Bu haber kez okundu.

Siirt AFAD Müdürü Ahmet Yıldız, Merkeze Alındı
Siirt'te 1 buçuk yılı aşkın süredir Siirt İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) olarak görev yapan Ahmet Yıldız, uzman olarak merkeze alındı.

Görevini Cahit Akkoyun'a devreden Yıldız, göreve gelir gelmez her yıl birçok Siirtli hemşehrimizin canını yakan Botan Çayı'nda önlem almak için kolları sıvadı ve boğulmaların önüne geçmek için birçok önemli çalışmaya imza attı.

Göreve geldiğinde sadece 2 aracın hizmet verdiği Siirt AFAD'ın daha iyi hizmetlere yapabilmesi için, Vali Mustafa Tutulmaz'ın da destekleriyle araç filosunu tamamlayarak her türlü olası acil durumlarda hizmet verebilecek araçlar da filoya dahil edildi.

AFAD'a hizmet binasının tahsis edilmesini de sağlayan Ahmet Yıldız, uzman olarak Ankara'ya alınmasının ardından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Bildiğiniz üzere, Mart 2015 yılında Siirt İlimize AFAD İl Müdürü olarak atamamız gerçekleşerek göreve başladım. Söz konusu dönemde, AFAD'ın faaliyet gösterdiği hizmet binasının konumu, fiziki yapısı ve kullanım alanı bakımından ihtiyaca cevap verecek nitelikte bir yer olmaması nedeniyle yeni, çağın koşullarına ve hizmet gereklerine uygun bir hizmet binasının kazandırılması için Valimiz Sn Mustafa Tutulmaz beyin talimatları ile gerekli çalışmalara hemen başladık.

Diğer taraftan, AFAD'ın can damarı konumunda bulunan olmazsa olmazlarından olan Arama-Kurtarma faaliyetleri kapsamında görev icra eden 2001 model Ford Ranger ve 2007 model Desoto 2(İki) adet araçlarımız bulunmakta idi. Söz konusu araçların sayıca yetersiz olmasının yanı sıra kullanıldıkları arazi şartları ve sürekliliği göz önünde bulundurulduğunda ekonomik ömürlerini doldurduğundan sık sık arıza vermekteydiler.

İl Müdürlüğümüzün olası afet ve acil durumlara etkin, hızlı ve zamanında müdahalesi için araç ve ekipman olarak güçlendirilmesi kapsamında Valimiz Sn.Mustafa Tutulmaz Bey'in destek ve katkıları ile ilgili mevzuatı gereği her yıl İl Özel İdaresi Bütçesi'inin %1 oranında ayrılan ödeneğin Müdürlüğümüze transferi ile 2015 yılında 2 (İki) adet İsuzu D-Max 4x4 araç, 2016 yılında 1(bir) adet İsuzu D-Max 4x4 ve 25+1 İsuzu Nova Midibüs D.M.O üzerinden alımı yapılmıştır. Söz konusu araçlardan biri Arama-Kurtarma bir diğeri Arama-Kurtarma-KBRN aracı olarak modifiye ettirilerek arama kurtarma ve KBRN ekipmanları ile donanımı sağlanmıştır. Diğer aracımız ise Yönetim Hizmetlerinde kullanılmaya uygun olarak modifiye ettirilerek hizmete verilmiştir.

Başkanlığımız Müdahale Daire Başkanlığınca 81 İl için tam donanımlı Mercedes Marka Kentsel Arama-Kurtarma aracı ile suda ve her tür arazi koşullarında kullanılabilen 8x8 Amfibik Arama-Kurtarma aracı da satın alınarak İl Müdürlüğümüze teslimi yapılmıştır. Ayrıca, Başkanlığımız Yönetim Hizmetleri Daire Başkanlığınca sınırlı sayıda il için hizmet aracı olarak düşünülen 4x4 Toyota Hilux araç için Başkanlığımız nezdinde yaptığımız girişimler sonucu bir âdeti İl Müdürlüğümüze tahsisi yapılmış ve teslim alınmıştır.

Böylece, 2015 ve 2016 yılları içerisinde İl Müdürlüğümüz araç filosu tamamıyla yenilenerek 5(beş) adet 4x4 araç, 8x8 Amfibik ve 25+1 Otobüs ile Müdahale, Planlama, Yönetim Hizmetleri araçları ile toplamda 7(yedi) adet yeni tam donanımlı ihtiyaca cevap veren modern araçlar ile Siirt'li hemşerilerimize hızlı, etkin, zamanında ve sağlıklı bir şekilde dört dörtlük hizmet vermeye başlamış olduk.

Diğer taraftan, Sn. Valimiz Mustafa Tutulmaz Bey'in yoğun çaba ve gayretleri sonucu Afet ve Acil Durumlarının gerektirdiği ihtiyaca cevap veren Kurumumuz ve İlimize yaraşır bir hizmet binasının kazandırılması yönündeki girişimler sonucunda, Mülkiyeti hazineye ait İlimiz Merkez İlçesi Doğan Mahallesi 661 ada 1numaralı parselde kayıtlı 8.560,25 m2 yüzölçümlü ve 7.000m2 kullanım alanına sahip daha önce Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılan taşınmaz İl Müdürlüğümüz Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere tahsisi yapılmıştır.

Bilindiği üzere ağırlıklı olarak Bölgemiz genelinde 2015 yılında 6-7 Ekim tarihinde yaşanan terör olayları neticesinde söz konusu taşınmaz yakılıp tahrip edilerek kullanılmaz hale getirilmişti. İl Müdürlüğümüz hizmet binası olarak kullanımı için bakım-onarımın yapılarak süratle faaliyete geçebilmesini teminen gerekli ödenek temini hususunda Başkanlığımız nezdinde yaptığımız girişimler olumlu sonuçlanmıştır. Hizmet binası faaliyete geçtiğinde Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük modern hizmet binası olacaktır.

Söz konusu hizmet binasının hemen bitişiğinde İl Emniyet Müdürlüğü hizmet binasının yapılıyor olması ve hemen arkasında Afet Konutlarından arta kalan 3700 m2'lik alanın da 112 Acil Çağrı Merkezi hizmet binası olarak tahsis edilmesi için girişimlerimiz olumlu sonuçlanmış ve burada Valiliğimizce modern bir bina yapılacaktır. Dolayısıyla yaşanabilecek afet, deprem ve sel felaketi gibi olaylarda eş güdüm içerisinde çalışması gereken üç kurum aynı konsept içerisinde yer alacaktır. Bu çok önemli bir kazanımdır, Bunu da İlimize kazandırdık.

Emeği geçen özellikle Sn. Valimize çok teşekkür ediyorum Tüm bu hizmetleri 20 aylık bir sürede gerçekleştirdik. Başkanlığımızın ve siyasi iradenin tasarrufuyla Başkanlık emrine tayin olduk. Saygı duarız. Siirtli hemşerilerimin yakın ilgisi ve destekleri için teşekkür ediyor hepinizi Allah'a emanet ediyorum."

Bizler de unutulmayacak hizmetlere atan Ahmet Yıldız'a yapmış olduğu çalışmalarda dolayı teşekkür eder, görevi devralan başarılı hemşehrilerimizden Cahit Akkoyun'a da yeni görevinde başarılar dileriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner359

banner362