Değerli Siirtli okurlar, son dönemlerde elektronik posta kutum bir hayli hareketli günler yaşamaktadır. Geçen hafta "Bölgemizde Kronik Hepatit B" köşesinde yazmaya başlamadan öncede aklımdan geçen olay tam olarak buydu. Mademki bölgemizde çeşitli sebeplerden kronik viral hepatit B yoğun görünmekte ve ortalama her 10 kişiden birinde HBsAg pozitifliği var, o halde bu insanlara hizmet verecek ve akıllarına her takılanı sorabilecekleri bir muhataba ihtiyaç var diye düşünmüştüm. Yanılmamış olmam da beni fazlasıyla mutlu etmektedir. Günde ortalama 3-5 elektronik posta almaktayım siz değerli okurlarımdan. Dün aldığım bir elektronik postada hastam kronik hepatit B hastası olduğunu belirtmekte olup, hastamız üç yıldır bir hekimden tedavi alıyormuş. Ancak kendini iyi his etmediğini; halsizlik, yorgunluk ve karnında şişmeler olduğunu söylemekte. İnternette gezinirken "Bölgemizde Kronik Hepatit B" köşesinde yazıları okumuş ve ilgisini çekmiş. Hastamız Adana’da yaşamakta, "Hepatit B hangi durumlarda siroza dönüşür? Bunu engellemek için ne yapmam gerekir?" diye sormaktadır.

Değerli okurlar bu konuyu burada daha önce gündeme getirmiştik ancak tekrarlamakta fayda görmekteyim.

Değerli okurlar, dün aldığım elektronik postaları okurken, sorulardan biri ilgimi çekti. Okurlarımızdan biri "Hepatit B’nin yol açabileceği kötü sonuçlar nelerdir?" diye sormaktaydı. Kendisine cevap verdim. Ancak bu konuyu bugün sizlerle de paylamanın yerinde olacağını düşündüm. Zira bir hastalığı ciddiye almak için, abartmadan yol açabileceği olumsuzlukları konuşmak gerekir diye düşünüyorum. Gerçi bu konuyu da önceki yazılarımda da değinmiştim. Ama eğitimin sürekli olanı etkindir diyerek konuyu tekrardan irdelemek gerekir diye düşünüyorum.

Hastamız, hastalığı ile ilgili bilgilenirken bunu fark ederek tedirgin olmuş ve özellikle karnındaki şişliği bu duruma bağlamış. Tabii ki bunlar olası sebeplerdir. Ancak kendisi tedavi altında olduğunu söylemektedir. Bu nedenle düzenli kontrollere de gittiğini düşünüyorum. Hekimi bu durumu yakından izleyip durumunu rahatlıkla fark edebilir, bu nedenle şişkinliğinin siroza bağlı olduğunu düşünmüyorum. Önerim, hekimine tekrar başvurup ayrıntılı bir karın bölgesi ultrasonografisi yaptırarak durumun netleşmesini sağlamasıdır.

Hepatit B hastalığının yol açabileceği sonuçlar nelerdir?

Kronik hepatit B kontrol altında tutulabildiği müddetçe masum olan ancak kontrolden çıktığı zaman ciddi sonuçlara yol açan bir hastalıktır. Aşağıda hangi olumsuzluklara yol açtığı sıralanmaktadır.

*Siroz: Müzmin, yaygın ve ilerleyici karaciğer iltihabıdır. Öldürücü bir hastalıktır. Ortalama yaşam süresi 40 aydır.
*Karaciğer kanseri. Bilinen o ki HBV sigaradan sonra kansere en fazla yol açan ikinci nedendir.
*Karaciğer yetersizliği
*Fulminan hepatit denilen çok kısa sürede karaciğer yetmezliğine götüren ölümcül bir hastalık tipidir.
*Hepatit D hastalığı

Hepatit B testi için ne zaman doktoruna başvurmalı?

Hepatit B hastalığı için riskli grupta yer alıyorsanız test yaptırtmak için mutlaka doktorunuza başvurun. Diğer yandan herhangi bir risk faktörü olmadan da bulaşabildiğinden yine doktorunuza başvurmanızda yarar vardır.

Günümüzde akut hepatit B hastalığı için özgün bir tıbbi tedavi yoktur. Tedavi daha çok destekleyici özelliktedir. Hastanın istirahat etmesi, alkolden sakınması, bol sıvı alması, az yağlı, karbonhidrattan zengin gıda alması önerilir. Ağızdan gıda alamayan, bulantı veya kusması olan hastalar hastanede yatırılarak serumla beslenir. Bu dönemde önemli bir husus da karaciğere zarar verebilecek ilaçlardan sakınmaktır.

Hepatit B’de kronikleşme oranı ne kadardır?

Müzminleşme oranı yaşa bağlıdır. 5 yaş üzerindeki hastalarda % 2-6 iken 1-5 yaş arası çocuklarda % 30, yenidoğanlarda ise % 90’dır.

Müzmin (kronik) hepatit B hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar hangileridir?
Günümüzde müzmin hepatit B hastalığının tedavisinde kullanılan biri iğne üçü hap olmak üzere 5 ayrı ilaç vardır. Bu ilaçlardan tek başına kullanılmaktadır. Tedavide temel hedef mikrop çoğalmasını durdurup karaciğer hasarını en aza indirmek ve yıllar sonra ortaya çıkması muhtemel karaciğer yetmezliğini ve sirozu engellemektir.

Kronik Viral Hepatit B, HBV tarafından oluşan ve ilerleyici karaciğer hasarı ile seyreden ciddi bir hastalıktır. Önlem alınmadığı takdirde büyük olasılıkla siroza ve karaciğer kanserine dönüşebilmektedir. Siroz, karaciğerin görevini yerine getiremeyecek derecede hasar görmüş hali olarak adlandırılmaktadır. Aslında sirozun birçok sebebi vardır. Bunları sıralamak gerekirse; alkol alımı, bakır metabolizma bozuklukları, demir metabolizma bozuklukları, viral hepatitler, karaciğer yağlanması ve nedeni bilinmeyen birçok faktör sirozun sebepleri arasındadır.
Kronik Hepatit B, son yıllarda birçok yeni tedavi yönteminin çok başarılı bir şekilde uygulandığı bir karaciğer hastalığıdır. Bu etkin tedavi yöntemleri ile karaciğerdeki hasarın ilerlemesi durdurulduğu gibi bazı vakalarda karaciğer hasarında düzelmelerin dahi olduğu görülmektedir. Yani tedavi seçeneklerinde küçümsenmeyecek bir başarı oranı mevcut. Ancak yinede bazı hastalarda yanıt kısmi olmaktadır. Virüsün replikasyonu (üremesi) durdurulamadığı için hasar devam etmekte ve zamanla karaciğer yapısında tamamına yakın bir yıkım oluşmaktadır (Siroz).

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362