Bölgemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olan hepatit B için ümit vaat edici noktalardan öncelikli olanı "Hepatit B" aşısının var oluşudur. Değerli Siirtli okurlar, bu sayede önümüzdeki 20-30 yıl sonra bu hastalığı (hepatit B) belki de artık daha az konuşuluyor, 50 yıl sonra ise hiç konuşulmuyor olacağı kesindir. Tabii bu öngörü de asıl olan, hepatit B aşılamasının başarısı olacaktır.

2001 yılı itibariyle doğan çocuklar "Ulusal Aşılama Programı" sayesinde hastalığa karışı koruyucu hale getirilmiştir. Ancak bu tarihten önce doğanlar, münferit olarak aşılanmışlarsa koruyuculuk mevcuttur. Şöyle kabaca bir hesap yaptığımızda yıl 2051’de 50 yaşın altındaki bireylerin (aşısını yaptıranlar için…) hiç birinde "kronik hepatit B" konusu gündeme gelmeyecektir. Peki ya herhangi bir sebepten dolayı yaptırmayanlar! Onların durumu ne olacak? Bence bu soruya cevap aramaktan ziyade, aşılamanın önemini ve 2001 yılından önce doğanlarında bu konuda duyarlı davranarak aşılanmalarını önermekteyim.

Tabi bir diğer konuda aşıya olan güven… Biz toplum olarak aşıya karşı ön yargılıyız. Aşıların kısırlık yaptığını düşünenlerimiz bir hayli fazla halbuki ülkemizin son 30 yıllık nüfus artışına baktığımızda aşıların kısırlık üzerinde çok da etkin olmadığını görürüz. Ayrıca aşının faydalarına inanmıyoruz gibi… Peki soruyorum size bir zamanlar Ömer Seyfettin’in romanına dahi konu olan "Kuş Palazı" (difteri) veya "Çocuk Felci" (poliomyelitis) gibi hastalıklarının azalması hatta "Çiçek" gibi hastalıkların artık Dünyamızda görülmemesi sizce bir tesadüf müdür? Yoksa aşının etkinliği midir?
Aşılara bağlı yan etkiler her zaman görülebilmektedir. Ancak bu oranlar genelde 1/750.000 olasılığın dahi altındadır. Aşılamalarda en çok görülen yan etkiler ise ateş ve hafif alerjik reaksiyonlarıdır. Sanırım bu konu tolere edilebilir bir yan etkidir.

Şimdi dönelim "Hepatit B"’ye; müdahale edilmediği taktirde kronikleşebilen, küçümsenmeyecek bir oranda siroz ve karaciğer kanserine bağlı ölüme yol açabilen bu hastalığa karşı aşılanmak size hala mantıksız geliyor mu? Kaldı ki hepatit B aşısı rekombinant bir aşı olup yan etki profili yok denecek kadar az iken böyle bir riski almaya değer mi?

Değerli okurlar geçtiğimiz aylarda Antalya’da X.Viral Hepatitle Savaşım Sempozyumu yapıldı ve bu toplantı vesilesi ile "Kronik Hepatit Tedavisinde" ki son değişiklikler güncellendi. Benimde katıldığım bu toplantı ile güncel konuları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağım. Sizlerden gelen birçok elektronik postada hepatit B aşısı ile ilgili soruların fazla olması nedeniyle bugünkü yazımda bu konuya değinmeye çalışacağım.

Hepatit B aşısı yapıldıktan sonra bağışıklık olup olmadığını tesbit etmek için test yapmak gereklimidir?
Aşı yapılan kişilerin % 95’inde antikor denilen koruyucu protein oluşmaktadır. Antikor (Anti-HBs) oluşup oluşmadığını anlamak için doktorunuz test isteyebilir. Ancak bu rutin bir uygulama değildir. Sağlık çalışanları, kronik hepatit B hastası olan kişilerin eşleri, vücut savunma sisteminde ciddi değişimler olan kişiler gibi riskli gruplarda aşının tutup tutmadığı araştırılabilir.


Hastalığı geçirmiş ve bağışık olan bir kişiye aşı yapılırsa zararı olur mu?
Hayır. Hastalığı geçirmiş bir kişiye aşı yapılmasının zararı olmadığı gibi yararı da yoktur.

Hatırlatma dozu yapmaya gerek var mı?
Hayır. Bağışıklığı baskılanmamış hastalarda rutin olarak hatırlatma dozu yapılması önerilmemektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda en az 23 yıl koruduğu gösterilmiştir. Hatta antikor düzeyi çok düşük düzeylere inse bile koruyuculuğun devam ettiği bildirilmektedir.

İlk dozunu yaptırdığı aşı markasını bulamayan kişi farklı bir ürünle aşı programına devam edebilir mi?
Evet. Farklı firmalar tarafından üretilen hepatit B aşılarının biribirinden önemli bir farkı yoktur.

Hepatit B aşısı diğer aşılarla aynı zamanda yapılabilir mi?
Evet. Aynı anda diğer aşılarla birlikte verildiğinde olumsuz bir etkileşim bildirilmemiştir.

Hepatit B aşısı güvenlimidir?
Evet. Hepatit B aşısının çocuklarda ve erişkinde güvenli olduğu gösterilmiştir.

Hepatit B aşısı gebe veya emziren kadınlara yapılabilir mi?
Evet. Ne gebelik nede emzirme hepatit B aşısının yapılması için engel teşkil etmez. Aşının bebeğin gelişmesi üzerine bir yan etkisi de yoktur.

Hepatit B aşısı kimlere yapılmamalıdır?
Daha önce yapılan hepatit B aşısına veya aşının bileşenlerinden birine ciddi alerjisi olan kişilere hepatit B aşısı yapılmamalıdır.

Saygılarımla...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362