Yıllarca meselelere sadece katı ideolojik pencereden baktık.

Bilhassa 80 öncesi yılları yaşayanlar veya okuyanlar iyi bilirler. Her mesele, sadece dar ideolojik kalıplar içinde görülmeye çalışılırdı. Yanlış yapanlarla aynı ideolojik fikirde olanlar,  bin dereden bin su getirir,  olanları mazur göstermeye çalışırdı. Maalesef bu durum her ideolojik kesim için geçerliydi. “Benim suçlu iyi, seninki kötü” sözü o günlerden kalma acı bir zihniyeti çok güzel açıklıyor.

 

Yine aynı yıllarda: “Kapitalizme hayır; sömürüye son; haksızlığa, hukuksuzluğa, yoksulluğa dur” gibi sloganlara, sol kesim sahiplendiği için sağ denilenler karşı çıktı. Evet, sadece karşı ideolojik kesim söylediği için karşı çıkıldı.

 

Maalesef bugün durum çok farklı değil. Fakat tam ters bir farkla devam ediyor. Yukarıdaki söylemlere bu gün muhafazakarlar sahip çıktığı için sol kesim karşı çıkıyor. Hem de kendisinin eski söylediklerine… Sebep yine aynı. Bunları bugün karşı taraftaki ideolojik kesim seslendirdiği için.

 

Bizler, ülkenin meselelerine bakış açısı ve çözüm yolları manasındaki siyasi tartışmalara hep ideolojik pencereden bakıyoruz. Siyasi tartışma yapacak yerde hep ideolojik tartışma yapıyoruz. Bu sebepten olsa gerek; çok açık doğrularda bile anlaşamıyoruz.

 

Halbuki ideolojik tartışma ayrışma yapar ve ülkenin ortak çıkarları hususunda birliği bozar. Böylece ülkenin menfaatlerine olacak konularda toplum halinde hareket etmemize engel teşkil ediyor.

Bugün yaşadığımız en önemli sıkıntı bu olsa gerek.

 

Halbuki ideolojik olarak aynı tarafta olduğun kişiler ülkenin geleceği ile ilgili siyasi konularda seninle farklı kulvarda olabilir. Tersi de yani ideolojik olarak karşı olduğun kişilerle aynı kulvarda olabilirsin.

 

Biz ise,  bizden olanı veya olmayanı ideolojik ölçülere göre belirleriz. Bu büyük hata olmaktadır.  Mesela emperyalizme, sömürüye karşı çıkan samimi bir solcu ile aynı söylemleri dile getiren karşı tarafta bir başkası aynı hedeflere yürüyebilirler. Elbette tersi de olacaktır.

 

Ülkenin ortak menfaatleri hususunda farklı ideolojiye sahip olanların bir araya gelmesi ve çözüm konusunda fikir üretmesi, yıllardır ülkenin bahtına ipotek koyduğu iddia edilen kesimlerin de oyununu çok rahat bozacaktır.

 

Son yıllarda,  bu hususta önemli mesafeler alındığını söylemek mümkündür.

Farklı düşüncedeki samimi insanların bir araya gelmeleri, diyaloglarını devam ettirmeleri,  birbirlerini daha yakından tanımalarına vesile olmuştur. Bu yakınlaşma, millet yararına ortak bir söylem gelişmesine de katkı yapacaktır.

 

Bu diyalog çalışmalarına karşı çıkanlar veya bir şekilde sekteye uğratmak isteyenler bilinmelidir ki; hangi kesimden olursa olsun samimi değildir.

Bu sağlandığı gün görülecektir ki; ülkenin meseleleri çok kolay halledilecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömer faruk helvacıoğlu 8 yıl önce

sn.izeddin bey kardeşimiz çok önmeli bir konu yazmış
ideolojık çatışmalar çok zara verdi.
bir kerre ezci çoğunluk neyi savunduğunu bilemed,neye karşı olduğunu bilemedi.
yani ideolojıler gayya kyusu giibi.
hele karşı tarafın ideoljısınden haberdar insan sayısı çok az.
bu kargaşada;hiç hakedilmyene mevkiker çok haksız yere insanlara dağıtıldı.
adalet yok oldu.
kabiyetsiz,vasıfsızlar için memleket cennet oldu?!.
hakedenler,vasıflılar çok ezildiler.
ideolojık kargaşa insanların ahlak,karakter ve şahsiyetleriini örttü.
çok acaip çıkarcılar,yalancılar,karaktersizler ideolıjk kargaşadan çok ama çok nemalandılar.
ben şahsen;ideojık yakınlığı herşeyden üstün tutarak,
en yakın dava arkadaşlarımın,kalbimi paramparça eden kaleşliğini,kötülüğünü gördüm.
en yakın arkadaşlarım beni tabiri caizse bir çay parasına,basit makamlar beklentisiyle sattılar.
körmüşüm,aptalmışım.hayatımla ödedim.
yine ALLAH ,BU KADAR APTALLIĞIMI bağışlayarak beni yerlerde ayak altlarında süründürmedi.çok şükür.

banner359

banner362