Merhaba bu hafta kendi isteği dışında işsiz kalan işçinin haklarını kısaca özetlemeye çalışalım;

Halk arasında “işsizlik maaşı” olarak bilinen işsizlik ödeneği 4447 sayılı Kanunca düzenlenmiş olan ve sigortalıların işsiz kalması halinde Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan parasal ödemeyi ifade eder.

Genel bir ifade ile söyleyecek olursak bir sigortalının kendi isteği dışında işsiz kalması halinde iş aradığı sürede yaşayacağı gelir kaybını telafi etmeye dönük bir düzenlemedir.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Bir günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkıdır.Başka bir deyişle işsiz kalmadan önceki son dört aylık maaş ortalamasının
yüzde kırkını işsizlik ödeneği olarak alabilir.Dolayısıyla 01.01.2015 Tarihinden itibaren uygulanan Asgari Ücret 1.201,50 TL olduğuna güre bu miktarın %40 oranına isabet eden 480,60 lira aylık işsizlik ödeneği alabilir.

İşsizlik ödeneğinin genel şartları;

İşsizlik Maaşı Almak İçin; 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre;
1-İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
2-Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
3-Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır.
Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

A- 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
B-900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
C-1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

İSTİFA EDEN İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

İşsizlik ödeneği alınabilecek haller kanunda ayrıntılı olarak tanımlanmıştır. Genel olarak bilinmesi gereken şey, işsizlik maaşının temel bir şartı sigortalının kendi isteği dışında işsiz kalması olduğudur.
Başka bir deyişle sigortalı kendisi istifa etmemeli, iş akdi yada hizmet sözleşmesi işveren tarafından feshedilmelidir.

Bunun bir istisnası iş kanunları uyarınca sigortalılara ihbar önelini beklemeksizin iş akdini feshetme hakkını tanıyan koşulların oluşmasıdır. Genel bir ifade ile söyleyecek olursak işçi, işverenin ahlak ve iyi niyet hallerine uymayan
davranışları nedeniyle işten çıkmış ise yine işsizlik ödeneği alabilir.

İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak da işsizlik ödeneğine hak kazandırır.

Grev, lokavt gibi nedenler ile oluşan işsizlik halleri de ödeme kapsamındadır. Şu kadar ki, işsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için hizmet akdinin başvuru sırasında grev, lokavt veya kanundan doğan ödevler nedeniyle “askıya alınmış” olmamalıdır.

İŞSİZLİK MAAŞI ALIRKEN İŞ BULUNURSA NE OLUR?
İşsizlik ödeneği almakta olan bir sigortalı, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresini doldurmadan tekrar işe girer ve işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanmak için gereken şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalırsa, daha önce hak ettiği işsizlik ödeneği süresini dolduruncaya kadar bu haktan yararlanmaya devam eder.

Başka bir deyişle örneğin iki buçuk yıl çalışıp işten çıkartılan ve bunun sonucu sekiz ay işsizlik ödeneği almayı hak eden biri bu süre içerisinde iş bulur ve yeniden işsiz kalır ise kalan günlerinin işsizlik ödeneğini alır.

Ancak sigortalı yeni işinde de işsizlik ödeneği alacak kadar çalışır (yani asgari dört ay çalışırsa) ve yeniden işsiz kalırsa sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir. Bu durumda, yeni işsizlik ödeneği hak kazanma süresinin hesaplanmasında dikkate alınacak son üç yıl, bir önceki işsizlik ödeneğine hak kazanma tarihinden geriye gidemez.
Başka bir deyişle yeni işyerinden işsizlik ödeneği hak edenin eski işsizlik ödeneği süresi yanar.

KAÇ GÜN İÇİNDE BAŞVURULUR?

Sigortalı işsizin, işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için işten ayrılma bildirgesi ile birlikte hizmet akdinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğrudan veya elektronik ortamda başvurması gerekir.

Mücbir sebepler dışında, başvuruda gecikilen süre işsizlik ödeneği almaya hak kazanılan toplam süreden düşülür.

Bu yüzden önceki işinizden dolayı işsizlik ödeneği almak istiyorsanız otuz günlük başvuru süresini geçirmeyin.
Bunun için şu an çalıştığınız ve memnun olmadığınız işten çıkartılmış, yani işsiz kalmış olmanız gerekir. Halen bir işte çalışırken işsizlik ödeneği almaya başvurur iseniz talebiniz reddedilecektir.

ÇALIŞTIĞINIZ ANLAŞILIRSA NE OLUR?

Şunun altını önemle çizelim ki, işsizlik ödeneği alırken çalışmak mümkün değildir.
İşsizlik ödeneği aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilenlerin işsizlik ödeneği kesilir.
Başka bir deyişle; işverenle anlaşarak sigortasız çalışayım ki işsizlik maaşım kesilmesin diye sakın hesap yapmayın, zararlı çıkarsınız. Zira hatalı bilgilere dayanılarak yapılan fazla ödemeler, yasal faizi ile birlikte geri alınır, ayrıca ilgililer hakkında yasal işlem yapılır.
İŞKUR tarafından teklif edilen, mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin de işsizlik ödenekleri kesilir.
Buna ek olarak İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyenlerin ödeneği de kesilecektir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362