Hipertansiyon (yüksek tansiyon) nedir? 

Dolaşın sistemi kalp denen pompa, esnek boru şeklindeki damarlar ve bunların içinde sürekli dolaşan 5 litre kandan meydana gelmektedir. Bu kan kalp tarafından pomalandığı zaman damar duvarlarına belli bir basınç oluşturmakta ve bu normal büyük tansiyonu meydana getirmektedir. Kalp gevşediğinde damar duvarlarında meydana getirilen basınca küçük tansiyon denir. Kalbin pomalama gücü aşırı artığında ve/veya damarlardaki kan miktarı artığında ve/veya damarlar esneme özelliklerini yitirip sertleştiğinde damarlara uygulanan basınç artar ve hipertansiyon meydana gelir. 

Normal tansiyon kaçtır? Tansiyon kaçı geçtiğinde hipertansiyon denir? 

Normal tansiyon değeri 120/80 cmHg’nin altıdır. Tansiyon 140/90’ı aştığında hipertansiyon denir. Bu iki gurub arasında yeralan (120/80-140/90) guruba prehipertansiyon (gizli tansiyon) denir. 

Hipertansiyon hangi sıklıkta görülür? 

Dünyada tüm erişkin fertlerin 4’te 1’inde hipertansiyon mevcuttur. Türkiyede ise bu oran aşırı tuz tüketiminden dolayı her 3 erişkinin 1’inde görülür. Bu oran yaşla birlikte artar ve 60 yaş üstünde %60’ı bulur. 

Hipertansiyon kaç  tiptir? Nedenleri nelerdir? 

Hipertansiyon temelde 2 grubta incelenir.

- Primer hipertansiyon denen ve tansiyon hastalarının %90’nını oluşturan grubtur. Bu çeşit tansiyonun altında belirgin bir hastalık satanmamıştır.

- Sekonder hipertansiyon denen grubta ise altında böbrek ve böbrek damar hastalıkları, hormonal hastalıklar (tiroid hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları vb) mevcuttur. Ayrıca bazı ilaçların ( ağrı kesici, kortizol vb) kulanılmasına bağlı gelişebilir.

- 3. Bir gurub ise beyaz önlük hipertansiyondur. Bu hastaların tansiyonu hastane ortamında doktor tarafından ölçüldüğünde yüksek ölçülürken evde ölçüldüğünde normal olarak saptanır. 

Hipertansiyon hastası hangi şikayetlerle başvurur? 

Hipertansiyon sıklıkla başağrısı, baş dönmesi, bulantı, çarıntı, göğüs ağrısı, burun kanaması ve nefes darlığı gibi şikayetlerle başvurur. Bununla birlikte tansiyon hastalarının 3’te 1’inde hiçbir şikayet yoktur ve tansiyon hastalığının farkında değildir.

Daha nadir olarak hastalar kalp spazmı, inme, böbrek yetmezliği ve görme bozukluğu gibi ciddi hastalıklarla başvurabilir. 

Hipertansiyonun ne gibi zararları vardır? 

Hipertansiyon sinsi bir şekilde yıllar içerisinde bir çok organda hasar meydana getirir. Tansiyon bazen ani yükselmelerde hayatı tehdit eden kalp krizi ve inme gibi hastalıklara yol açar.

Hipertansiyon ilerleyici bir şekilde kalp hastalığı (sol ventrikül hipertrofisi, kalp-damar hastalığı, kalp yetmezliği), inme veya geçici iskemik atak, böbrek hastalıkları (yetmezlik, protein kaçağı vb), periferik arter hastalığı, görme bozukluğu gibi bir çok hastalığa yol açar. 
 

Hipertansiyon hastalığının tedavisi var mıdır? 

Hipertansiyon tedavisinde yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisi uygulanır.

Yaşam tarzı değişikliği olarak fazla kiloların verilmesi, alkol alımının kısıtlanması, aerobik egzersiz, tuz kısıtlanması, yeterli kalsiyum ve magnezyum alınması, sigaranın bırakılması, doymuş yağ ve kolesterol alımının kısıtlanması gibi önlemlerdir. 

Hipertansiyon yeterince tedavi ediliyor mu? 

Hipertansiyon hastalarının %30’u hastalığının farkında değil, %11 hipertansiyon hastası olduğunun farkında fakat tedavi almıyor, %25 tedavi alıyor fakat hipertansiyonu kontrol altında değildir. Ancak ve ancak hastaların %34 tedavi alıyor ve hipertansiyonu kontrol altındadır. Bu demektir ki tansiyon hastalarının ancak 3’te 1’ yeterli tedavi oluyor. 

Tansiyon tedavisini ne zaman keselim? 

Tansiyon tedavisi devanlı  ve ömür boyu sürecek bir tedavidir. Bu  nedenle ilaçlarla tansiyon normal sınırlara inse bile ilaçlar kesinlikle kesilmemelidir Çünkü ilaç kesildimi tansiyon tekrar yükselir. 

Tansiyon hastası  tuz kısıtlamasını nasıl yapmalıdır? 

Tuz kısıtlaması kan basıncının kontrol altına alınmasında ilaç kullanımı  kadar önemlidir.

Tuz kısıtlaması, kan basıncı kontrolünü kolaylaştırır ve ilaç ihtiyacını azaltır. Diyetle tuz alımı günlük 6 gramın altına düşürülmelidir.

Başarılı bir tuz kısıtlaması yapmak için gerekenler tuzsuz ekmek kullanılması, yemek pişirilirken tuz atılmaması, yemeklere tadına bakmadan tuz atma alışkanlığının terkedilmesi ve alışveriş yaparken gıdaların tuz içeriğine dikkat edilmesi gerekir. 

Sağlıcakla kalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359