Bu haber kez okundu.

Siirt Turizmi, Tillo'daki Proje ile Atağa Geçiyor
Siirt Turizmini Geliştirme Projesi başlangıç, imza ve yer teslim töreni yapıldı.

Siirt Turizmini Geliştirme Projesi başlangıç, imza ve yer teslimi, Kültür Merekezi ve Tillo ilçesinde düzenlenen törenlerle start aldı.

Kültür ve inanç turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip olan Siirt için, Avrupa Birliği ve Türkiye ortaklığında desteklenen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde yaklaşık 3 milyon Avro (9 milyon 150 bin TL ) bütçe ayrıldı.

Proje ile Siirt'te turizmi geliştirme amacıyla sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılması hedefleniyor.

SİİRT DÜNYAYA AÇILACAK

Rekabetçi Sektörler Programı bölgelerin öne çıkan sektörlerine yönelik projeleri destekleyerek rekabet gücünün artırılmasını amaçlıyor. Siirt'te de turizm potansiyeli değerlendirilerek bölgesel rekabetin geliştirilmesi destekleniyor. Siirt'te turizmin geliştirilmesi için bugüne kadar Belediye, Kaymakamlık ve çeşitli sivil toplum kuruluşları önemli çalışmalar gerçekleştirdiler. Bu çalışmalara katkı sağlayacak olan Siirt'te Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi ile kentin sosyo-ekonomik gelişmesine yeni bir ivme kazandırılması amaçlanıyor.

Siirt Kültür Merkezinde yapılan tören, Proje Koordinatörü Erol Avcı tarafından projenin sunum eşliğinde yapılan tanıtımı ile başladı.

Proje koordinatörü Erol Avcı, "Proje kapsamında Tillo'yu ziyaret eden turistlerin kullanacağı tesisin yapımı ve yenilenmesi, şehrin atmosferine ve çevre düzenlemesine uygun olarak sokak ışıklandırmalarının yapılması, bazı sokak ve meydanların restorasyonu, Tillo'daki türbe ve mezarlıkların bulunduğu bölgeyi çevreleyen duvarların onarılarak düzenlenmesi, bilgi ve yönlendirme levhaları ile işaretlerinin yerleştirilmesi, tanıtım faaliyetleri çerçevesinde ise Tillo'nun "Batıdan Doğuya Uzanan Sufi Yolu" teması kullanılarak bilinirliğinin artırılması, ekinoks günlerinde etkinliklerin düzenlenmesi ve çeşitli aktivitelerle desteklenmesinin sağlanacağını dolayısıyla Tillo'nun binlerce yıllık öyküsü, bütüncül bir yaklaşımla kentin önemli tarihi ve kültürel varlıklarına dikkat çekilerek yeniden yazılacağını" söyledi.

Projeyle ilgili yapılan konuşmaların ardından, Siirt ili ve Botan Efsanesi Gösteri Sanatlar Topluluğunun tanıtım filmlerinin izlenmesinin ardından tören, Siirt Takasbank Güzelsanatlar Lisesi öğrencilerinin Müzik dinletisi ile devam etti.

Törende, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, "İlimizin bacasiz sanayii sektörü olan turizmin, gelişimine önemli ölçüde kalıcı olarak katkıda bulunacak projenin ayrıntılarını arkadaşlarımız anlatılar.Geçekleştirilecek olan proje, yine Tillo'da yapilacak olan "Seyir Cam Terası", il merkezimizdeki "Rasil Hacar Mesire Alanı" "Tillo Tbaat Parkı",projesi ve diğer projelerin yaninda en büyüğü ve kapsamlısı olacaktir. Siirt'imizin gelişebilmesi için derin tarihimiz var, eşsiz doğa güzelliklerimiz var. İnanç turizmi açısından önemli yerlerimiz beldelerimiz var. Ve eşsiz yemek lezzetlerimiz var. Dolayısıyla bunları bir gelir kaynağı haline getirmemiz gerekir. Bunun en önemli sonucu bu tür değerlerin kullanılmasının vatandaşa yansımasıyla mümkün olacaktır. Çünkü eğer bu değerlerimiz vatandaşa ekonomik bir gelir olarak dönmez ise bu değerlerimizin devamında sıkıntılar yaşarız. Bu proje bizim engin zenginliklerimizin, derin zenginliklerimizin tanıtımının sadece bir parçasıdır. Özellikle bu günlerde bölgemizde bulunan kara bulutların biraz dağıtmasına vesile olacak, İbrahim Hakkı Hazretlerinin hocasının hitap ettiği şekliyle yılın ilk doğan güneşinin onun başucuna doğması gibi. Bu projenin inşallah bu bölgenin karabulutların dağılmasınada aynı o ışık gibi bir fayda sağlamasını temenni ediyoruz. Tillo'nun dünyanın merkezi olarak geçtiğini, İbrahim Hakkı Hazretleri kendi eserlerinde yer vermiştir. Eğer biz o günkü bilimi, o günkü ilimin gelişmesini devam ettirmiş olsaydık belki dünya bugün, dünyanın merkezi olarak Tillo'dan bahsedecekti" dedi.

Bölgede yaşanan törör olaylarınıda değerlendiren Vali Mustafa Tutulmaz, "Bölgemizdeki terör olaylarının bitmesi gerekir. Çünkü, öncelikle can güvenliği önem taşır. Batıdaki, Karadeniz'deki, İç Anadolu'daki insanımız başta merak ediyor. Onlar buralara gelmek isteyecek ve buraları görecektir. Ancak söylediğim gibi, bizim terör belasını en kısa sürede bertaraf etmemiz lazım. Siirt halkına teşekkür ediyoruz. Bu konuda teröre destek vermediler.Hep terörün karşında oldular ve bölgemizi şu anda bir huzur adası haline getirdiler. Huzurlarınızda tüm Siirtlilere teşekkür ediyorum. Ancak bunun yetmediğini çok iyi biliyoruz. Çünkü yanı başımızdaki illerde yaşanan her hangi bir sıkıntı aynen buraya da yansıyor. Dolayısıyla bu bölgeleri kalkındıracaksak, bu bölgeler eğer turizmden ve içinde bulundukları değerlerden faydalanmak istiyorsa, olmasa şartımız terörün bir an evvel bertaraf edilmesidir. İki buçuk yıllık bir çözüm sürecinden geçtiğimiz dönemde hepimiz gördük ki buralara gelen kişi sayısında her geçen gün bir artış oldu. Ancak son olaylar bunu engelledi. Ümidimiz o ki en kısa sürede sonuçlanır ve inşallah ilkbaharla birlikte yeni bir baharı huzur ve kardeşlik içinde hep beraber görürüz" dedi.

Finansmani Avrupa Birliği tarafindan karşılanacak olan, tüm ihale ve işlemleri tamamlanan 30. Milyon Tl bedelli, "Organize Sanayii Bölgesi Siirt Fıstığı İşleme Projesi" nin Ocak 2016'nin son haftasında, fabrika temel atma törenini gerçekleştireceğini ifade eden Vali Tutulmaz, "Siirt Turizmini Geliştirme Projesinin hayata geçirilmesinde katkı sağlayan eski Avrupa Birliği Bakanımız Egemen Bağış'a Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza,ilgili müşavir ve yüklenici firma temsilcilerine, Avrupa Birliği Delegasyonuna ve emeği geçen herekese teşekkür ediyorum" diyerek, sözlerini tamaladı.

Kültür Merkezindeki program; Vali Mustafa Tutulmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlık temsilcisi Enver Yalçın ve Tigris İnşaat Yüklenici Firma Yetkilisi Bülent İpek, arasında düzenlenen imza töreni ile sona erdi.

Buradaki törenin ardından, Tillo Kent meydanında devam eden programda, proje alanlarının tanıtımı ve yer teslimi ile devam etti.

Tillo'daki tarihi ve kültürel makanların gezilmesi ile tören sona erdi.

Siirt Turizmini Geliştirme Projesi başlangıç, imza ve yer teslim törenine; Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlık temsilcisi Enver Yalçın, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Tillo Kaymakamı Yunus Koç, Vali Yardımcıları Ceyhun Dilşad Taşkın, Bahadır Yörük, İlçe Kaymakamları, Siirt Belediye Başkan Vekili Zekeriya Çığır, Tillo Belediye Başkanı İlham Aydın, Siirt TSO Başkanvekili Nedim Kuzu, Siirt Ak Parti İl Başkanı Fuar Özgür çalapkulu, Romanya'dan Nox Müşavirlik Firma yetkilisi Marian Trandafirescu, Tigris İnşaat Yüklenici Firma Yetkilisi Bülent İpek, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve davetliler katıldı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YETKİN GÖZCÜ 2 yıl önce

umarim paralar çarçur olmaz sayin vali̇m çok di̇kkat et ve denetle hai̇n çok

banner359

banner362