların en çok yaşandığı yerlerde bu konuyu tartışmaya açmak sanki biraz cesaret istermiş gibi bir algılama vardı. Ancak fikir eyleme dönüştüğünde gördük ki hiç de öyle değildi. Hele ki Mardin gibi bir yerde işlenmesi son derece isabetli idi. Çok olumlu karşılandığını söylemek istiyorum. Mardin Valisinin ve Mardin Belediye Başkanının konuya bakış açısı ise kadınlar adına son derece umut verici idi.

 

Kadına yönelik şiddet ve intiharlar konulu panellerimizin ikinci durağı muhtemelen Gaziantep olacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362