Bu haber kez okundu.

Vali Aydın'a Okuyucu Mektubu
Sayın Valim,

Öncelikle ilimize hoş geldiniz. Yeni görevinizde başarılı olmanız hepimizin ortak temennisidir.

Bürokrasideki geçmişiniz, genç yaşta valilik makamına yükselmeniz başarılı bir devlet adamı olduğunuzu açıkça ortaya koymaktadır. Bu nedenle ilimize atandığınızı düşünüyoruz. Siirt’e kalıcı hizmet yapıp damganızı vurmanızı istiyoruz. Siirt’e bir vali geldi şu şu hizmetleri yaptı’ bunu dedirtmek çok önemli. Doğru hizmet edip gök kubbede hoş bir seda bırakmanız en büyük temennim. Hakkınızda duyduğum bilgiler beni çok ümitlendirdi. İnşallah iyi hizmetler sunacaksınız.

Sayın Valim,

Siirt’e gelmeden önce pek çok kaynaktan ilimiz hakkında çeşitli bilgiler almışsınızdır. Buraya geldiğinizden itibaren de mutlaka size bağlı tüm birimler çeşitli vesilelerle brifing ve dosyalar halinde ilimiz ile ilgili çok fazla bilgiler aktaracaklardır. Ben Siirtli bir vatandaş olarak Siirt’imiz ile ilgili bazı gerçekleri sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü ilimizin bir “marka kent” olması, Türkiye’de hak ettiği yere gelebilmesi normal süreçle çok kolay görünmemektedir. Bunun için mutlaka bu ideali kendine hedef edinmiş, çalışkan ve yapılanlarla yetinmeyen idealist yöneticilere ihtiyacımız vardır.

Bu konuda şahsınızın, ilimiz için bir şans olabileceğine inanıyoruz.

Sayın Valim,

Son yıllarda ister siyasi amaçlarla olsun, ister başka amaçlarla olsun sürekli olarak Siirt’in bölgenin yıldızı olduğu, Türkiye’nin hızla ilerleyen illerinden birisi olduğu konusunda yerel kamuoyunda birçok laf söylenmiş, birçok yazı yazılmıştır. Durum böyle midir? Değil midir? Konu tartışmaya açıktır.

Maalesef Siirt Türkiye’nin önemli vilayetlerden birisi olmasına karşın iddia edilen büyüme henüz ortaya çıkmamıştır. Şöyle ki;

Siirt’imiz İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nun her yıl yayınladığı Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde en az 3 firma ile yer alması gerekirken, maalesef bu listeye LİMAK HOLDİNG dışında başka firmayı yerleştirememiştir.

Türkiye’nin ihracat rakamları 115 milyar doları bulmasına, ilimizde bakır gibi önemli bir yeraltı zenginliği, fıstık, bal ve meyve gibi önemli ürünleri olmasına rağmen 5 milyon dolarlık bir ihracatla ancak ve ancak binde 1’lik bir oranla ihracattan da pay alabilmekte, bu konuda da yeterli seviyeye gelememekteyiz. Bunların sonucu olarak da işsizlikle ilgili gereken mücadele sergilenememektedir.


Eğitim konusunda ise, siyasetin milli eğitim kadrolarına sürekli müdahalesi ile ilçe ve köylerde eğitim konusunda yeterli bilincin henüz yerleşmemiş olması da etkendir.

Asayiş bakımından çok sorunlu bir il olmamamıza rağmen özellikle Siirt’in bazı mahalle, ilçe, köylerinin terör, töre, kan davası gibi nedenlerle ve en önemlisi az gelişmişlik sonucu neredeyse her yıl birkaç toplu cinayet olayının cereyan ettiğini, bunun da ilimizin imajını ve huzurunu olumsuz etkilediği tespit edilmektedir.
Kültür ve Turizm yönünden ele alındığında ilimizin çok önemli tarihi ve turistik özelliği olmasına rağmen yeterli tanıtım yapılmadığı için, ayrıca birçok tarihi ve turistik alanda bazı temel eksiklikler henüz giderilemediğinden dolayı Siirt ilimiz turizm denilince akıllara bir türlü gelmemektedir.

Konaklama sorunumuz bulunduğundan ilimize gelen misafirleri de, Veysel Karani, İsmail Fakirullah, İbrahim Hakkı Hazretleri gibi insanlığa örnek değerlerin türbelerine, hala tarihten izler taşıyan İrün Kalesine, Siirt’in önemli merkezlerinden Ulu Cami’ne, Botan Çayı’na götüremediğimiz gibi, Siirtli birçok hemşerimiz dahi bu önemli yerleri görmediğinden dolayı bu zenginliklerimizi yerli ve yabancı turistlerle paylaşamamaktayız.

Sağlık konusunda yapılanlar ve yapılacaklar yeterli seviyede olup en az sorun bu kurumlarımızdadır. Ulaşımda ise yapılan yollar ile ulaşım sorunu giderilme seviyesine gelmiş olup, demiryolu ve hava yolu ulaşımında çağın gerisinde kaldığımız gün gibi aşikârdır. Turizmde iddiası olan bir yerleşim merkezinin bu sorunları da bir an önce gidermesi gerektiği muhakkaktır.

Sayın Valim,

Siirt’imizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ile birlikte eğitim ve tanıtımında Siirt Üniversitemizin bazı çalışmaları olsa da, bunun daha da artması ve geniş kapsamlı olması gerekiyor. Komşu illerimiz Batman, Mardin ve Diyarbakır bu sayede çok önemli mesafeler elde etmişlerdir. Üniversitemiz birçok alanda ilerleme kaydetmeştir. Üniversitemizin bu ilerlemesi desteklenmeli, tıp fakültesi, hukuk fakültesi ve diğer popüler bölümler ile üniversite daha da güçlendirilmelidir.

İlimizin diğer önemli bir sorunu da şehirleşme ve imar konusundadır. Alt yapı çalışmaları konusunda eksiklikler giderilmesine karşın, şehir üst yapısı ve estetiği ciddi olarak sorunludur.

Spor ve sanat etkinlikleri konusunda da ilimize yakışan yerde olmadığımızı görebilirsiniz. Amatör bile olsa hala bir tiyatro grubuna hasretiz. Siirt spor futbol takımımız Spor toto 3ncü ligde şampiyonluğa oynamasına karşın, kulübün maddi sıkıntıları bir işadamımızın omuzlarına yıkmayı düşünülmektedir. Buna rağmen şampiyon olmamız halinde, spor kompleksinin de yapılması ile birlikte, eskisinden daha iyi bir duruma gelebileceğimizi görebilmekteyiz.

Sayın Valim,

Şimdiye kadar belirtilen hususlar her ne kadar karamsar bir tablo içerse de, geleceğe ümitle bakmamız için onlarca sebebimiz de vardır. Öyle ki;

Hükümetimizde bizleri temsil etmekte olan, yürekleri Siirt sevgisi ile dolu kurumlarımız samimi ve uyumlu bir çalışma ile ilimize hizmet etmek noktasında ellerinden geleni yapma gayreti içerisindedirler.

Kalkınmada öncelikli yöre statümüz, teşvik kapsamına alınan sektörlerimiz ile Siirt yatırımcılar için önemli avantajları olan bir il olmuştur.

İş adamlarımız ve girişimcilerimiz kendilerine yol gösteren idarecilerimiz olduğu takdirde önemli yatırımlar yapabileceklerini ispat etmişlerdir.
Siirt halkı, her zaman cumhuriyetine, cumhuriyet hükümetlerine, devlet ve milletine bağlı kalmış, hiçbir konuda devletine karşı gelmemiş, asil bir şehrin evlatları olmuşlardır.

Tüm bu şartların sizlere ve ilimize önemli başarılar kazandırması için Allah (C.C.)’ın yardımı ve herkesin birlikte çalışması yeterli gelecektir.

Siirt halkı ve basını her daim yanınızda olacaktır.

Saygılarımla.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ramazan algan 8 yıl önce

güzel kardeşim...güzel şeyler yazmışsın bazıları yanlı da olsa ama adını yazma cesaretini niye gösteremiyorsun.editörün bunu yayınlamaması lazım hakaret yok küfür yok dikkate alınacak kısımları belki vardır ama biraz cesarettttt.çayhane mantığı burdada kendini gösteriyor

Avatar
ömer faruk helvacıoğlu 8 yıl önce

sevgili hemşehrimizin duyarlılığını ve gayretini kutluyorum.
herkse örnek olması temennimizdir.
selamlar.

Avatar
BERAT 8 yıl önce

çok kötü bir yazi olmuş.validen doğru düzgün bişey istememiş.keşke yazisinda deseydi ben de batidaki gibi siirte d.bakir-batman-siirt hizli modern tren yolu istiyorum.keşke desydi siirttte şehir içine girmiş askeri lojman ve askeriye şehir dişina çikarilip şehir nefes alaydi.keşke desydi milletin gideceği çocuğunu götüreceği 4-5 tane park yok.heeeee hee

banner362

banner359