“Gemisini kurtaran kaptan”,

“Herkes yapıyor ben niye yapmayayım?”,

”İş hayatında kazık atmayan var mı?”,

“Ne yaparsan yap, yeter ki yakalanma” böyle düşünceler iş ahlakı ile bağdaşmaz . İş ahlakı, iş davranışıyla ilgili neyin doğru neyin yanlış, neyin haklı neyin haksız olduğu hakkında inançlara dayalı ilkeler ve kurallar toplamıdır. İş hayatında karşılaşılan tüm ahlaki sorunları inceler. İş ahlakı kısaca örgüt içi disiplini ifade eder. İş ahlakı dediğimizde iş yaşamıyla ilgili iyi, kötü, doğru, yanlış ve haklı, haksız uygulamaların incelenmesinden söz etmekteyiz. İş ahlakı; iş dünyasındaki davranışları yönlendiren, onlara rehberlik eden prensipler ve standartlar toplamıdır.

İş ahlakı; sosyal çevre, kişisel ahlak ve örgüt özelliklerinin oluşturduğu bir bütün olarak görülebilir. İş ahlakının temelini; bireysel ahlak, örgüt ahlakı ve sosyal ahlak oluştururken toplum, müşteriler, rakipler, hissedarlar, yasal ve siyasal çevreyi oluşturan kurumlarda iş ahlakını etkileyen dış çevre etkenleridir.

Hediye alıp vermenin ne zaman bir teşekkür aracı, ne zaman rüşvet haline geldiği ahlaki bir tartışma konusudur. İş yaşamındaki alışkanlıklardan biri olan hediye verme ve alma günümüzde bazı ülkelerde rüşvet uygulaması olarak görülmektedir.

Bunun yanı sıra, özellikle ileri teknoloji gerektiren ürünlerde bilgi casusluğu çok yaygındır. Bazı kurumlar rakip kurumların çöpleri ele geçirmek için firmanın temizlik görevlilerine rüşvet verdikleri bilinmektedir. Bazen de kurumlar, rakip kurumlara zarar verecek söylentiler yayabilirler. Bu tür söylentiler, yalan bile olsa kurumu zor durumda bırakır. Kurum, söylentilerin yalan olduğunu kamuoyuna anlatmak durumunda kalır.

Örgütsel ilişkilerde ortaya çıkan ahlaki konulardan biri de ayrımcılıktır. Sosyal ve ekonomik açıdan ayrımcılık; ırk, cinsiyet, etnik köken, din ya da bedensel engeller ayrımcılık yapılan konulara örnek gösterilebilir. Çalışanlara mobing (Latince' de; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek ), uygulaması da zaman zaman ortaya çıkan ahlaki problemlerden birisidir. İş yerlerinde bu tür durumlarla karşı karşıya çalışanlara yasal yollara başvurduklarında işlerini kaybetmeyeceklerine dair güvence verilmesi işverenin sorumlulukları arasındadır.

Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen içerden öğrenenlerin ticareti de ahlaki bir sorundur. Söz gelişi büyük bir örgütün muhasebe bölümünde çalıştığımızı ve örgütün yakında büyük bir zararla karşı karşıya kalacağını bildiğinizi varsayalım. Zarar haberi duyulduktan sonra hisse senetlerinin fiyatları düşecektir. Biz bu aşamaya gelmeden senetlerimizi satarsak kendimizi güvenceye alabiliriz. Ancak diğer hissedarlar zarar ederken kar etmemiz adil olmayacağı gibi iş ahlakına uygun bir davranış da olmayacaktır. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ramazan kaplan 10 yıl önce

iş ahlakı herkeste olmayan... güzel helala çaliştığın için ve işini tam olarak yaptığın için Allah yolunu açık etsin...

Avatar
sema avcı 10 yıl önce

bu zamanda işverenlerin iş ahlakına önem vermesi gerek istediği çalışanı kayıran işveren değilmi? iŞVEREN ADİL OLMALI İŞÇİSİNDEN DAHA ÇOK VERİM ALABİLMESİ İÇİN PRİM VERMELİ VE DAHA İYİ İŞ İMKANLARI SUNMALI

KİME GÜVENİP KİME GÜVENMEMEYİ ÇOK İYİ BİLMELİ
BİR ATASÖZÜ VARDIR
HİÇ BİLENLE BİLMEYEN BİR OLURMU?

Avatar
sema 10 yıl önce

ya merak ettim resim sizinmi?
benim gemimi de kurtarırmısınız?

Avatar
merve sağdıç 10 yıl önce

çok güzel yazılar yazıyorsunuz yazılarınızın devamını bekliyoruz

Avatar
okan sever 10 yıl önce

Bu güzel yazılar ancak senin gibi birine yakışır zaten. çok güzel yazıyorsun tekrardan yüreğine sağlık

banner362

banner359