Başarmak istenilen tüm işlerde olduğu gibi zaman yönetimi konusunda da öncelikle bir hedef ya da hedeflerin olması gerekir. Yaşamda başarılı kişilerle, başarısız kişiler arasındaki en önemli fark, başarılı kişilerin hedeflerini iyi belirlemeleri ve yaşamlarını hedefe yönelik planlamalarıdır. Bu farkın kaynağında ise kişinin zamana bakış açısı yatmaktadır. Başarılı kişiler hedefleri doğrultusunda zamanlarını iyi kullanırken, başarıyı elde edemeyen kişiler zamanı yalnızca “geçmiş ya da geleceği bilmeye yarayan bir araç” olarak görmektedirler.

Sözlük anlamına göre hedef; varılacak yer, ulaşılacak son nokta demektir. Bir İngiliz atasözü “İyi bir okçu, yayı ile değil hedefi ile bilinir.” Der. İnsanlarında hedefleri olması varmak istedikleri noktayı gösterir. Oraya nasıl ulaşacağı konusunda kişiye önemli bilgiler verir. Hayata amaç ve anlam kazandırır. Zamanını anlamsızca ve ne yapacağını bilmez bir şekilde geçirerek değil, dolu dolu geçirmesini sağlar. Diğer bir iyi tarafı hedefe ulaşıldığında en güzel ödül olan “başarı” elde edilir. Başarı demek sadece hedefe ulaşmak demek değildir. Hedef için mücadele verirken elde edilen her deneyim kişi için önemli birer başarıdır.

Yazıya dökülmemiş bir hedef bir dilek olmaktan öteye gidemez. Hedeflerin yazılması onları belirgin hale getirmeye zorlar. Hedefler belirgin değilse ona ulaşıp ulaşılmadığını anlamak zorlaşır. Hedefler ölçülebilir olmalıdır çünkü yalnızca ölçülebilen bir hedef geliştirilebilir. “Daha dürüst olacağım” gibi ölçülmesi kolay olmayan bir hedef belirlemek fazla ilerleme sağlamaz. Doğru hedef cümleleri şunlardır: “Hedefim 3 ay içinde 5 kilo vermektir. Şu an 60 kiloyum 3 ay sonra 55 kilo olacağım”.”Hedefim Okulu birinci olarak bitirmektir”.

Hedefler eyleme dönük olmalıdır.”Her ay 500 TL para biriktireceğim.”, “Her gün 100 adet test çözeceğim” gibi. Hedefler gerçekçi olmalıdır. Yüksek hedefler belirlemek iyi olabilir ancak çok fazla yüksek hedefler belirlemek cesareti kırar ve hedef belirleme süresi sonuçsuz eylemlerden birisi olarak kalır. Hedef ne çok kolay ulaşılabilen ne de ulaşılabileceğin çok ötesinde olmalıdır. Her ikisi de yararsız ve gerçekdışıdır.

Son olarak hedefler iyi zamanlanmış olmalıdır. Yeterli ölçüde zaman ayrılamayacak ya da hedefi anlamsız hale getirecek kadar çok zaman tanınmamalıdır. “Bu kurumda “ 31 Aralık 2040’da yönetici olacağım” demek; belirgin, ölçülebilir, eylem odaklı ve gerçekçidir ama hedef belirleyen kişi 40 yaşındaysa zamanlaması iyi değildir.

FIKRA

Dört kişilik avcı gurubu tecrübeli avcı Temel'in önderliğinde ormanda ilerlemektedirler. Karşılarına küçük bir delik çıkar.
Temel: - Yatın yere tavsan deliği!
Bütün avcılar yere yatarlar. Gerçekten bir müddet sonra delikten tavşan çıkar. Avcılar hemen vururlar Tekrar yürümeye başlarlar, Bir süre sonra büyükçe bir delik çıkar karşılarına.
Temel: Yatın yere tilki deliği!
Yatarlar Biraz sonra tilki çıkar. Onu da vururlar. Tekrar yola düşerler. Bu defa daha büyük bir delik çıkar.
Temel: -Yatın yere ayı ini!
Yere yatarlar ve çıkan ayıyı vururlar iyice keyiflenen avcılar yürümeye devam ederler. Kısa bir zaman sonra kocaman bir deliğin başında dururlar. Acemiler hep birden Temel'e bakar.
Temel: - Uşaklar ne çıkacağını bilmiyorum. Ama Yatın yere ne çıkarsa bahtımıza! Ertesi gün gazetelerde manşet:
Dört avcı tren altında can verdi…

Başarıya ulaşmanın ilk koşulu, doğru bir hedef belirlemektir. Hedef doğru olursa, kişi doğrulara ulaşacaktır. Yanlış bir hedef, kişinin başına büyük sorunlar açabilir.

BİR SÖZ

Metodu olan topal, metotsuz koşandan daha çabuk ilerler (Francis Bacon)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359