Bazen aynı çevrede yetişmiş, aynı eğitimi almış iki kişiden birinin; hayatta diğerine oranla daha başarılı olduğunu, çevresindekilerin ilgisini ve hayranlığını kazandığını ve başarı merdivenlerini hızla tırmandığını görür ve büyük bir olasılıkla bunu nasıl gerçekleştirdiğini düşünürüz.

İş hayatında ne yaparsak yapalım, hep başarılı olmaya çalışırız. Başarı çoğu kişinin hayatında, para    yada verilecek ödüllerden daha değerlidir. İnterneti karıştırırsanız iş hayatında başarılı olmak için binlerce kural ve binlerce yazı ile karşılaşabilirsiniz. Ben de sizlere iş hayatınızda başarı için ne yapmanız gerekir, nasıl çalışmanız gerekir; maddeler halinde sıralamaya çalıştım.

*Amaç belirleyin Başarı  olma yolunda ilk adım amaç belirlemektir.

*Çalıştığınız kuruluşa ve birlikte çalıştığınız yöneticiye sadık olup kurumunuzu başarı  ile temsil edin. Halen bulunduğunuz mevki’ ye uygun, ancak hedeflediğiniz seviyelerde de geçerli olan tarzlara uygun giyinerek ciddi ve kendine güvenen bir imaj yaratmaya çalışın.

*Gerektiğinde fikrinizi açıkça ifade etmekten kaçınmayın.

*Takım çalışmalarında takımın bir parçası olun ama aynı zamanda kendi bağımsız kişiliğinizi de koruyun.

*Başarı arzusuna ve mücadele ruhuna sahip olun, işinizi şansa bırakmayın ve kişisel başarı duygusu elde etmeye çalışın.

*Diğer çalışanlara katkıda bulunun ve aynı zamanda onlarında size katkıda bulunmasını hissettirin.

*Kesin olarak herhangi bir tarafa bağlanmaktan kaçının ve farklı kişilerle ilişki kurun. Bu kişiler bir bahçıvan, bir sekreter olabileceği gibi kurumunuzda üst düzey görevde bulunan bir yönetici veya başka kuruluşlardan güçlü kişiler olabilir.

*Yeteneğinizi yok saymayın.Herkesin bir şeye yeteneği vardır.Yeteneğinizi keşfettiğinizde onu ziyan etmeyin.

*Eksikliklerinizi de bilin. İster gökdelenlerin tasarımı ile uğraşın, ister kafeterya işletin,eksikliklerinizi bilmiyorsanız yeteneklerinizden tümüyle yararlanamazsınız. Eğitim, çalışma ve azimle gelişebiliriz.

*Rekabet mücadelesinin kurallarını  kavrayarak olumsuzluklar karşısında soğukkanlı olun. Eğer ilk atılımınız başarılı olmazsa başka fırsatların ele geçebileceğini unutmayın.

*Dikkatinizi bu güne yoğunlaştırın. Aslında, bugün yapmakta olduğunuz işin önemini görmenizi engellemediği sürece uzun dönem için hedeflere ve bir ay, bir yıl veya on yıl sonrası için görüşlere sahip olmak kötü bir şey değildir. Ancak dikkatlerini, önlerine çıkan her yeni sorunun üzerinde sanki tek önemli olan şey o imişcesine, yoğunlaştıran kişiler  adım adım başarıya doğru ilerler.

*Ne yapmaya karar verirseniz verin, eğer işinizde aradığınızı bulamazsanız veya performansınız düş kırıcı olursa yeniden başlamaktan hiç korkmayın.

*Coşkulu olun. Coşku bulaşıcıdır. Coşkunuz diğer insanlara geçtiğinde, diğer kişiler kendilerini sıkıntıya sokma pahasına da olsa, size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

*Görevinizi yerine getirirken; hedeflerinize ulaşmak için bilgi, kişi ya da alet ve makinelere ulaşma becerisine sahip olun. Düşünme yeteneğinizi kullanarak bilgilerinizi yaratıcı  bir biçimde kullanın. Zaman yönetimine de önem verin. İş  önceliklerine uyun, işi basitleştirme teknikleri uygulayın.

*Minimum gereksinmelerinizi önemseyin: Bir işi doğru dürüst yapmak için yeterli zamana, verimli çalışabilmek için dinlenme süresine, sağlıklı olabilmek için yeterli yiyeceğe, ailemizi ve kendimizi geçindirmek için paraya, kendimizi iyi hissedebilmek için sosyal ilişkilere, motive olabilmek için övgüye, kendimizi zinde hissetmek için egzersize v.b. Gereksinmelerinizi eksik tutarsanız yapmak istediğiniz iş de eksik kalır.

Başarılı insanların belirli ortak özellikleri vardır. Başarılı olmak istiyorsanız siz de bu özellikleri, becerileri ve yetenekleri bilmeli, incelemeli, anlamalı  ve kendinize kazandırmalısınız. Kişisel gelişim planınızı yaptığınızda bu planı uygulamak için beklemeden ve gecikmeden eyleme geçmelisiniz. İleri görüşlü ve güvenli adımlarla kendinizi geleceğe hazırlamalısınız. Ancak kişisel gelişim planınızın ve buna dayalı olarak yapacağınız eylemlerin size gerçekten yararlı olabilmesi için, kendinizi doğru teşhis etmeli ve tanımalısınız.

Başarılarınıza başarı katanlardan olun dostça kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim özbey 10 yıl önce

çok yararlı olacağına inanıyorum gayet güzel umarım başka arkadaşlarımızında işine yarar

Avatar
fatma subacı 10 yıl önce

öncelikle internette yazılanlardan çok farklı bir yazı çok güzel yorumlamışsınız iş yaşamında başarılı olmayı.başarılar

Avatar
sema uysal 10 yıl önce

valla severek sizin yazılarıınızı okuyorum çok güzel şeyler yazıyorsunuz. İş yaşantımızın rehberi siz oldunuz .umarım çok güzel yerlere gelirsiniz

Avatar
ömer 10 yıl önce

Giyiminle, iletişiminle, çalıştığı işyerine sadakatinle bizlere her zaman örnek oldun. Zahmet edip düşüncelerini bizle paylaştığın için de ayrıca teşekkür ederim.

Avatar
ömer faruk helvacıoğlu 10 yıl önce

kişisel gelişim çalşımları giderek daha kaliteli ve gerçekçi oluyor.
genç kardeşimiz çok faydalı bir deneme yapmış.

işin esası bu konularda isabet ve derinliktir.

bu konular gerçek bir ilimdir ve bilmyenler başarılı olamazlar.
bilenler ise kimin kaç para olduğunu hemen anlarlar.

devam edin.
tebrik ederim.
selamlar.

Avatar
MUSTAFA KARAMAN 10 yıl önce

verimli bir iş için,o işi sevmek,bilmek,benimsemek ve güzelce uygulamak gerekiyor.aynı zamanda o işin planlanması ve tanıtımı da önem arzediyor.bir işin gerçekten ortaya konulması,çalışmaktan geçer.insanoğluna çalıştığını karşılığı verilir.bu çalığtığının karşılığını elbette insanoğlu görecektir.

banner362

banner359