Bu haber kez okundu.

Valilik, Çocuklarla İlgili Genelge Yayınladı
Siirt Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ll/c maddesi uyarınca, Siirt il sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu esenliğinin sağlanması ve sokakta yaşayan veya çalıştırılan çocukların genel olarak beden ve ruh sağlıklarının korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla, 2012/01 sayılı genelge yayınlanarak, bir dizi tedbirlerin alndığı bildirildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; Genelgede; Siirt’te sokakta yaşamak veya çalıştırılmak veya dilenmek zorunda bırakılan çocukların; beden, ruh, ahlaki gelişmeleri ve şahsi güvenliklerinin korunması, ayrıca çocuklarımızın, alkollü içki kullanımı, bali-tiner gibi uçucu maddeleri kullanma alışkanlığı, cinsel tacize uğrama hırsızlık, gibi olaylarının önlenmesi amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ll/c maddesi uyarınca, yayınlandığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile güvenlik birimlerine tamimlendiği kaydedildi.

GENELGE

KARAR NO : 2012/01
KARAR TARİHİ : 14/06/2012

Madde 1 – Sokak, cadde, meydan, gar, otogar, durak, tarihi ve kültürel mekanlar, ibadethane ve müştemilatı, terkedilmiş yapılar, inşaatlar, bankaların ATM’leri köprü altları gibi yerler barınmak amacıyla kullanılmayacaktır.

Madde 2- Onsekiz yaşın altındaki (reşit olmayan) çocuklar; otobüs gibi toplu taşım araçlarında, mezarlıklarda, nikah salonlarında bar, diskotek gibi eğlence merkezlerinde, cadde ve sokakların kaldırımlarında veya akan trafik içinde, umuma açık ve benzeri yerlerde çalıştırılmayacaktır.
İlköğretim çağındaki çocukların yukarıda belirtilen yerlerde çalıştırılmak yerine okula devamları sağlanacaktır.
Bu hususların gerçekleştirilmesi veya takibi veli vasi veya aile sorumluları tarafından sağlanacaktır.

Madde 3- Her ne suretle olursa olsun bali-tiner, derby gibi yapıştırıcı veya boya çözücü olarak kullanılan kimyevi, uyuşturucu veya psikotrop maddelerin

Onsekiz yaşından küçük çocuklara satışı yasaklanmıştır.

Madde 4- 1 veya 2 nci madde kapsamındaki yerlerde barındıkları, yaşadıkları veya çalıştırıldıkları bilinen veya anlaşılan reşit olmayan küçüklerden, herhangi bir eşya, mal (kağıt mendil, çiçek, sakız ve benzeri) veya hizmet satın alınmayacaktır.

Madde 5- Onsekiz yaşından küçük çocuklardan yukarıdaki maddelerde zikredilen yasakları ihlal edenler, yetki verilmiş kamu görevlileri ve gönüllü kuruluş mensupları tarafından barınma iaşe, sağlık ve güvenlik gibi beşeri ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile kanuni yakınlarına teslim edilmelerine veya tedavilerinin sağlanmasına veya sosyal hizmet mevzuatının öngördüğü prosedürün tamamlanıp koruma altına alınmalarına kadar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı merkezlerde muhafaza ve kontrol altında bulundurulurlar.
Yukarıda belirtilen hususlar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün görev ve sorumluluğunda ilgili tüm kuruluşların (Mahalli İdareler, Emniyet, Jandarma, Sağlık gibi) ile gönüllü kuruluşların mahallin en büyük mülki idare amirinin verdiği yetki belgesine haiz mensuplar veya oluşturacakları ekipler vasıtasıyla yerine getirilecek, takip ve denetlenmesi sağlanacaktır.

Madde 6- (1), (2),(3),(4),(5) nci maddelerde alınan kararlara uymayanlar hakkında; eylemleri ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 66. maddesi uyarınca alınmış ve kanunların vermiş olduğu yetkiye istinaden ittihaz edilen ve yukarıda belirtilen kararın uygulanmasına ve yerine getirilmesine aykırı davrananlara, tatbik ve icrasına muhalefet eden ve zorluk çıkaranlar veya uymayanlar hakkında, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi uyarınca “Emre Aykırı Davranıştan” idari işlem yapılmasını kapsar.

Madde 7- Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 8- Bu Kararı Siirt Valiliği yürütür.

Siirt Manşet / Fecri Barlık

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner362

banner359